• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwilym Lloyd George

  Przeczytaj także...
  David Lloyd George, 1. hrabia Lloyd George of Dwyfor (ur. 17 stycznia 1863 w Manchesterze, Anglia, zm. 26 marca 1945 w Tŷ Newydd, Llanystumdwy, Walia), premier Wielkiej Brytanii w latach 1916-1922 i minister wojny w 1916 r.Robert Anthony Eden, 1. hrabia Avon KG, MC (ur. 12 czerwca 1897 w West Auckland, zm. 14 stycznia 1977 w Alvediston) – brytyjski polityk, premier Wielkiej Brytanii i przywódca Partii Konserwatywnej w latach 1955-1957. Trzykrotny minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii (1936–1938, 1940–1945 i 1951–1955). Po objęciu urzędu premiera podjął decyzję o interwencji przeciwko Egiptowi w sporze o Kanał Sueski, co doprowadziło do jego upadku. Mimo wszystko, był człowiekiem o słabym charakterze, a w 2004 r. 139 politologów uznało go za najmniej efektywnego brytyjskiego premiera w XX w.
  Major (skrót mjr) – stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik a w policji podinspektor Policji.

  Gwilym Lloyd George, 1. wicehrabia Tenby (ur. 4 grudnia 1894 w Criccieth w północnej Walii, zm. 14 lutego 1967), brytyjski polityk, członek Partii Liberalnej i Narodowej Partii Liberalnej, minister w rządach Winstona Churchilla i Anthony'ego Edena. Młodszy syn premiera Wielkiej Brytanii Davida Lloyda George'a.

  Okręg wyborczy Newcastle upon Tyne North powstał w 1918 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje północną część miasta Newcastle upon Tyne.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Wykształcenie odebrał w Eastbourne College oraz w Jesus College na Uniwersytecie Cambridge. W 1914 r. rozpoczął służbę w Royal Welsh Fusiliers. W 1915 r. został adiutantem generała-majora Ivor Phillipsa, dowódcy 38 Walijskiej Dywizji Piechoty. W 1916 r. w randze majora został przeniesiony do baterii przeciwlotniczej Royal Garrison Artyllery.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  W 1922 r. został wybrany do Izby Gmin z ramienia liberałów jako reprezentant okręgu Pembrokeshire. Miejsce w parlamencie utracił po wyborach 1924 r., ale odzyskał je w 1929 r. W latach 40. opuścił Partię Liberalną i zasiadał w Izbie jako deputowany niezależny, aczkolwiek związany z konserwatystami. Następnie został członkiem Narodowej Partii Liberalnej. W 1950 r. przegrał wybory parlamentarne. Do Izby Gmin powrócił w 1951 r. jako reprezentant okręgu Newcastle upon Tyne North.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Pierwszym stanowiskiem rządowym Lloyda George'a był urząd parlamentarnego sekretarza przy Zarządzie Handlu, który sprawował w 1931 r. i następnie w latach 1939-1941. W latach 1941-1942 był parlamentarnym sekretarzem w ministerstwie żywności. W latach 1942-1945 był ministrem paliwa i mocy. Po powrocie konserwatystów do władzy w 1951 r. został ministrem żywności. W latach 1954-1957 był ministrem spraw wewnętrznych. W 1957 r. zrezygnował z czynnego udziału w polityce. Otrzymał wówczas tytuł 1. wicehrabiego Tenby i zasiadł w Izbie Lordów.

  Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Od 1921 r. był żonaty z Edną Gwenfron Jones. Miał z nią dwóch synów:

 • David Lloyd George (4 listopada 1922 - 1983), 2. wicehrabia Tenby
 • William Lloyd George (ur. 7 listopada 1927), 3. wicehrabia Tenby
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Liberal History, rozdział A breach in the family: the defection from the Liberal Party of Megan and Gwilym Lloyd George J. Grahama Jonesa
 • thepeerage.com
 • Zdjęcia Lloyda George'a na stronach npg.org.uk

 • Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.Partia Liberalna (ang. Liberal Party) była jedną z dwóch głównych brytyjskich partii politycznych w okresie od połowy XIX wieku do lat dwudziestych XX wieku, obok Partii Konserwatywnej. Następnie, m.in. na skutek rozłamu, który wywołał David Lloyd George, straciła swoją pozycję na rzecz Partii Pracy i funkcjonowała jako mniejsza trzecia partia o wahającej się sile i znaczeniu aż do roku 1988, kiedy połączyła się z Partią Socjaldemokratyczną tworząc nową partię Liberalnych Demokratów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.
  Criccieth – walijski zamek posadowiony malowniczo na dominującym okolicę klifie wdzierającym się w Zatokę Tremadog. Wybudowany przez Llywelyna the Great władcę księstwa Gwynned. Podzielił los rodzącej się walijskiej państwowości i został zdobyty przez angielska armię Edwarda I w trakcie drugiej wyprawy. Anglicy dokonali poważnej rozbudowy znacząco modyfikując jego pierwotny walijski kształt.
  Izba Gmin (ang. House of Commons) – izba niższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, odgrywa jednak rolę nadrzędną wobec Izby Lordów. W obecnej kadencji (2010-) w jej skład wchodzi 650 deputowanych (MPs od angielskiego Member of Parliament – "członek parlamentu"), wybieranych przez całość obywateli Zjednoczonego Królestwa w powszechnych, czteroprzymiotnikowych wyborach.
  Chronologiczna lista premierów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Britain, UK):

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.091 sek.