• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guy Sebastian

  Przeczytaj także...
  Australia zadebiutuje podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Wiedniu. Australijski nadawca publiczny – Special Broadcasting Service (SBS), został zaproszony przez organizatorów tej imprezy: Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz gospodarza Österreichischer Rundfunk (ORF) do udziału w konkursie jako aktywny uczestnik, w ramach obchodów jej 60-lecia. Będzie to pierwszy kraj spoza aktywnych członków tej organizacji, który wystąpi podczas konkursu jako pełnoprawny uczestnik.BMG (Bertelsmann Music Group) jest jedną z sześciu dywizji w korporacji Bertelsmann. Powstała w drugiej połowie lat 80. (w 1987).
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Guy Sebastian (ur. 26 października 1981 w Kelang) – australijski piosenkarz i autor piosenek.

  W 2003 roku Sebastian wygrał pierwszą edycję australijskiej wersji formatu Idol, w latach 2010–2012 był jurorem w kolejnych sezonach talent-show. Jego debiutancka płyta, zatytułowana Just as I Am osiągnęła status sześciokrotnej platynowej płyty w kraju, natomiast jego pierwszy singiel, „Angels Brought Me Here” z 2003, okazał się najczęściej kupowaną piosenką w Australii w ciągu dekady. Sebastian wydał łącznie siedem albumów studyjnych, każdy z nich trafił do pierwszej dziesiątki list najczęściej sprzedawanych krążków w Australii, pierwsze sześć zdobyło certyfikat platynowej bądź podwójnej platynowej płyty. Piosenkarz jest jednocześnie jedynym australijskim wokalistą oraz trzecim wykonawcą w historii krajowych list przebojów, którego sześć singli trafiło na pierwsze miejsce notowań. Oprócz tego, ma na swoim koncie łącznie 51 platynowych i sześć złotych płyt, a także sprzedał łącznie ponad 3,7 miliona płyt i singli, dzięki czemu zyskał miano najbardziej wyróżnianego na rynku byłego uczestnika wszystkich edycji australijskiej edycji programu Idol.

  Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018). Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

  W swojej karierze Sebastian współpracował z takimi artystami, jak Brian McKnight, Robin Thicke, Steve Cropper, John Mayer, Jordin Sparks i Eve, zaśpiewał także podczas koncertów m.in. przed Papieżem Benedyktem XVI, Oprah Winfrey oraz Elżbietą II. Od początki swojej kariery piosenkarz otrzymał łącznie 24 nominacje do Nagród Australijskiego Stowarzyszenia Przemysły Fonograficznego (ARIA), zdobył ostatecznie cztery z nich. Oprócz kariery muzycznej, Sebastian udziela się także charytatywnie, jest ambasadorem Światowej Wizji Australii oraz Australijskiego Czerwonego Krzyża.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.

  W 2008 roku został autorem piosenki „Receive the Power”, będącej hymnem XXIII Światowych Dni Młodzieży organizowanych w Sydney. Cztery lata później wydał singiel „Battle Scars” nagrany w duecie z Lupe Fiasco, za który otrzymał status dziewięciokrotnej platynowej płyty w kraju. W 2015 roku z utworem „Tonight Again” reprezentował Australię podczas jubileuszowego, 60. Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Robin Charles Thicke znany również jako Thicke (ur. 10 marca 1977 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykański wokalista, autor tekstów i piosenek, a także producent muzyczny i aktor.Eve, właściwie Eve Jihan Jeffers (ur. 10 listopada 1978) – amerykańska raperka z Filadelfii. Pod koniec października 2007 roku wzięła udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – Hip Hop Honors 2007.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo i edukacja[ | edytuj kod]

  Guy Sebastian urodził się w Kelang jako drugi syn Ivana pochodzącego ze Sri Lanki oraz Nellie, córki Brytyjczyka i Portugalki wychowanej w Indiach. Para poznała się podczas studiów, pobrała się natomiast po roku znajomości. Sebastian ma trzech braci: trzy lata starszego Oliviera, i młodszych – siedem lat młodszego Christophera i dziewięć lat młodszego Jeremy’ego. W 1998 roku rodzina wyemigrowała do Australii, gdzie urodzili się dwaj młodsi bracia Sebastiana. Na początku Sebastian z rodzicami i rodzeństwem mieszkał w Melbourne, potem przeprowadził się do Adelaide z powodu zobowiązań zawodowych Ivana, który był geologiem.

  Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.Chicago - amerykańska grupa muzyczna powstała w 1967 roku. Przez pierwsze dwa lata zespół występował pod nazwą Chicago Transit Authority.

