• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwinea Równikowa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Gwinea Równikowa podzielona jest na siedem prowincji, które dalej dzielą się na 30 dystryktów. W nawiasach podano ich ośrodki administracyjne.Pagalu (hisz. Annobón) - wyspa wulkaniczna, położona w Zatoce Gwinejskiej na południe od Wyspy Świętego Tomasza. Wchodzi w skład Gwinei Równikowej, stanowiąc jedną z jej prowincji o nazwie Pagalu (w 2001 roku liczyła 5008 mieszkańców). Wyspa składa się też z jednego dystryktu o tej samej nazwie.

  Gwinea Równikowa, Republika Gwinei Równikowej (hiszp. Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial) – państwo w centralnej Afryce. W czasach kolonialnych pod nazwą Gwinea Hiszpańska. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Kontynentalna część państwa leży na półkuli północnej, a należąca doń wyspa Pagalu na południowej.

  Niefang - miasto w Gwinei Równikowej, w prowincji Centro Sur. Liczy 5,176 mieszkańców (dane na podstawie World Gazetteer).Wskaźnik rozwoju społecznego (ang. Human Development Index, HDI; czasem tłumaczony jako „wskaźnik rozwoju ludzkiego”) – syntetyczny miernik opisujący efekty w zakresie społeczno-ekonomicznego rozwoju poszczególnych krajów (stąd czasem nazywany wskaźnikiem rozwoju społeczno-ekonomicznego). System ten wprowadzony został przez ONZ dla celów porównań międzynarodowych. Wskaźnik został opracowany w roku 1990 przez pakistańskiego ekonomistę Mahbuba ul Haqa. Od 1993 wykorzystuje go w swoich corocznych raportach oenzetowska agenda ds. rozwoju (UNDP).

  Spis treści

 • 1 Geografia
 • 2 Klimat
 • 3 Podział administracyjny
 • 4 Historia
 • 5 Demografia
 • 6 Etnografia
 • 6.1 Imiona i nazwiska
 • 7 Języki
 • 8 Religia
 • 9 Miasta
 • 10 Gospodarka
 • 11 Święta
 • 12 Przypisy
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Geografia[]

   Zapoznaj się również z: Geografia Gwinei Równikowej.

  Gwinea Równikowa jest podzielona na dwie części: dużą (2017 km²), wulkaniczną wyspę Bioko (za czasów kolonialnych Fernando Po) oraz Mbini (w czasach kolonialnych pod nazwą Rio Muni). Kontynentalna cześć Gwinei Równikowej – Mbini – leży w zachodniej części centralnej Afryki, wciśnięta między Kamerun i Gabon. Do Gwinei Równikowej należy też niewielka (17,5 km²) wulkaniczna wyspa w Zatoce GwinejskiejPagalu (dawniej Annobón) – położona ok. 600 km na południowy zachód od wyspy Bioko. Do tego dochodzą pomniejsze przybrzeżne wyspy: Corisco (15 km²), Elobey Grande (2,27 km²), Elobey Chico (0,19 km²), Mbañe (0,30 km²) i inne.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Corisco – niewielka wyspa należąca do Gwinei Równikowej, położona 29 km na południowy zachód od Mbini. Nazwa wyspy pochodzi od portugalskiego słowa oznaczającego błyskawicę. Powierzchnia Corisco wynosi 14 km², najwyżej położony punkt leży na wysokości 35 m n.p.m. a długość linii brzegowej nie przekracza 6,1 km.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kié-Ntem – jedna z siedmiu prowincji Gwinei Równikowej. Powierzchnia wynosi 3 943 km, zaś ludność ok. 167 tysięcy mieszkańców (2001). Prowincja dzieli się na trzy dystrykty: Ebebiyín, Mikomiseng i Nsok Nsomo. Stolicą jest Ebebiyín.
  Mengomeyén – miasto portowe w wschodniej kontynentalnej części Gwinei Równikowej, w prowincji Wele-Nzas. W 2005 roku liczyło 5947 mieszkańców.
  Półkula północna – część kuli ziemskiej, półkula położona na północ od równika. Obejmuje szerokości geograficzne od 0° do 90°N.
  Pagalu – jedna z ośmiu prowincji Gwinei Równikowej, położona na wyspie Pagalu. Stolicą prowincji jest San Antonio de Palé. W 2015 roku prowincja liczyła 5232 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 17 km². Prowincja składa się z jednego dystryktu Pagalu.
  Kakao (nah. cacahuatl – ziarno kakaowe) – nasiona z owoców kakaowca, z których proszek stosowany jest jako składnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków.
  Fangowie (także: Fang, Fan, Pahuin, Pangwe) – grupa etniczna z grupy językowej Bantu rozpowszechniona w trzech krajach Afryki Centralnej: Gwinei Równikowej (80% ludności), Gabonie (32%) i w Kamerunie (15% mieszkańców). Fangowie porozumiewają się w językach okak, ntoumou, mvai, nzaman, betsi, zaliczanych do grupy języków bantu. Grupą pokrewną do Fangów są Beti, porouzumiewający się w językach ewondo, eton, bulu, manguissa, bene, fong.
  Elobey Grande - należąca do Gwinei Równikowej wyspa, położona u ujścia rzeki Mitémélé, niedaleko granicy z Gabonem. Zajmuje powierzchnię 2,5 km². Jest słabo zaludniona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.