• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guzki Heberdena

  Przeczytaj także...
  Choroba zwyrodnieniowa stawów (łac. arthrosis deformans, osteoarthrosis, osteoarthritis) – choroba będąca wynikiem zdarzeń zarówno biologicznych, jak i mechanicznych, które zaburzają powiązane ze sobą procesy degradacji i syntezy chrząstki stawowej, zarówno w chondrocytach, macierzy pozakomórkowej, jak i w warstwie podchrzęstnej kości. Choroba klinicznie objawia się bólem stawów i ograniczeniem ich funkcji ruchowej, natomiast radiologicznie można stwierdzić całą gamę objawów.Guzek Oslera – jeden z klasycznych, późnych i rzadkich objawów skórnych bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Guzki Oslera są wielkości ziarna soczewicy, bolesne, czerwonawe, lokują się zwykle na palcach i ścięgnach, a przyczyną ich powstawania jest zapalenie drobnych naczyń krwionośnych uwarunkowane krążącymi we krwi kompleksami antygen-przeciwciało. O ile właściwe leczenie zostało podjęte dostatecznie szybko, guzki Oslera nie powstają. Guzki Oslera mogą również wystąpić w toczniu układowym.
  William Heberden (ur. w sierpniu 1710 w Londynie, zm. 17 maja 1801), brytyjski lekarz. Od nazwiska pochodzi nazwa Guzków Heberdena. W swych pracach zróżnicował ospę wietrzną i prawdziwą, opisał dławicę piersiową.
  Guzki Heberdena.

  Guzki Heberdenaguzki charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, występujące na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych dalszych.

  Guzki składają się z tkanki kostnej i chrzęstnej, w ich okolicy może dojść niekiedy do odczynów zapalnych.

  Opisał je brytyjski lekarz William Heberden.

  Objaw Janewaya – jeden z klasycznych, późnych (i rzadkich), patognomonicznych objawów skórnych bakteryjnego (najczęściej o etiologii gronkowcowej) zapalenia wsierdzia. W objawie Janewaya obserwuje się małe, niebolesne zmiany na dłoniach i stopach, o charakterze rumieniowym albo krwotocznym, wywołane prawdopodobnie zapaleniem drobnych naczyń krwionośnych spowodowanym przez krążące we krwi kompleksy antygen-przeciwciało. W razie odpowiednio szybko podjętego, właściwego leczenia do powstania tego objawu nie dochodzi. Zmiany w objawie Janewaya są podobne do guzków Oslera, ale w przeciwieństwie do nich nie są bolesne.Guzki Boucharda – charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów rąk guzki, występujące na grzbietowej powierzchni stawów międzypaliczkowych bliższych. Guzki składają się z tkanki kostnej i chrzęstnej, w ich okolicy może dojść niekiedy do odczynów zapalnych.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • guzki Boucharda
 • objaw Janewaya
 • guzek Oslera
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • I. Zimmermann-Górska: Choroby reumatyczne. Warszawa: PZWL, 2004.
 • Guzek (łac. nodulus, tuberculum) – w dermatologii, wykwit wyniosły ponad powierzchnię skóry, związany ze zmianami w skórze właściwej, mogący ulegać rozpadowi z pozostawieniem blizny. Większy wykwit guzkowy (o średnicy powyżej 1 cm) rozwijający się z zajęciem tkanki podskórnej określany jest jako guz. Guzek różni się od grudki większą spoistością i głębszym usadowieniem oraz istnieniem nacieku zapalnego wokół miejsca jego występowania.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.