  Jako dziecko Sebastian zaczął pobierać naukę gry na skrzypcach, później sam nauczył się grać także na gitarze, perkusji i fortepianie. Jako nastolatek uczęszczał do Rajskiej Wspólnoty Kościoła (ang. Paradise Community Church), której był głównym solistą. Śpiewał także z chórem Młodzieżowej Konferencji Wstrząsaczy Ziemi Rajskiej Wspólnoty Kościoła (ang. Paradise Community Church Youth Conference Planetshakers), z którym nagrał płyty w latach 2002–2003. W tym samym czasie studiował na kierunku Promieniowanie medyczne, jednak później porzucił studia na rzecz kariery muzycznej. Uczył śpiewu w Koledżu Świątyni Chrześcijańskiej i innych szkołach średnich, a także pracował jako inżynier muzyczny oraz studiował technologię muzyki w Starszej Szkole Muzycznej.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  2003–04: Australian Idol[ | edytuj kod]

  Guy Sebastian podczas World Idol w 2003 roku

  W maju Sebastian z powodzeniem przeszedł przesłuchania do pierwszej edycji australijskiej wersji formatu Idol, podczas których wykonał swoją interpretację piosenki „Ribbon in the Sky” z repertuaru Steviego Wondera. W listopadzie wygrał finał konkursu, dzięki czemu podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią BMG, późniejszym Sony. Po wygranej w talent-show Sebastian miał sześć dni na nagranie swojej debiutanckiej płyty. Niedługo potem wziął udział w światowej wersji programu – World Idol, w której ostatecznie zajął siódme miejsce po wykonaniu przeboju „What a Wonderful WorldLouisa Armstronga.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.Jennifer Hawkins (ur. 2 grudnia 1983 w Nowej Południowej Walii), australijska modelka, w 2004 zdobyła tytuł Miss Universe. Obecnie pracuje jak prezenterka telewizyjna dla australijskiej stacji "Channel 7".

  Pierwszym singlem zapowiadającym debiutancki album Sebastiana został utwór „Angels Brought Me Here”, który zadebiutował na pierwszym miejscu australijskich list przebojów oraz został najczęściej kupowanym singlem roku w Australii, dzięki czemu osiągnął status czterokrotnej platynowej płyty. W 2010 roku piosenka została okrzyknięta najczęściej kupowanym singlem w Australii w ciągu dekady, do 2011 był natomiast najczęściej kupowanym singlem australijskiego wykonawcy w historii. Utwór dotarł do pierwszego miejsca list przebojów także m.in. w Singapurze, Malezji, Indonezji, Nowej Zelandii i na Filipinach. Drugim singlem z płyty została piosenka „All I Need Is You”, która dotarła na szczyt australijskiej listy przebojów.

  Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.Australian Recording Industry Association Music Awards powszechnie znana jako ARIA Music Awards lub ARIA Awards – nagroda muzyczna przyznawana od 1987 roku przez australijskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów Australian Recording Industry Association (ARIA) za doskonałość i innowacyjność we wszystkich gatunkach muzyki australijskiej.

  W grudniu ukazała się debiutancka płyta Sebastiana, zatytułowana Just As I Am, na której ostatecznie znalazły się m.in. trzy utwory współtworzone przez piosenkarza. W pierwszym tygodniu po premierze krążek osiągnął sprzedaż ponad 163 tys. egzemplarzy, zostając tym samym drugą najczęściej kupowaną płytą w siedem dni po wydaniu w historii australijskich notowań. Album zyskał status sześciokrotnej platynowej płyty w kraju, dzięki czemu został najlepiej sprzedającym się w kraju krążkiem wydanym przez uczestnika Australian Idol.

  Tonight Again – singel australijskiego piosenkarza Guya Sebastiana napisany przez samego artystę we współpracy z Davidem Ryanem Harrisem i Louisem Schoorlem oraz nagrany i wydany w 2015 roku.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Na początku 2004 roku Sebastian pojawił się na ceremonii Asian MTV Awards, a także wystąpił gościnnie jako juror w nowozelandzkiej i indonezyjskiej wersji programu Idol. W kwietniu wziął udział w trasie koncertowej po Malezji, po jej zakończeniu wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął pisać materiał na swoją drugą płytę oraz wystąpił gościnnie podczas talent-show American Idol.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.The Nickelodeon Kids’ Choice Awards, w skrócie znany jako KCA, gala rozdania nagród. Gala odbywa się w corocznie w marcu lub w kwietniu, nagrody rozdawane są w kategoriach: telewizja, muzyka, sport oraz film. Główna gala odbywa się w USA ale niektóre państwa m.in. Wielka Brytania oraz Australia organizują własne gale w danym państwie. Głosowanie odbywa się przez internet na stronie międzynarodowej Nickelodeon.

