• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwoźnica Górna

  Przeczytaj także...
  Karambol (fr. carambolage, ang. carom lub carambole, zwany także bilardem francuskim) to gra bilardowa i zarazem sport, który narodził się we Francji. Obecnie jest najmniej popularną odmianą bilardu.Parafia Świętego Antoniego Padewskiego w Gwoźnicy Górnej - parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Czudec. Erygowana w 1875 roku. Mieści się w Gwoźnicy Górnej pod numerem 330.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Gwoźnica Górnawieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Niebylec, nad potokiem Gwoźnica dopływem Wisłoka. Najwyższy szczyt w okolicy to Patria (Wilcze), 512 m n.p.m.

  W miejscowości jest zabytkowy kościół rzymskokatolicki pw. św. Antoniego z Padwy. Kościół jest siedzibą parafii św. Antoniego Padewskiego, należącej do dekanatu Czudec, diecezji rzeszowskiej. Odpust parafialny jest obchodzony 13 czerwca.

  W Gwoźnicy funkcjonuje Zespół Szkół składający się ze szkoły podstawowej im. Juliana Przybosia oraz gimnazjum. W Gwoźnicy odbywały się kilkakrotnie mistrzostwa Polski w karambolu. Klub sportowy nosi nazwę Strzała-Gwoźnica.

  Gwoźnica Dolna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Niebylec, nad potokiem Gwoźnica dopływem Wisłoka.Julian Przyboś (ur. 5 marca 1901 w Gwoźnicy Dolnej, zm. 6 października 1970 w Warszawie) – polski poeta, eseista i tłumacz.

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

  Znani[]

 • urodzony w Gwoźnicy Seweryn Zelawski Ritter von Jelita (ur. 25 grudnia 1837 w Gwoźnicy, Galicja - zm. 30 stycznia 1907) - austriacki feldmarszałek. Uczestnik kampanii włoskiej w latach 1859 i przeciwko Prusom w 1866. 9 maja 1896 awansowany do stopnia generała-majora, od 1 maja 1899 feldmarszałek Austrii.
 • urodzony w Gwoźnicy Piotr Przyboś, założyciel zespołu ludowego Bukowianie.
 • pochowany na miejscowym cmentarzu, wybitny poeta awangardowy i działacz kultury Julian Przyboś.
 • Przypisy

  1. GUS. Bank Danych lokalnych
  2. Johan Svoboda. Die Zöglinge der Wiener-Neustädter Militär-Akademie. 1870; Gerhard Kurzmann, Wiltraud Resch. Denkmäler und Schicksale: der St. Peter Stadtfriedhof in Graz. 2002 str. 225

  Zobacz też[]

 • Gwoźnica Dolna
 • Linki zewnętrzne[]

 • Gwoźnica 1(1) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom II (Derenek – Gżack) z 1881 r.
 • Gwoźnica Górna na portalu Diecezji Rzeszowskiej
 • Gwoźnica Górna na stronie gminy
 • Antoni z Padwy, Antoni Padewski, właśc. Fernando Martins de Bulhões, pol. Ferdynand Bulonne (ur. 1195 w Lizbonie, zm. 13 czerwca 1231 w Arcelli k. Padwy) – portugalski teolog, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego, prezbiter i doktor Kościoła.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.
  Gmina Niebylec – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.
  Powiat strzyżowski – powiat w Polsce (zachodnia część województwa podkarpackiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Strzyżów.
  Piotr Przyboś (ur. 1921 w Gwoźnicy Górnej, zm. 7 kwietnia 2007 w Bukowisku) – skrzypek, akordeonista, założyciel Zespołu Pieśni i Tańca oraz Kapeli Ludowej "Bukowianie". W roku 1927 przeprowadził się wraz z rodzicami do wsi Kamienne k./Nowotańca. Był samoukiem grywał na harmonijce ustnej, harmonii guzikowej i na skrzypcach. Po spaleniu wsi przeniósł się do Bukowska. Szkolne zainteresowanie teatrem rozwijał w teatrzyku parafialnym oraz amatorskim teatrze założonym w roku 1948 przez Kazimierę Kochańską w Bukowsku. Przez 20 lat był organistą w kościele parafialnym w Bukowsku oraz w Sanoku. W roku 1964 utworzył Kapelę Ludową oraz Zespół Pieśni i Tańca "Bukowianie", 22 września 1969 roku kapela pod kierunkiem Piotra Przybosia dała swój pierwszy występ w miejscowym domu ludowym. Piotr Przyboś jest autorem kilkunastu scenariuszy do widowisk teatralnych wystawianych w kraju oraz nagrywanych dla Polonii m.in. "Przy kądzieli" 1971, "Prządki" 1971, "U młynareczki we młynie", "Przepióreczka", "Serce w Bieszczadach" 1972, "Bukowskie wesele sprzed 100 lat" 1992.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Diecezja rzeszowska – utworzona bullą „Totus tuus Poloniae populus” papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 z wydzielenia obszarów z diecezji przemyskiej i diecezji tarnowskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.