• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwardia Warszawa

  Przeczytaj także...
  Andrzej Kosiorowski (ur. 16 lutego 1935, zm. 29 października 2012) – polski dziennikarz sportowy, autor publikacji w zakresie historii sportu regionalnego. Stadion Gwardii Warszawa – stadion piłkarsko-żużlowy w Warszawie, stolicy Polski. Obiekt powstał w latach 50. XX wieku. Może pomieścić 9000 widzów.
  Taekwondo (hangul: 태권도; hancha: 跆拳道, [tʰɛ.kwʌn.do]) – narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei. Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zostało zaadaptowane do użytku cywilnego, jego twórcą jest gen. Choi Hong-hi. Obecnie jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich.

  WKS Gwardia Warszawapolski wielosekcyjny klub sportowy, założony w 1948 r. w Warszawie (wcześniej działający od 1944 jako KS Grochów).

  Opis[ | edytuj kod]

  Do najbardziej znanych sekcji należały: bokserska i piłkarska. Pozostałe sekcje to: lekkoatletyczna, strzelecka, judo, zapaśnicza, biegów na orientację i taekwondo. W klubie działała także sekcja hokeja na lodzie.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Judo, dżudo (jap. 柔道, jūdō, "łagodna droga, łagodny sposób"; "droga miękkości, szlachetna droga") – sztuka walki powstała w Japonii.

  W 2012 stadion Gwardii Warszawa przy ul. Racławickiej 32 został zamknięty przez nadzór budowany, a w 2018 rozpoczęła się jego rozbiórka.

  W 2019 klub zrzeszał ok. 300 sportowców, trenujących w różnych miejscach na terenie Warszawy.

  Boks[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Gwardia Warszawa (boks).
   Z tym tematem związana jest kategoria: Pięściarze Gwardii Warszawa.

  Judo[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Judocy Gwardii Warszawa.

  Lekkoatletyka[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Lekkoatleci Gwardii Warszawa.
   Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy lekkoatletów Gwardii Warszawa.

  Piłka nożna[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Gwardii Warszawa.

  Strzelectwo[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Strzelcy Gwardii Warszawa.

  Zapasy[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Gwardia Warszawa (zapasy).
   Z tym tematem związana jest kategoria: Zapaśnicy Gwardii Warszawa.

  Żużel[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Gwardia Warszawa (żużel).
   Z tym tematem związana jest kategoria: Żużlowcy WKM Warszawa.

  Łyżwiarstwo szybkie[ | edytuj kod]

  Gwardia Warszawa jest złotym medalistą drużynowych mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim z 1954.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Bieg na orientację (BnO, ang. foot orienteering) – olimpijska dyscyplina sportowa (choć niewpisana do programu igrzysk olimpijskich), w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hokej na lodzie. W: Andrzej Kosiorowski: Sport w Rzeszowie 1944–1969. Kraków: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1971.
  2. Piotr Wesołowicz. ABW nie chce sportu na Gwardii. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 9 stycznia 2019. 
  3. Piotr Wesołowicz. Gdzie jest Puchar Polski?. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 24 stycznia 2019. 
  4. Leszek Ułasiewicz: Drużynowe mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim. pzls.pl. [dostęp 2018-07-18].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Gowarzewski Andrzej, Szczepłek Stefan, Szmel Bożena Lidia: Polonia, Warszawianka, Gwardia, Prawdziwa historia trzech klubów. GiA, Katowice, 2003. ISBN 83-88232-06-1.
 • Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Zapasy – sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników - walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Strzelectwo – ogół aktywności związanej z użyciem broni palnej lub broni pneumatycznej, zarówno bojowym, jak i sportowym, myśliwskim oraz rekreacyjnym. Czasem termin ten jest używany w odniesieniu do użycia innych typów broni zdolnych do miotania pocisków, zwłaszcza łuku i kuszy, choć w tym przypadku bardziej odpowiednie jest stosowanie terminu łucznictwo.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.