  2004–07: Beautiful Life i Closer to the Sun[ | edytuj kod]

  Sebastian podczas koncertu w 2004 roku

  W październiku 2004 roku ukazał się drugi album studyjny Sebastiana, zatytułowany Beautiful Life, który ostatecznie dotarł do drugiego miejsca list najczęściej kupowanych krążków oraz zdobył status platynowej płyty. Wśród wszystkich utworów umieszczonych na płycie znalazła się m.in. piosenki „Out with My Baby” i „How” napisane przez Robina Thicke oraz utwór „Forever with You” nagrany w duecie z Mýą. Głównym singlem z krążka został utwór „Out with My Baby”, który zadebiutował na pierwszym miejscu australijskiej listy przebojów oraz uzyskał status platynowej płyty. Dwoma pozostałymi singlami promującymi album zostały numery „Kryptonite” i „Oh Oh”.

  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.John Clayton Mayer (ur. 16 października 1977 w Bridgeport) – amerykański kompozytor, wokalista i gitarzysta. Karierę muzyczną rozpoczął w 1996 r. W swojej muzyce łączy style pop, rock, blues i soul.

  W listopadzie 2004 roku Sebastian wystąpił podczas gali wręczenia Nagród Australijskiej Branży Fonograficznej, w trakcie której otrzymał statuetkę w kategorii Najczęściej kupowany singiel za piosenkę „Angels Brought Me Here”, a także zyskał tytuł Artysty roku według telewizji Channel V Oz. Podczas tej samej ceremonii otrzymał także nominację w kategorii Najczęściej kupowany album za płytę pt. Just as I Am.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Brian McKnight (ur. 5 czerwca 1969 w Buffalo, stan New York), amerykański piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny. Jest multiinstrumentalistą, potrafi grać na 9 instrumentach, m.in. na pianinie, gitarze, gitarze basowej, perkusji, tubie oraz trąbce.

  W 2005 roku artysta zdobył nagrody w kategorii Najlepszy teledysk, Ulubiony muzyczny artysta oraz Ulubiony Australijczyk podczas gali wręczenia Nickelodeon Kids’ Choice Awards oraz statuetkę MTV Video Music Awards za klip do singla „Out with My Baby”. Oprócz tego był nominowany do ARIA Awards w kategorii Najczęściej kupowany album za płytę Beautiful Life.

  Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Od maja do sierpnia 2006 roku Sebastian brał udział w programie It Takes Two, w którym występował w duecie z Sarah Ryan, trzykrotną mistrzynią olimpijską w pływaniu, z którą zajął ostatecznie drugie miejsce. W międzyczasie zaczął pracę nad materiałem na swoją trzecią płytę studyjną, zatytułowaną Closer to the Sun, która ukazała się pod koniec października tegoż roku. Album promował singiel „Taller, Stronger, Better”, który zadebiutował na drugim miejscu krajowej listy przebojów oraz otrzymał status złotej płyty. Drugim utworem promującym płytę był numer „Elevator Love”, który dotarł do 11. miejsce notowań oraz również zyskał certyfikat złotej płyty. W teledysku do utworu gościnnie wystąpiła Jennifer Hawkins. Sam krążek dotarł do czwartego miejsca notowań w kraju oraz uzyskał certyfikat platynowej płyty.

  The X Factor – międzynarodowy format telewizyjny typu talent show, oparty na licencji brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC Worldwide. Zadebiutował we wrześniu 2004 na kanale BBC One, również pod nazwą The X Factor. Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).

  W 2006 roku Sebastian otrzymał nagrodę podczas APRA Music Awards w kategorii Najczęściej grana piosenka w stylu urban za utwór „Oh oh”. Singiel zapewnił artyście także statuetkę za Najlepszy teledysk oraz tytuł Najlepszego artysty podczas ceremonii wręczenia Urban Music Awards. Drugi rok z rzędu Sebastian został mianowany także Ulubionym Australijczykiem podczas gali Nickelodeon Kids’ Choice Awards. W sierpniu 2007 roku ukazał się trzeci singiel promujący płytę pt. Closer to the Sun – „Cover on My Heart”.

