• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guwahati

  Przeczytaj także...
  Mahasamadhi (nie mylić z samadhi) – w hinduizmie stan opuszczenia ciała, praktykowany przez zaawansowanych joginów. Od śmierci różni się tym, że przebiega świadomie, jednak nie jest samobójstwem.Dispur (hindi दिसपुर, trb.: Dispur, trl.: Dispur; assamski দিসপুর; ang. Dispur) - miasto w Indiach, stolica stanu Asam, zamieszkiwane przez 16 tys. osób (2006). W mieście rozwinięty jest przemysł spożywczy i włókienniczy. Dispur jest częścią większego miasta − Guwahati.
  Towarzystwo Salezjańskie (Towarzystwo św. Franciszka Salezego) zostało założone w 1859 przez ks. Jana Bosko (1815-1888) w celu kontynuowania jego pracy z młodzieżą i dziećmi.

  Guwahati (assamski:গুৱাহাটী) – miasto w północno-wschodnich Indiach, nad Brahmaputrą. Około 900 tys mieszkańców. Wewnątrz Guwahati znajduje się Dispur − stolica stanu Asam

  Nawagraha ( dewanagari ग्रह , Dziewięciu porywaczy ) – określenie planety w hinduizmie i wedyjskim systemie astrologicznym, dźjotisz. W tym systemie używane są następujące planety: Surja (Słońce), Ćandra (Księżyc), Mangala (Mars), Budha (Merkury), Bryhaspati (Jowisz), Śukra (Wenus), Śani (Saturn), Rahu (Węzeł księżycowy), Ketu (Węzeł księżycowy).Brahmaputra – rzeka w Chinach, Indiach i Bangladeszu. Jej długość wynosi 2840 km, a powierzchnia dorzecza 935 tys. km². Źródłowe potoki w lodowcach masywów górskich Himalajów i Transhimalajów.

  W mieście służył polski salezjanin, misjonarz Leon Piasecki.

  Bhumananda, swami guru Bhumananda Paramahansa (dewanagari स्वामी गुरु भुमानन्द परमहंस, trl. svāmī guru bhumānanda pāramahaṃsa) (ur. 24 grudnia 1873 w Bengalu, zm. w 1958). Przyszedł na świat jako Panćan Ganguli. Od 29 kwietnia 1928 roku, aż do swojego mahasamadhi w 1958 roku był następcą Guru Purnanandy jako Guru adźapajogi. W przypadku Guru Bhumanandy tytuł swami jest formą grzecznościową stosowana wobec świętych i guru nieprzynależących do żadnej z dziesięciu tradycji swamich daśanami.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Obiekty kultu[ | edytuj kod]

 • Kamakhja Mandir - świątynia znajduje się na szczycie Nilaczal 10 km na płd-zach. od śródmieścia. Jest jednym z największych indyjskich ośrodków kultu tantrycznego. W przeszłości składano tutaj bóstwom ofiary z ludzi.
 • Śukhleśwar Dźanardhan - świątynia z X w. przebudowana w XVII w.
 • Nawagraha Mandir - świątynia Dziewięciu Planet. Miejsce to było dawniej ważnym centrum astrologii i nazywało się Wschodnie Miasto Astrologii.
 • Shri Purnanand Ajapa Yoga Sansthan (tzw. Kalipur aśram) - aśram adźapajogi położony na wzgórzach Kamakhya w małej miejscowości Bhutnah w pobliżu Guwahati 26°31′04″N 80°14′30″E/26,517778 80,241667. Miejsce mahasamadhi Guru Bhumananda Paramahansa, guru linii adźapajogi,.
  .
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Song of Breath (pol.). Związek Ajapa Yoga. [dostęp 2010-11-20].
  2. Tattwa Katha: A Tale of Truth. Part I. Detailed discussion of the theory of Ajapa Yoga, written in Bengali more than 100 years ago by a disciple of Guru Purnanandaji. Translated in 1976 by Guru Janardanji's disciple Shraddhanand Swami.. California: Ajapa Yoga Foundation, 1. (ang.)
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Leon Piasecki SDB (ur. 26 marca 1889 w Pyszącej, zm. 10 września 1957) – polski duchowny rzymskokatolicki, teolog, salezjanin, misjonarz.
  Asam (hindi असम, trb.: Asam, trl.: Asam; ang. Assam) – stan w północno-wschodnich Indiach ze stolicą w Dispur. Leży u stóp Himalajów i sąsiaduje ze stanami: Arunachal Pradesh, Nagaland, Manipur, Mizoram, Tripura i Meghalaya oraz z Bhutanem i Bangladeszem.
  Mandir (dewanagari: मंदिर) – północnoindyjska nazwa świątyni hinduistycznej lub dżinijskiej. Miejsce przeznaczone do modłów oraz odprawiania pudży.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Misjonarz (łac. missionarius) – osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.