• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gwangju - metropolia w Korei Południowej

  Przeczytaj także...
  Medan (oznacza pole bitwy), miasto w Indonezji, na wyspie Sumatra, stolica prowincji Sumatra Północna. Położony na północy prowincji, posiada port morski w pobliskim Belawan oraz międzynarodowy port lotniczy.Jeolla Południowa (Jeolla-nam) – jest prowincją w południowo-zachodniej części Korei Południowej. Została założona w 1896 roku z południowej części dawnej prowincji Jeolla. Stolicą i zarazem największym miastem jest Gwangju, miasto-metropolia z odrębnymi władzami.
  Sendai (jap. 仙台市, Sendai-shi) - stolica prefektury Miyagi w Japonii i największe miasto regionu Tōhoku (północno-wschodnia część wyspy Honsiu). Miasto ma milion mieszkańców i jest jednym z 14 miast oznaczonych rządowym rozporządzeniem. Zostało założone w 1600 przez daimyō Masamune Date i jest znane jako "Miasto Drzew" (杜の都 - Mori no Miyako, dosł.: "Leśna Stolica").
  Metro w Kwangju
  Widok na miasto
  Stacja kolejowa Seogwangju

  Gwangju – miasto na prawach metropolii w Korei Południowej. Znajduje się pod bezpośrednią kontrolą Ministra Spraw Wewnętrznych Korei Południowej. Jest stolicą prowincji Jeolla Południowa. Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Historia[]

  Miasto zostało założone około roku 57 p.n.e. i od tego czasu było centrum handlowym. Podczas okresu Trzech Królestw Korei było centrum administracyjnym Baekje.

  Przemysł zaczął się rozwijać wraz z wybudowaniem w 1914 roku linii kolejowej łączącej z Seulem. Powstały browary, młyny ryżowe, rozwinął się przemysł tekstylny, produkujący wyroby z bawełny.

  Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.Archidiecezja Gwangju (łac. Archidioecesis Kvangiuensis, kor. 천주교 광주대교구) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Gwangju, w Korei Południowej.

  W roku 1929, podczas okupacji japońskiej, starcia pomiędzy koreańskimi i japońskimi studentami przerodziły się w regionalną demonstrację, która zakończyła się międzynarodowym zrywem przeciwko władzy okupanta.

  W maju 1980 w Gwangju doszło do potężnych demonstracji, w których brało udział dziesiątki tysięcy mieszkańców (patrz: Masakra w Gwangju). Protest był skierowany przeciwko zamachowi stanu z 12 grudnia 1979 i rządom wojskowej dyktatury generała Chon Doo Hwana. Armia do tłumienia demonstracji użyła jednostek pancernych. W wyniku pacyfikacji miasta zginęło według oficjalnych danych strony rządowej 200 osób a wedle źródeł niezależnych 2000. Obecnie mówi się w Korei o 50 tys. ofiar.

  Trzema Królestwami Korei zwano królestwa Goguryeo, Baekje i Silla, które zajmowały tereny Półwyspu Koreańskiego i Mandżurii między I wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. Przed okresem Trzech Królestw i podczas jego trwania istniały też mniejsze królestwa i państwa plemienne, takie jak Gaya, Tongye, Okjeo, Buyeo, Usan, Tamna i inne. Nazwa "Samguk" lub "Trzy Królestwa" pojawia się w tytułach klasycznych dzieł koreańskiej literatury Samguk Sagi i Samguk Yusa.Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.

  Podział administracyjny[]

  Gwangju podzielone jest na 5 dzielnic (gu). Poniżej znajduje się podział miasta na dzielnice oraz sąsiedztwa. Zastosowano transkrypcję poprawioną.