  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  2007–08: The Memphis Album i Tour[ | edytuj kod]

  Sebastian z zespołem podczas trasy koncertowej w 2007 roku

  Na początku 2007 roku Sebastian poinformował, że rozpoczął pracę nad materiałem na nowy album, na którym znajdą się najpopularniejsze piosenki soulowe. Sesje nagraniowe płyty zostały zorganizowane w Memphis, piosenkarz zaprosił do udziału w nagraniach muzyków z wytwórni Stax, a także takich artystów, jak m.in. Steve Cropper, Steve Potts (znany także jako The MGs) czy Lester Snell. Płyta zatytułowana The Memphis Album miała swoją premierę w listopadzie tegoż roku, zadebiutowała na trzecim miejscu krajowych list najczęściej kupowanych albumów oraz została siódmym najczęściej kupowanym krążkiem australijskiego artysty w tym roku. Krążek uzyskał status podwójnej platynowej płyty w kraju.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.

  Niedługo po powrocie Sebastiana do Australii artysta potwierdził, że na początku 2008 roku wyrusza w trasę koncertową po kraju razem z The MGs. Jeden z koncertów w Melbourne został nagrany oraz ukazał się w formie płyty koncertowej zatytułowanej The Memphis Tour. Wydawnictwo otrzymał nagrodę Helpmann Award za Najlepszy występ podczas współczesnego koncertu w Australii. Płyta uzyskała także nominację do tytułu Najczęściej kupowanego albumu podczas gali ARIA Awards.

  Support (ang. wsparcie) – pojęcie określające zespoły lub solowych artystów występujących przed koncertem właściwej gwiazdy, „rozgrzewające” widownię oraz niejako wypełniające czas pozostały do głównego występu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Po zakończeniu trasy koncertowej Sebastian ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę nad materiałem na swój piąty album studyjny, nad którym współpracował z Cropperem.

  2008–10: Like It Like That[ | edytuj kod]

  Sebastian podczas koncertu w 2009 roku

  W 2008 Sebastian podpisał kontrakt płytowy na wydanie albumu na rynku amerykańskim. W tym celu w listopadzie po raz kolejny wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrał utwory we współpracy z zespołem Johna Mayera, który nagrał partie gitarowe oraz kilka chórków na krążek. Na początku 2009 roku artysta przeprowadził się do Nowego Jorku w celu promocji swojej płyty. W celach promocyjnych zagrał kilka koncertów, w tym m.in. podczas SXSW Music Festival w Austin Texas. Jeden z jego nowych utworów, „Like It Like That”, został wybrany na piosenkę przewodnią letniej kampanii reklamowej ramówki telewizji NBC. Sam singiel miał swoją australijską premierę w sierpniu 2009 roku i dotarł do pierwszego miejsca krajowych list przebojów. W październiku tegoż roku ukazała się też długogrająca płyta artysty, zatytułowana Like It Like That, która dotarła do 6. miejsca notowań najczęściej kupowanych albumów oraz uzyskała status platynowej płyty w kraju.

  Special Broadcasting Service, w skrócie jako SBS – australijski publiczny nadawca radiowo–telewizyjny z siedzibą w Artarmon założony 1 stycznia 1978 roku. Taylor Alison Swift (ur. 13 grudnia 1989 w Reading w stanie Pensylwania) – amerykańska wokalistka, country i popowa, autorka tekstów oraz instrumentalistka.

  Drugim singlem promującym album został utwór „Art of Love” nagrany w duecie z Jordin Sparks. Piosenka dotarła do ósmego miejsca list przebojów oraz zdobyła status podwójnej platynowej płyty. Pozostałymi numerami promocyjnymi z płyty zostały utwory „All to Myself” i „Never Hold You Down”. W lutym oraz na przełomie czerwca i lipca Sebastian odbywał swoją kolejną trasę koncertową po Australii w ramach promocji nowej płyty. W tym samym roku został wybrany na jurora australijskiej wersji formatu The X Factor, w której opiekował się uczestnikami z grupy Zespoły. W tym samym czasie pracował nad wydaniem swojej ostatniej płyty na rynku amerykańskim, przez co przez kilka miesięcy podróżował między Ameryką a Australią. Od lipca do września odbywał trasę koncertową po West Coast, w ramach której wystąpił m.in. jako support zespołu Chicago podczas ich koncertu w Oregon.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 2 Chainz, właściwie Tauheed Epps (ur. 12 września 1976 w Atlancie) – amerykański raper pochodzący z College Park, w stanie Georgia. Od 1997 związany z duetem Playaz Circle, którego tworzy z Dolla Boy.

