• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwiazdozbiór Woźnicy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  NGC 1907 (również OCL 434) – gromada otwarta znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy. Została odkryta 17 stycznia 1787 roku przez Williama Herschela, choć być może wcześnie obserwował ją Le Gentil. Jest położona w odległości ok. 5,9 tys. lat świetlnych od Słońca.Kapella (Koza, α Aur/Alfa Aurigae) – najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Woźnicy i zarazem szósta, pod względem jasności, gwiazda na nocnym niebie.

  Gwiazdozbiór Woźnicy (w astronomii, astrologii zwykle: Woźnica, łac. Auriga, dop. Aurigae, skrót Aur) – wyraźny gwiazdozbiór nieba północnego, 21. co do wielkości, stosunkowo Łatwy do znalezienia w obszarze Drogi Mlecznej, znany już w starożytności. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 90. W Polsce widoczny od jesieni do wiosny. Jego najjaśniejsza gwiazda, Kapella nazywana także Kozą, wiązana z mityczną kozą Amalteją.

  Hermes (gr. Ἑρμῆς Hermḗs, łac. Mercurius) – w mitologii greckiej bóg dróg, podróżnych, kupców, pasterzy, złodziei, posłaniec bogów i psychopomp. Hermes jako bóg handlu musiał mieć opanowane techniki dobijania targu, uznano go więc za boga "przekonującej wymowy". A ponieważ stąd już tylko krok od zwykłego cwaniactwa, Hermes został także opiekunem złodziei, co przypisywano mu raczej żartem niż serio. Jeden z 12 bogów olimpijskich.Wszechświat – wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, wszystkie formy materii i energii oraz prawa fizyki i stałe fizyczne określające ich zachowanie. Słowo „wszechświat” może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów „kosmos” (w rozumieniu filozofii), „świat” czy „natura”. W naukach ścisłych słowa „wszechświat” i „kosmos” są równoważne.

  Spis treści

 • 1 Mity i legendy
 • 2 Gwiazdy Woźnicy
 • 3 Interesujące obiekty
 • 4 Roje meteorów
 • 5 Przypisy
 • 6 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  AE Aurigae – gwiazda zmienna typu widmowego O znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy w odległości około 1500 lat świetlnych od Słońca. Jest położona w mgławicy IC 405, którą jonizuje i która dzięki niej otrzymała nazwę Mgławica Płonąca Gwiazda.
  Messier 38 (również M38 lub NGC 1912) – gromada otwarta w konstelacji Woźnicy. Odkrył ją Giovanni Batista Hodierna przed 1654. Od 25 września 1764 znajduje się w katalogu Messiera.
  NGC 1893 (również OCL 439) – gromada otwarta znajdująca się w gwiazdozbiorze Woźnicy. Została odkryta 22 stycznia 1827 roku przez Johna Herschela. Gromada ta jest powiązana z mgławicą emisyjną IC 410. Według różnych szacunków jej odległość od Słońca wynosi od około 10,6 do 19,6 tys. lat świetlnych.
  Saturn – gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Według danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.
  Gwiazda zmienna – gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność. Ogólnie rzecz biorąc, każda gwiazda wykazuje drobne fluktuacje jasności, ale są one w większości przypadków praktycznie niezauważalne – na przykład jasność Słońca zmienia się o ok. 0,1% w 11-letnim cyklu.
  Gwiazda wielokrotna – układ gwiazd, które znajdują się w niedalekiej odległości w przestrzeni (układy fizycznie wielokrotne) lub na nieboskłonie (układy optycznie wielokrotne).
  Messier 36 (również M36 lub NGC 1960) – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Woźnicy. Odkrył ją Giovanni Batista Hodierna przed rokiem 1654. Została włączona do katalogu przez Messiera 2 września 1764 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.