• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwardia - organizacja konspiracyjna

  Przeczytaj także...
  Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) (SSS) – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, a następnie przemianowane na Armię Krajową.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Gwardia – polska grupa konspiracyjna o charakterze socjalistycznym, działająca w Warszawie, Krakowie i Lwowie w okresie od końca 1939 r. do poł. 1941 r.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Leszek Raabe (ur. 1913, zm. 1943) – polski działacz i publicysta socjalistyczny, założyciel i przywódca grupy konspiracyjnej Gwardia, członek Komitetu Centralnego podziemnej partii lewicy socjalistycznej Polscy Socjaliści oraz komendant Socjalistycznej Organizacji Bojowej, ps. „Marek”.

  Pod koniec 1939 r. w Warszawie ukształtowała się podziemna grupa byłych działaczy Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej, na czele której stanął Leszek Raabe ps. "Marek". Nawiązała ona wkrótce kontakty z krakowskim i lwowskim środowiskiem ZNMS, przejmując drukowane w Krakowie pismo "Zagadnienia". Od kwietnia zaczęto też wydawać w Warszawie pismo "Gwardia", od którego grupa przyjęła swoją nazwę. Wartością najwyższą dla "gwardzistów" była idea Wolności - narodowej, politycznej i społecznej, w której uogólnione zostało też hasło niepodległości; podkreślali oni, że trzeba odebrać tradycje narodowe klasom posiadającym. Zdaniem członków Gwardii Polska odrodzi się po wojnie z rewolucyjnego porywu mas ludowych, łączących sprawę zniesienia ucisku narodowego ze zniesieniem ucisku społecznego, dlatego na czoło swojego programu wysuwali stworzenie silnej organizacji wojskowej o charakterze socjalistycznym. Wychodzili z założenia, że w czasie wojny sprawy ideowe ustępują miejsca akcji bojowej w ramach ogólnonarodowej walki z okupantem, gdyż tworzy ona "kapitał moralny" dla ruchu socjalistycznego. Dlatego podjęto współpracę wojskową ze Związkiem Walki Zbrojnej w zakresie prowadzenia akcji sabotażowo-dywersyjnych. Dążenia do zjednoczenia wysiłku ruchu socjalistycznego, wyznawane przez L. Raabego, doprowadziły do współtworzenia 1 września 1941 r. na konferencji w Warszawie partii Polscy Socjaliści. L. Raabe został członkiem Komitetu Centralnego i jednocześnie komendantem Formacji Bojowo-Milicyjnych Polskich Socjalistów.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS) – istniejąca w latach 1917 - 1948, oraz na emigracji w latach 1946 - 1952, organizacja młodzieży studenckiej założona przez działaczy socjalistycznych.
  Formacje Bojowo-Milicyjne Polskich Socjalistów (FBM PS) – założona w 1941 r. organizacja wojskowa organizacji Polscy Socjaliści wzorowana na austriackim Schutzbundzie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.