  2010–11: Twenty Ten[ | edytuj kod]

  Sebastian podczas koncertu w 2011 roku

  W listopadzie 2010 roku ukazała się nowa płyta Sebastiana, zatytułowana Twenty Ten, która dotarła do czwartego miejsca krajowych list najczęściej kupowanych albumów. Krążek pozostawał w pierwszej dziesiątce notowań przez dwanaście tygodni i uzyskał ostatecznie tytuł piątej najczęściej kupowanej płyty australijskiego wykonawcy w 2010 roku. Cztery lata później płyta uzyskała status platynowej. Wydawnictwo składało się z dwóch płyt, z czego na pierwszej znalazło się 18 piosenek z poprzednich płyt Sebastiana oraz dwa nowe utwory, natomiast na drugiej piosenkarz umieścił akustyczne wersje dziesięciu wybranych kompozycji ze swojego repertuaru. Jedynym singlem promującym album został utwór „Who’s That Girl” nagrany we współpracy z raperką Eve. Piosenka dotarła na szczyt australijskich list przebojów i uzyskała status pięciokrotnej platynowej płyty w kraju. Nagranie zapewniło mu także nagrodę za Najczęściej kupowany singiel podczas ceremonii ARIA Awards oraz nominacje do statuetki w kategoriach Singiel roku, Najlepsze wydanie popowe oraz Najpopularniejszy australijski artysta.

  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski. Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.

  W 2011 roku Sebastian występował jako support zespołu Boyzone podczas ich trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii, a także przed koncertami Lionela Richiego podczas jego występów w Australii i Nowej Zelandii. Sebastian nagrał z artystą nową wersję jego przeboju „All Night Long” na potrzeby zbiórki pieniędzy dla ofiar powodzi i trzęsienia ziemi w Australii i Nowej Zelandii. Nowa aranżacja utworu trafiła na 12. miejsce list przebojów w Nowej Zelandii i na 26. w Australii. W tym samym roku Sebastian ponownie został jurorem lokalnej wersji programu The X Factor, w której opiekował się grupą Chłopcy poniżej 25 roku życia.

  NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.„What a Wonderful World” – singel Louisa Armstronga z albumu o tym samym tytule wydany w październiku 1967 roku. Piosenka została napisana przez Boba Thiele i George’a Davida Weissa. Stanowić miała swoiste lekarstwo na rasizm i napiętą sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych. Piosenka opiewa piękno codziennego życia. Piosenka osiągnęła pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów UK Singles Chart.

  2012: Armageddon[ | edytuj kod]

  Sebastian w 2012 roku

  W listopadzie 2011 roku Sebastian opublikował pierwszy utwór zapowiadający jego nowy album – „Don’t Worry Be Happy”. Jak sam przyznał, piosenka powstała po kłótni z motocyklistą w Los Angeles. Singiel dotarł do piątego miejsca list przebojów w Australii, gdzie otrzymał także status czterokrotnej platynowej płyty. Na początku 2012 roku artysta wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie napisał i nagrał większość materiału na nową płytę. W maju ukazał się drugi singiel zapowiadający krążek – „Gold”, który dotarł do 10. miejsca list przebojów oraz uzyskał certyfikat platynowej płyty. Od czerwca do lipca tegoż roku Sebastian odbył trasę koncertową po kraju, podczas której zaprezentował materiał z nowej płyty. W 2012 roku ponownie zasiadł za panelem jurorskim programu The X Factor, w którym opiekował się grupą Powyżej 25 roku życia. W wyborze trzech finalistów pomagała mu Alicia Keys, natomiast całą edycję wygrała jego podopieczna, Samantha Jade.

  Geologia (gr. gḗ ‘Ziemia’, lógos ‘słowo’, ‘nauka’) – jedna z nauk o Ziemi, zajmuje się budową, własnościami i historią Ziemi oraz procesami zachodzącymi w jej wnętrzu i na jej powierzchni, dzięki którym ulega ona przeobrażeniom. W szerszym znaczeniu geologia dotyczy również innych planet skalistych.Oprah Gail Winfrey (ur. 29 stycznia 1954 w Kosciusko, w stanie Missisipi w USA) – amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka.