  1. Buk-gu (북구; 北區)
  2. Dong-gu (동구; 東區)
  3. Gwangsan-gu (광산구; 光山區)
  4. Nam-gu (남구; ; 南區)
   1. Baekun-dong (백운동; 白雲洞)
   2. Bangrim-dong (방림동; 芳林洞)
   3. Bongseon-dong (봉선동; 鳳仙洞)
   4. Chilseok-dong (칠석동; 漆石洞)
   5. Chon-dong (촌동)
   6. Daeji-dong (대지동; 大支洞)
   7. Deoknam-dong (덕남동; 德南洞)
   8. Dogeum-dong (도금동)
   9. Gu-dong (구동; 龜洞)
   10. Guso-dong (구소동; 九沼洞)
   11. Haengam-dong (행암동; 杏岩洞)
   12. Hwajang-dong (화장동; 禾場洞)
   13. Ijang-dong (이장동; 泥場洞)
   14. Imam-dong (임암동; 林岩洞)
   15. Jinwol-dong (진월동; 眞月洞)
   16. Jiseok-dong (지석동; 支石洞)
   17. Juwol-dong (주월동; 珠月洞)
   18. Nodae-dong (노대동; 老大洞)
   19. Sa-dong (사동)
   20. Seo-dong (서동; 書洞)
   21. Sinjang-dong (신장동; 新場洞)
   22. Songha-dong (송하동; 松下洞)
   23. Wolsan-dong (월산동; 月山洞)
   24. Wolseong-dong (월성동; 月城洞)
   25. Wonsan-dong (원산동; 元山洞)
   26. Yangchon-dong (양촌동; 良村洞)
   27. Yanggwa-dong (양과동; 良瓜洞)
   28. Yangrim-dong (양림동; 楊林洞)
  5. Seo-gu (서구; 西區)
   1. Byeokjin-dong (벽진동; 碧津洞)
   2. Chipyeong-dong (치평동; 治平洞)
   3. Deokhong-dong (덕홍동)
   4. Geumho-dong (금호동; 金湖洞)
   5. Gwangcheon-dong (광천동; 光川洞)
   6. Hwajeong-dong (화정동; 花井洞)
   7. Maewol-dong (매월동; 梅月洞)
   8. Mareuk-dong (마륵동; 馬勒洞)
   9. Naebang-dong (내방동; 內防洞)
   10. Nongseong-dong (농성동; 農城洞)
   11. Pongam-dong (퐁암동)
   12. Seha-dong (세하동; 細荷洞)
   13. Seochang-dong (서창동; 西倉洞)
   14. Ssangchon-dong (쌍촌동; 雙村洞)
   15. Yang-dong (양동; 良洞)
   16. Yongdu-dong (용두동; 龍頭洞)
   17. Yuchon-dong (유촌동; 柳村洞)

  Sport[]

  Miasto w roku 2015 gościło uczestników letniej uniwersjady. Wśród obiektów sportowych Gwangju można wymienić hale Gudong Arena oraz stadion Guus Hiddink Stadium.

  Masakra w Gwangju (광주 민주화 운동) — termin, którym określane bywa krwawe stłumienie demonstracji skierowanych przeciwko zamachowi stanu z 12 grudnia 1979 i rządom wojskowej dyktatury generała Chun Doo Hwana. Zamieszki trwały między 18 a 27 maja 1980 roku w południowokoreańskim mieście Gwangju w prowincji Chŏlla Południowej.Korea Południowa podzielona jest na 1 miasto specjalne (teukbyeolsi), 1 specjalne miasto autonomiczne (teukbyeoljachisi), 6 metropolii (gwangyeoksi) i 9 prowincji (do). Te jednostki administracyjne podzielone są na różne mniejsze części, wliczając w to: miasta (si), powiaty (gun), okręgi miejskie (gu), miasteczka (eup), dystrykty (myeon), sąsiedztwa (dong) oraz wsie (ri).

  Miasta partnerskie[]

 • Republika Chińska Tainan, Republika Chińska (1968)
 • Stany Zjednoczone San Antonio, USA (1981)
 • Chińska Republika Ludowa Kanton, ChRL (1996)
 • Indonezja Medan, Indonezja (1997)
 • Japonia Sendai, Japonia (2002)
 • Brazylia Maceió, Brazylia (2009)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Gwangju (po angielsku) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  28. Letnia Uniwersjada – zawody sportowe organizowane pod egidą FISU, które odbyły się od 3 do 14 lipca 2015 roku w południowokoreańskim mieście Gwangju.
  Chun Doo-hwan (ur. 18 stycznia 1931) – południowokoreański generał, polityk. W latach 1980-1988 pełnił funkcję prezydenta Korei Południowej. W 1996 roku został skazany na karę śmierci za doprowadzenie do masakry w Kwangju, jednak wkrótce po tym został ułaskawiony przez prezydenta Kim Young Sama.
  Gudong Arena - przeznaczona do koszykówki hala sportowa znajdująca się w mieście Kwangju, w Korei Południowej. W tej hali swoje mecze rozgrywa drużyna Kwangju BC. Hala może pomieścić 2 220 widzów.
  Tainan (chiń. trad.: 臺南; pinyin: Táinán; pe̍h-ōe-jī: Tâi-lâm) – miasto w południowo-zachodnim Tajwanie, nad Cieśniną Tajwańską. Ma status miasta wydzielonego. W 2010 roku liczyło 1 873 794 mieszkańców. Ośrodek przemysłu cukrowniczego, spirytusowego, jutowego, papierniczego i chemicznego.
  Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).
  Baekje – jedno ze starożytnych państw leżących na terenie dzisiejszej Korei. Królestwo założył w 18 p.n.e. Onjo, syn Dongmyeonga, założyciela królestwa Goguryeo. W 660 roku zostało podbite przez Silla.
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.