• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwiezdne wrota - serial telewizyjny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  AXN – stacja telewizyjna będąca własnością medialnego skrzydła (Sony Pictures Television International) japońskiego koncernu Sony.Legendy arturiańskie – zbiór opowieści związanych z legendarnym królem Arturem i rycerzami Okrągłego Stołu. Odnaleźć w nich można ślady wydarzeń historycznych i wpływy wielu kultur, szczególnie mitologii celtyckiej, wierzeń chrześcijańskich, oraz średniowiecznej kultury dworskiej.

  Gwiezdne wrota (ang. Stargate SG-1) – amerykańsko-kanadyjski serial fantastyczno-naukowy wyprodukowany przez Metro-Goldwyn-Mayer. Twórcami serialu są Brad Wright i Jonathan Glassner. Fabuła serii opiera się na wydarzeniach przedstawionych w filmie z 1994 roku pt. Gwiezdne wrota. Serial składa się łącznie z 214 odcinków, podzielonych na 10 sezonów. Jego premiera miała miejsce 27 lipca 1997 roku na kanale Showtime; ostatni odcinek wyemitowano 13 marca 2007 roku na kanale Sky1. W 2008 roku powstały także dwa filmy fabularne związane z serialem, kończące wątki serialu – Gwiezdne wrota: Arka Prawdy oraz Gwiezdne wrota: Continuum.

  Corin Nemec czyli Joseph Charles Nemec IV (ur. 5 listopada 1971 w Little Rock, Arkansas) – amerykański aktor. Najbardziej znany wśród fanów jako Jonas Quinn z serialu telewizyjnego Gwiezdne wrota. Jego imię Corin wywodzi się z określenia jego babci, która wołała do niego Corky. Jego ojciec, Joseph C. III również jest aktorem. Corin mieszka obecnie w Kalifornii z żoną Jami i dwójką dzieci. Jest członkiem Church of Scientology.Pradawni (Starożytni) znani także jako Alteranie oraz Lanteanie to fikcyjna rasa ze świata Gwiezdnych wrót, która między innymi zbudowała sieć tytułowych Gwiezdnych wrót oraz Atlantydę. Część Pradawnych wyginęła, a część przeniosła się na wyższy poziom egzystencji (ascendowała), czyli opuściła życie cielesne i występuje w formie energii. Ascendowani Pradawni przyjęli zasadę niewtrącania się w działalność istot żyjących w niższej formie egzystencji. Część z nich postanowiła się oddzielić nazywając siebie Ori.

  Akcja serialu rozpoczyna się rok po wydarzeniach z filmu kinowego, gdy rząd Stanów Zjednoczonych przypadkowo dowiaduje się, że przechowywane przez nich urządzenie Obcych o nazwie Gwiezdne Wrota jest w stanie transportować ludzi i przedmioty także na inne planety. W związku z tym, zostają sformowane elitarne jednostki podlegające dowództwu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, które mają za zadanie chronić Ziemię przed zagrożeniami z kosmosu, takimi jak Goa’uldowie, Replikatory czy Ori. Flagową drużyną jednostki jest SG-1, składająca się ze specjalistów w swoich dziedzinach - pułkownika Jacka O’Neilla (Richard Dean Anderson), doktora Daniela Jacksona (Michael Shanks), major Samanthy Carter (Amanda Tapping) i Teal'ca (Christopher Judge). Serial nawiązuje szczególnie do mitologii egipskiej i nordyckiej, a także do legend arturiańskich.

  Mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich): Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.

  Z serialem związana jest również seria Stargate: Infinity, dwie serie spin-off pt. Gwiezdne wrota: Atlantyda (2004-2009) oraz Gwiezdne wrota: Wszechświat (2009-2011), a także wiele słuchowisk, książek i gier.

  Spis treści

 • 1 Fabuła
 • 1.1 Saga Goa’uld
 • 1.2 Saga Anubis
 • 1.3 Saga Ori
 • 2 Obsada
 • 3 Ciekawostki
 • 4 Sezony i odcinki
 • 4.1 Emisja w Polsce
 • 5 Linki zewnętrzne
 • Astrofizyka – dziedzina nauki leżąca na pograniczu fizyki i astronomii, zajmująca się badaniem procesów fizycznych w skali astronomicznej oraz budową i prawami rządzącymi obiektami astronomicznymi. Tematem badań astrofizyki są procesy fizyczne we Wszechświecie dotyczące takich obiektów jak gwiazdy, galaktyki, materia międzygwiezdna oraz ich wzajemne oddziaływanie.W teorii są to mechanizmy bardzo małe (kilka nanometrów) służące do celów medycznych, tudzież bojowych. Mogą działać jak Chmura Naprawcza (reperować struktury budynków i pojazdów). Specjaliści od Nanotechnologii często krytykują pomysły pisarzy gatunków Cyberpunk czy Wojennej Fantastyki że Nanoboty ( popularna nazwa Nanomaszyn) mogą być używane do celów przestępczych lub wojny, choć inni specjaliści twierdzą że: "Armia i Ulica znajdą zastosowanie do wszystkiego". Obecnie najbardziej prawdopodobne jest zastosowanie Inżynierów z książek naukowych Dexlera. są to Nanomaszyny stworzone z Białek, min kultur E-coli.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Richard Dean Anderson (ur. 23 stycznia 1950 w Minneapolis) – amerykański aktor i producent filmowy. Najbardziej znany z tytułowej roli w popularnym serialu telewizyjnym MacGyver i roli Jacka O’Neilla w serialu Gwiezdne wrota, w którym za rolę przedstawiającą USAF w dobrym świetle oraz produkcję serialu otrzymał honorowy tytuł generała brygady sił powietrznych.
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
  Christopher Judge (właśc. Douglas Christopher Judge, ur. 13 października 1964 roku w Los Angeles, Kalifornia, USA) – amerykański aktor. Ma korzenie afrykańskie i czirokezkie. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Oregonu.
  Władcy Systemu – w serialu Gwiezdne wrota grupa Goa’uldów, którzy walczą i dzielą między sobą Galaktykę. Utożsamiają się z wybranym bogiem lub bóstwem z jednej z wielu ziemskich mitologii. Armiami Władców Systemu są Jaffa, których przekonują o swojej rzekomej boskości dzięki posiadanej zaawansowanej technice. Każdy z nich posiada swój znak, który jego poddani mają wytatuowany na czole.
  Gwiezdne wrota (ang. Stargate) – zastrzeżona nazwa, której właścicielem jest wytwórnia filmowa MGM. Obejmuje ona trzy filmy pełnometrażowe (Gwiezdne wrota, Stargate: The Ark of Truth, Stargate: Continuum), trzy seriale telewizyjne (Gwiezdne wrota, Gwiezdne wrota: Atlantyda i Gwiezdne wrota: Wszechświat), serial animowany (Stargate: Infinity), a także liczne książki, komiksy i gry komputerowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.