  W sierpniu premierę miał trzeci singel zapowiadający nowy album Sebastiana – „Battle Scars”, w którym gościnnie pojawił się raper Lupe Fiasco. Utwór zadebiutował na pierwszym miejscu australijskiej listy przebojów i po raz szósty pojawił się na szczycie notowania, dzięki czemu został artystą z największą liczbą piosenek na czołowej pozycji list przebojów w Australii, natomiast w ogólnej klasyfikacji zajął trzecie miejsce, tuż za Kylie Minogue i Deltą Goodrem. Singiel został trzecim najczęściej kupowanych utworem w kraju w 2012 roku oraz najczęściej kupowanym singlem australijskiego wykonawcy w historii, dzięki czemu uzyskał status dziewięciokrotnej platynowej płyty. Numer znalazł się także na czwartej płycie studyjnej Fiasco, zatytułowanej Food & Liquor II: The Great American Rap Album Pt. 1.

  West Coast - region administracyjny na nowozelandzkiej Wyspie Południowej. Populacja wynosi ok. 30 tysięcy mieszkańców (2006), a powierzchnia 23 276 km. Głównym miastem jest Greymouth.MTV Video Music Awards (znane też jako VMA) – nagrody muzyczne wręczane co roku przez amerykańską telewizję muzyczną MTV za przemysł teledysków. Plebiscyt obejmuje kilkanaście kategorii, z czego do najważniejszą jest teledysk roku. Do 2006 zwycięzcy wybierani byli przez profesjonalne jury, od 2007 wybór wygranych należy głównie do internautów, podczas gry profesjonaliści dobierają zwycięskie teledyski w kategoriach technicznych (najlepsza reżyseria, efekty specjalne itp.). Odbywające się co roku w sierpniu lub wrześniu w amerykańskich teatrach i halach widowiskowych gale wręczenia nagród, obfitujące w występy gwiazd muzycznych, emitowane są na żywo przez kanały MTV na całym świecie. Pierwsze rozdanie odbyło się w 1984, a najbliższe (MTV Video Music Awards 2013) jest już trzydziestym w historii VMA.
  Sebastian podczas prób do występu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku

  12 października 2012 roku ostatecznie ukazał się nowy album Sebastiana, zatytułowany Armageddon, który dotarł do pierwszego miejsca listy najczęściej kupowanych krążków w kraju, gdzie uzyskał także status podwójnej platynowej płyty. W tym samym roku wokalista otrzymał nominację do ARIA Awards w kategoriach Najlepsze wydanie popowe i Najlepszy artysta (za „Battle Scars”), a jego singel „Don’t Worry Be Happy” miał szansę na zdobycie statuetki jako Piosenka roku. Czwartym singlem z płyty została piosenka „Get Along”, która otrzymała status podwójnej platynowej płyty w kraju.

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Sri Lanka (Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki; syng. ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය, trl. Śrī Laжkā Prajātantrika Samājavādi Janarājya, trb. Sri Lanka Pradźatantrika Samadźawadi Dźanaradźja; tamilski இலங்கை சனநாயக சோஷலிசக் குடியரசு, trb. Ilangaj Dźananajaka Soszalisak Kudijarasu) – państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Największe miasta kraju to: Kolombo, Dehiwala, Moratuwa, Dżafna, Kandy, Galle, Kalmunai.

  2013–14: Madness[ | edytuj kod]

  W maju 2013 roku Sebastian zaśpiewał jako support przed koncertem Taylor Swift w Australii w ramach jej trasy koncertowej Red Tour. W październiku artysta wydał singel „Like a Drum”, który zapowiadał jego ósmy album studyjny. Utwór zadebiutował na czwartym miejscu krajowej listy przebojów i utrzymał się w pierwszej dziesiątce notowania przez 12 tygodni. Drugim singlem z płyty został numer „Come Home with Me”, a trzecim – „Mama Ain’t Proud”, w którym gościnnie pojawił się 2 Chainz.

  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Pod koniec listopada 2014 roku premierę miała ósma płyta długogrająca Sebastiana, zatytułowana Madness. Krążek zadebiutował na szóstym miejscu krajowego notowania najczęściej kupowanych płyt oraz zyskał status złotej płyty.

  Od 2015: Konkurs Piosenki Eurowizji i Conscious[ | edytuj kod]

  W lutym 2015 roku artysta wyruszył w trasę promocyjną po kraju, w trakcie której wykonał materiał z nowego albumu. W marcu został wybrany wewnętrznie przez australijską telewizję Special Broadcasting Service (SBS) na reprezentanta Australii z utworem „Tonight Again” podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Wiedniu. Przed występem w konkursie Sebastian wyruszył w trasę promocyjną, w ramach której zaśpiewał m.in. podczas imprezy Eurovision in Concert przygotowywanej w Amsterdamie. 23 maja wystąpił dwunasty w kolejności podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji. Zajął ostatecznie piąte miejsce ze 196 punktami na koncie, w tym m.in. z maksymalnymi notami 12 punktów od Austrii i Szwecji. W sierpniu i wrześniu Guy Sebastian odbył trasę koncertową po Europie. Był nominowany do ARIA Music Awards w kategorii Najlepszy artysta. Jesienią powrócił do funkcji jurora w australijskiej wersji programu The X Factor.

  Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu. Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  W listopadzie 2015 roku wydał utwór „Black & Blue”, który był głównym singlem zapowiadającym jego dziewiąty album studyjny. Singel zadebiutował na 17. miejscu krajowej listy przebojów i uzyskał status złotej płyty. W styczniu i lutym 2016 roku Guy Sebastian odbył australijską trasę koncertową, w ramach której zagrał w 35 miastach.

  Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).Louis Daniel Armstrong (pseudonim artystyczny Satchmo lub Pops) (ur. 4 sierpnia 1901 w Nowym Orleanie, zm. 6 lipca 1971 w Nowym Jorku) – amerykański trębacz i wokalista jazzowy. Wyróżniał się stylem gry na trąbce i wokalistyką jazzową, do której wprowadził śpiew scatem.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

 • Just as I Am (2003)
 • Beautiful Life (2004)
 • Closer to the Sun (2006)
 • The Memphis Album (2007)
 • Like it Like That (2009)
 • Armageddon (2012)
 • Madness (2014)
 • Conscious (2017)
 • Single[ | edytuj kod]

 • „Angels Brought Me Here” – 2003
 • „Rise Up” – 2003
 • „All I Need Is You” – 2004
 • „Out with My Baby” – 2004
 • „Kryptonite” – 2004
 • „Oh Oh” – 2005
 • „Taller, Stronger, Better” – 2006
 • „Elevator Love” – 2006
 • „Cover on My Heart” – 2007
 • „Like It Like That” – 2009
 • „Art of Love” (feat. Jordin Sparks) – 2009
 • „All to Myself” – 2010
 • „Never Hold You Down” – 2010
 • „Who’s That Girl” (feat. Eve) – 2010
 • „All Night Long” (Lionel Richie feat. Guy Sebastian) – 2011
 • „Don’t Worry Be Happy” – 2011
 • „Gold” – 2012
 • „Battle Scars” (& Lupe Fiasco) – 2012
 • „Message in a Bottle” – 2012
 • „Get Along” – 2012
 • „Bed of Clouds” (& Swift K.I.D.) – 2013
 • „Dare to be Square” – 2013
 • „Like a Drum” – 2013
 • „Come Home With Me” – 2014
 • „Tonight Again” – 2015
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Guy Sebastian, Delta Goodrem & P!nk top ARIA’s End Of Decade Charts (ang.). W: Australian Recording Industry Association [on-line]. www.aria.com.au, 2010-01-07. [dostęp 2015-04-03].
  2. Gavin Ryan: Guy Sebastian Equals Abba For Number 1 Hits In Australia (ang.). noise11.com, 2012-08-19. [dostęp 2015-04-03].
  3. Pope personally thanks WYD08 Volunteers (ang.). W: Catholic News Agency [on-line]. www.catholicnewsagency.com, 2008-07-20. [dostęp 2015-04-03].
  4. EXCLUSIVE: GUY SEBASTIAN SINGS AT OPRAH'S PRIVATE PARTY (ang.). W: FOX [on-line]. www.fox.com.au, 2010-12-16. [dostęp 2015-04-03].
  5. Tom Iggulden: Queen welcomes 54 countries to CHOGM (ang.). abc.net.au, 2011-10-28. [dostęp 2015-04-03].
  6. SEARCH RESULTS "GUY SEBASTIAN" (ang.). www.ariaawards.com. [dostęp 2015-04-03].
  7. GUY SEBASTIAN (ang.). www.au.tv.yahoo.com. [dostęp 2015-04-03].
  8. organizowanego w WiedniuVictor M. Escudero: Guy Sebastian to compete for Australia at the Eurovision Song Contest (ang.). eurovision.tv, 2015-03-05. [dostęp 2015-03-05].
  9. Brianna Roberts: Guy Sebastian to represent Australia in the Eurovision song contest (ang.). sbs.com.au, 2015-03-05. [dostęp 2015-03-05].
  10. Jason Cheah: Nice guys do win (ang.). www.thestaronline.com, 2003-12-22. [dostęp 2015-04-03].
  11. L. B. Bermingham: Angels Brought Me Here: The Official Biography. Wiktoria: Funtastic, 2004. ISBN 1-74150-055-9.
  12. Guy Sebastian: “I believe everything has a season.” (ang.). W: CQ Bibly Study [on-line]. [dostęp 2015-04-03].
  13. Guy wows World Idol judges (ang.). W: The Age [on-line]. www.theage.com, 2003-12-27. [dostęp 2015-04-03].
  14. ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2003 (ang.). W: ARIA [on-line]. www.aria.com.au. [dostęp 2015-04-03].
