• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwiazdozbiór Panny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Ekliptyka – (z gr. έκλειψις zaćmienie) wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi.

  Panna (łac. Virgo, dop. Virginis, symbol Virgo.svg, skrót Vir) – gwiazdozbiór zodiakalny nieba równikowego, znany już w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (ustępuje wielkością jedynie Hydrze). Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 95. W Polsce widoczny wiosną. W Pannie znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.

  Galaktyka Sombrero (również Messier 104, M104, NGC 4594) – galaktyka spiralna typu Sa, położona w gwiazdozbiorze Panny, o jasności 8,7 i nazwie (sombrero) pochodzącej od jej wyglądu. Ma wielkie jasne jądro, mało rozwinięte ramiona spiralne i jest częściowo przesłonięta pasem (torusem) nieświecącej materii, składającym się głównie z pyłu i zimnego gazu wodorowego.Messier 84 (również M84 lub NGC 4374) – galaktyka soczewkowata w gwiazdozbiorze Panny. Odkrył ją i skatalogował 18 marca 1781 roku Charles Messier. Należy do gromady galaktyk w Pannie. Jest częścią Łańcucha Markariana.

  Spis treści

 • 1 Mity i legendy
 • 2 Gwiazdy Panny
 • 3 Interesujące obiekty
 • 4 Punkt Wagi
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • 8 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Beniamin Markarian (orm. Բենիամին Մարգարյան, ros. Вениамин Егишевич Маркарян/Weniamin Jegiszewicz Markarjan, ur. 29 listopada 1913 w Szahumian, Armenia; zm. 29 września 1985) – ormiański astrofizyk. Znany jest przede wszystkim jako twórca katalogu astronomicznego Markariana zawierającego asocjacje gwiazdowe oraz odkrywca Łańcucha Markariana, który odkrył w połowie lat 70. XX wieku.
  Cefeidy typu II – gwiazdy zmienne, które pulsują z okresem pomiędzy 1 a 50 dni. Cefeidy typu II są gwiazdami II populacji, a więc starymi, o stosunkowo małej metaliczności i niewielkiej masie.
  Gwiazda zmienna – gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność. Ogólnie rzecz biorąc, każda gwiazda wykazuje drobne fluktuacje jasności, ale są one w większości przypadków praktycznie niezauważalne – na przykład jasność Słońca zmienia się o ok. 0,1% w 11-letnim cyklu.
  Demeter (także Demetra; gr. Δημήτηρ Dēmḗtēr, Δήμητρα Dḗmētra, łac. Ceres) – w mitologii greckiej bogini płodności ziemi, urodzaju, ziemi uprawnej, zbóż, rolnictwa. Jej córką była Kora.
  Vindemiatrix (epsilon Virginis, ε Vir) – trzecia co do jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Panny, zwana też Almuredin (Winogrodnik). Ma ona wielkość 2,85 i jest oddalona o ok. 110 lat świetlnych. Jej jasność przewyższa słoneczną 93-krotnie, a jej masa jest 2,7 raza większa od masy Słońca. Należy do żółtych olbrzymów, jej typ widmowy to G8 III. Jest dość silnym źródłem promieniowania X.
  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.
  Waga (łac. Libra, dop. Librae, skrót Lib) – mało wyraźny gwiazdozbiór zodiakalny. Znajduje się na południowej półkuli nieba,znany już w starożytności. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem wynosi około 50. W Polsce widoczny wiosną i latem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.132 sek.