• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwiazdozbiór Lwa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Messier 95 (M95, NGC 3351) – galaktyka spiralna z poprzeczką w gwiazdozbiorze Lwa. Została odkryta 20 marca 1781 przez Pierre Méchaina. W katalogu Messiera od 24 marca 1781. Galaktyka ta wraz z M96 i M105 należy do grupy galaktyk Lew I.Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.

  Lew (łac. Leo, dop. Leonis, symbol Leo.svg, skrót Leo) – 12. co do wielkości konstelacja będąca jednym z 12 gwiazdozbiorów zodiaku. Słońce wędruje na tle tego gwiazdozbioru od 10 sierpnia do 16 września. W naszych czasach przez gwiazdozbiór Lwa przebiega 35,8° ekliptyki: 2/5 znaku Lwa 4/5 znaku Panny. Liczba gwiazd widoczna nieuzbrojonym okiem: około 70. W Polsce widoczny wiosną.

  Ekliptyka – (z gr. έκλειψις zaćmienie) wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi.NGC 3628 (również UGC 6350 lub PGC 34697) – galaktyka spiralna (Sb), znajdująca się w gwiazdozbiorze Lwa w odległości około 35 milionów lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 8 kwietnia 1784 roku Williama Herschela. NGC 3628 ma około 100 000 lat świetlnych średnicy.

  Spis treści

 • 1 Mity i legendy
 • 2 Wybrane gwiazdy
 • 3 Interesujące obiekty
 • 4 Planety pozasłoneczne
 • 5 Roje meteorów
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • 8 Bibliografia
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Mity i legendy[]

  Grafika autorstwa Jana Heweliusza

  Nazwa wywodzi się od lwa, którego musiał pokonać Herkules aby wypełnić jedną ze swych dwunastu prac (zwykle zabicie lwa uważane było za pierwszą, gdyż wskutek niej heros zdobył zbroję z lwiej skóry, która czyniła go niewrażliwym na ciosy). Lew nemejski był zwierzęciem o niezwykłych cechach. Według mitologii żadne ostrze nie było w stanie nawet zadrapać jego skóry. Herkulesowi udało się jednak dokonać tego, co niemożliwe. Początkowo heros wystrzelił w kierunku Lwa nemejskiego grad strzał, połamał na nim maczugę oraz skrzywił miecz. Lwa pokonała dopiero przebiegłość Herkulesa. Po przegranej początkowo przez Herkulesa walce zwierzę wycofało się do jaskini o dwóch wejściach. Bohater zawiesił w jednym końcu sieć, a sam wszedł drugim wejściem. Walka rozgorzała na nowo, Herkules stracił w nie palec, zdołał jednak schwytać Lwa, objął ramieniem jego szyję i udusił zwierzę. Stojąc przed zleceniodawcą dwunastu prac, królem Eurysteuszem, ku zdumieniu wszystkich rozciął skórę Lwa nemejskiego, używając do tego lwiego pazura. Ściągnąwszy skórę lwa, herkules przyodział się w nią i w tym właśnie stroju bywał często przedstawiany. Najjaśniejsza gwiazda Lwa, Regulus, była w starożytności symbolem Monarchii.

  Dwanaście prac Heraklesa (także dwanaście prac Herkulesa) – kara nałożona przez wyrocznię delficką na herosa Heraklesa (w mitologii rzymskiej występuje jako Herkules), za wymordowanie przez niego rodziny. Zadania te miały przewyższać siły jednego człowieka. Herakles miał wykonać dziesięć takich prac, ale dwie nie zostały mu zaliczone, więc ich ostateczna liczba wyniosła dwanaście.Messier 105 (znana również jako M105, NGC 3379) – galaktyka eliptyczna w gwiazdozbiorze Lwa. Odkrył ją Pierre Méchain 24 marca 1781 i opisał w liście do Charlesa Messiera z 6 maja tego roku. Galaktyka ta należy do grupy galaktyk Lew I.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  GJ 436 (Gliese-Jahreiss 436) – czerwony karzeł o jasności widomej 11, odległy o ok. 33 lata świetlne od Ziemi. Znajduje się on w gwiazdozbiorze Lwa.
  Gwiazda zmienna – gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność. Ogólnie rzecz biorąc, każda gwiazda wykazuje drobne fluktuacje jasności, ale są one w większości przypadków praktycznie niezauważalne – na przykład jasność Słońca zmienia się o ok. 0,1% w 11-letnim cyklu.
  NGC 2903 (również PGC 27077 lub UGC 5079) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBbc), znajdująca się w gwiazdozbiorze Lwa w odległości 20 milionów lat świetlnych. Została odkryta 16 listopada 1784 roku przez Williama Herschela.
  Heros (stgr. ἥρως "bohater") – w mitologii greckiej postać zrodzona ze związku człowieka i boga. Herosi mieli nadzwyczajne zdolności, jak wielka siła, spryt lub inne przymioty. Byli dowodem przenikania się świata bogów i ludzi.
  Algieba (gamma Leonis, γ Leo) – gwiazda wielokrotna (poczwórna), druga co do jasności w gwiazdozbiorze Lwa (wielkość gwiazdowa dla całego układu: 1,98). Gwiazda ta jest odległa od Słońca o ok. 126 lat świetlnych. Jej wielkość absolutna dla całego systemu wynosi –0,92.
  Gwiazda wielokrotna – układ gwiazd, które znajdują się w niedalekiej odległości w przestrzeni (układy fizycznie wielokrotne) lub na nieboskłonie (układy optycznie wielokrotne).
  Herakles (gr. Ἡρακλῆς Hēraklēs, Ἡρακλές Hēraklés, łac. Heracles, Hercules, Alkajos, Palajmon) – w mitologii greckiej jeden z herosów, syn Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. Jego rzymskim odpowiednikiem był Herkules. Znany był z wielkiej siły, męstwa, zapaśnictwa i umiejętności wojennych, zwłaszcza celnego strzelania z łuku. Lubiany przez Zeusa i Atenę, był prześladowany przez zazdrosną Herę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.