  15. ARIA Charts – Accreditations – 2003 Singles (ang.). W: ARIA [on-line]. www.aria.com.au. [dostęp 2015-04-03].
  16. Paul Cashmere: Anthony Callea Premature Sales Announcement (ang.). W: Undercover [on-line]. www.undercover.com.au, 2005-01-29. [dostęp 2015-04-03].
  17. Top 10 Album from SONYBMG (ang.). W: Open Subscriber [on-line]. www.opensubscriber.com, 2005-08-24. [dostęp 2015-04-03].
  18. Guy Sebastian – Just As I Am (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-04-03].
  19. Paul Cashmere: Damien Leith Has Biggest Seller Of The Year (ang.). W: Undercover [on-line]. www.undercover.fm, 2006-12-27. [dostęp 2015-04-03].
  20. Cameron Adams: Susan Boyle's album smashes sales records (ang.). www.news.com.au, 2009-12-29. [dostęp 2015-04-03].
  21. ARIA Charts – Accreditations – 2003 Albums (ang.). W: ARIA [on-line]. www.aria.com.au. [dostęp 2015-04-03].
  22. Karl Quinn: Everyone's a winner (ang.). W: The Age [on-line]. www.theage.com, 2004-11-21. [dostęp 2015-04-03].
  23. Christine Sams: How I beat bullies of rock'n'roll (ang.). www.smh.com.au, 2010-11-08. [dostęp 2015-04-03].
  24. Guy Sebastian is one of Australia's greatest singers and performers... (ang.). www.guysebastian.com. [dostęp 2015-04-03].
  25. Jakov I. Leon: Eurovision in Concert: Sneak peek of May (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-04-22. [dostęp 2015-05-28].
  26. Gordon Roxburgh: Running order for Grand Final revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-22. [dostęp 2015-05-22].
  27. Przemysław Jóźwik: Znamy kolejność startową finału! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-02-21. [dostęp 2015-05-28].
  28. Victor M. Escudero: Guy Sebastian to compete for Australia at the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-03-04. [dostęp 2015-05-28].
  29. Eurovision Song Contest 2015 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-28. [dostęp 2015-05-26].
  30. Adam Naruszewicz: Måns Zelmerlöw wygrywa Eurowizję! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-05-28. [dostęp 2015-05-28].
  Singapur (ang. Singapore, chiń. 新加坡 Xīnjīapō, malaj. Singapura, tamil. சிங்கப்பூர Cingkappūr) – miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Leży w południowo-wschodniej Azji.Australian Recording Industry Association (ARIA) – australijskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Powstało w 1983 roku z inicjatywy sześciu wytwórni muzycznych EMI, Festival Records, CBS, RCA, WEA oraz Universal Music Group w miejsce Association of Australian Record Manufacturers (AARM). Główne zadania organizacji to reprezentowanie producentów, obsługa tantiem oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem certyfikatów sprzedaży, tj. złotych i platynowych płyt. ARIA prowadzi również cotygodniową listę najpopularniejszych wydawnictw w Australii.
  Warto wiedzieć że... beta

  World Idol – to międzynarodowa edycja popularnego programu Pop Idol (w Polsce znanym jako Idol). Udział w konkursie wzięli reprezentanci jedenastu państw, w których powstały własne wersje show. Zwyciężył Kurt Nilsen z Norwegii.
  Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.
  Stevie Wonder, właśc. Stevland Hardaway Judkins (ur. 13 maja 1950 w Saginaw) – amerykański wokalista popowy, kompozytor, producent i multiinstrumentalista.
  Jordin Brianna Sparks (ur. 22 grudnia 1989 w Phoenix) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i R&B. 23 maja 2007 wygrała szóstą edycję American Idol i jednocześnie została najmłodszą zwyciężczynią tego programu.
  Lionel Richie, właściwie Lionel Brockman Richie, Jr. (ur. 20 czerwca 1949 w Tuskegee w stanie Alabama w USA) - amerykański wokalista, kompozytor i aktor.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.988 sek.