• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwiezdna Flota

  Przeczytaj także...
  W fikcyjnym Wszechświecie „Star Trek” Droga Mleczna została podzielona na cztery Kwadranty, składające się z Sektorów.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Wolkanie (ang. Vulcans, często w jęz. pol. używa się słów Vulcanie, Volkanie itp.) – to w Uniwersum Star Trek humanoidalna rasa zamieszkująca planetę Wolkan. Charakteryzują się racjonalnym i logicznym myśleniem, chociaż z natury są gwałtowni i porywczy. Lata wyniszczających wojen i groźba wyginięcia całego gatunku zmusiły ich do wykształcenia umiejętności tłumienia emocji. Ta kontrola i tłumienie emocji legły u podstaw ich filozofii określanej z j. ang IDIC ("Infinite Diversity in Infinite Combinations"). Należą do założycieli Zjednoczonej Federacji Planet.

  Gwiezdna Flota (ang. Starfleet) – w świecie Star Treka jest to organizacja łącząca floty wszystkich światów członkowskich Federacji. Została powołana w 2161 roku, a w jej skład wchodziły początkowo Gwiezdna Flota Ziemi, Siły Zbrojne Ziemi (ang. Earth Military Assault Command Operations), Imperialna Straż Andoru, flota Wolkanu oraz flota Tellarytów. Od momentu powstania głównym zadaniem Floty było badanie kosmosu i poszukiwanie nowych form życia. W 24 wieku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Borg oraz Dominium Rada Federacji zdecydowała o rozbudowie siły militarnej Floty. W Wojnie z Dominium Gwiezdna Flota poniosła dotkliwe straty, odegrała jednak kluczową rolę w wielu bitwach, doprowadzając ostatecznie do zwycięstwa sojuszu ras Kwadrantu Alfa i Beta.

  Borg – fikcyjna rasa cyborgów z uniwersum Star Trek, jedna z najpotężniejszych ras z ukazanych w "Gwiezdnej Wędrówce". W zasadzie Borg nie jest konkretną rasą, lecz kolektywem istot różnych ras.Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.

  Oficerowie Gwiezdnej Floty są szkoleni w Akademii Gwiezdnej Floty, gdzie odbierają gruntowny trening taktyczny, techniczny, naukowy i dyplomatyczny. W trakcie służby oficerowie mają możliwość specjalizowania się w kilku dziedzinach i przystąpienia do jednej z sekcji: naukowej (wraz z lekarzami), technicznej i sekcji ochrony oraz dowódczej.

  Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

  Dowództwo Gwiezdnej Floty znajduje się w San Francisco w Stanach Zjednoczonych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Artykuł o Gwiezdnej Flocie na Memory-Alpha (ang.). [dostęp 2010-06-22].
 • Artykuł o Gwiezdnej Flocie w e-zinie Pathfinder (pol.). [dostęp 2010-06-22].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Tellaryci - to fikcyjna rasa, istniejąca w uniwersum Star Trek. Tellaryci pochodzą z planety Tellar, są też współzałożycielami Federacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.