• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guttau

  Przeczytaj także...
  Malschwitz (górnołuż. Malešecy) – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Budziszyn, do 31 grudnia 2012 siedziba wspólnoty administracyjnej Malschwitz, która dzień później została rozwiązana. 1 stycznia 2013 do gminy przyłączono gminę Guttau.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.

  Guttau (górnołuż. Hućina) – dzielnica gminy Malschwitz w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w powiecie Budziszyn, we wspólnocie administracyjnej Malschwitz. Do 29 lutego 2012 należała do okręgu administracyjnego Drezno. Do 31 grudnia 2012 samodzielna gmina.

  Okręg administracyjny Drezno (niem. Direktionsbezirk Dresden) - jeden z dawnych trzech tego typów okręgów w Saksonii. Okręg powstał 1 sierpnia 2008 jako następstwo rejencji Drezno w wyniku reformy administracyjnej kraju związkowego. Jednostka została zlikwidowana 1 marca 2012 roku. Siedziba administracyjna okręgu znajdowała się w Dreźnie.Wspólnota administracyjna Malschwitz (niem. Verwaltungsgemeinschaft Malschwitz) - dawna wspólnota administracyjna w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w powiecie Budziszyn. Siedziba wspólnoty znajdowała się w miejscowości Malschwitz. Do 29 lutego 2012 należała do okręgu administracyjnego Drezno,

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

  Reichartshausen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, w powiecie Rhein-Neckar, wchodzi w skład związku gmin Waibstadt. Leży ok. 20 km na południowy wschód od Heidelbergu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
 • Guttau – dzielnica Grömitz, Szlezwik-Holsztyn
 • Lidzbark, Polska
 • Reichartshausen, Badenia-Wirtembergia (kontakty utrzymuje dzielnica Neudorf/Spree)
 • Stara Kamienica, Polska
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Statistisches Landesamt des Freistaates Sachsen, Kamenz, 2009

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Grömitz - miejscowość i gmina uzdrowiskowa w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Ostholstein. Siedziba wspólnoty administracyjnej (Verwaltungsgemeinschaft), w skład której oprócz gminy wchodzą: Dahme, Grube oraz Kellenhusen (Ostsee).Język górnołużycki – jeden z dwóch języków łużyckich, którym posługują się Serbołużyczanie na niewielkim obszarze wokół Budziszyna we wschodniej części Niemiec.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat Budziszyn (niem. Landkreis Bautzen, górnołuż. Wokrjes Budyšin) - powiat w niemieckim kraju związkowym Saksonii, został utworzony w związku z reformą administracyjną 1 sierpnia 2008. Siedzibą jest miasto Budziszyn.
  Lidzbark (pot. Lidzbark Welski, niem. Lautenburg) – miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie działdowskim nad rzeką Wel i Jeziorem Lidzbarskim, na pograniczu Garbu Lubawskiego i Równiny Urszulewskiej. Siedziba gminy graniczącej z dwoma innymi województwami: kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Zamieszkane przez 8217 osób (dane z 2012 r.). W pobliżu znajdują się dwa parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski i Welski. Od 1997 r. patronem miasta jest św. Wojciech. Mieszkańcy miasta to lidzbarzacy lub lidzbarczanie (obie formy są poprawne).
  Stara Kamienica (niem. Altkemnitz) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Stara Kamienica, której jest siedzibą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.782 sek.