• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gusztáv Sebes

  Przeczytaj także...
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Złota jedenastka (węg.: Aranycsapat) – określenie nadane reprezentacji Węgier w piłce nożnej z okresu 1950-1954, trenowanej przez Gusztavá Sebesa.
  V Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 1954 zorganizowano w Szwajcarii, kraju neutralnym w czasie II wojny światowej i przez to w znacznym stopniu niedotkniętym zniszczeniami wojennymi. Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba 45 państw (36 z nich rozegrało przynajmniej jeden mecz). Wśród niezgłoszonych był Związek Radziecki, a także będąca w konflikcie z władzami FIFA Argentyna. Tytułu mistrza świata broniła drużyna Urugwaju.

  Gusztáv Sebes (ur. 21 czerwca 1906 w Budapeszcie, zm. 30 stycznia 1986 tamże) – węgierski trener piłkarski.

  Reprezentacja Węgier w piłce nożnej swój pierwszy mecz rozegrała w 1902 z Austrią. Pierwsze poważne osiągnięcie węgierskiej drużyny to finał MŚ w 1938, gdzie przegrali z Włochami.Baroti Lajos (ur. 19 sierpnia 1914, zm. 23 grudnia 2005) – trener piłkarskiej reprezentacji Węgier w latach 1957-1966 oraz 1975-1978.

  Był kapitanem związkowym reprezentacji Węgier, która w 1953 roku sensacyjnie pokonała na wyjeździe reprezentację Anglii. Z drużyną narodową święcił największe triumfy w latach 50. jako trener słynnego teamu nazywanego „Złotą jedenastką”. Reprezentacja Węgier wywalczyła pod jego kierownictwem złoty medal Olimpiady w Helsinkach w 1952 roku oraz srebro na Mistrzostwach Świata 1954, po dramatycznym finale z RFN, przegranym 2:3. Gusztáv Sebes uważany jest za jednego z najwybitniejszych trenerów w historii oraz twórcę własnego, nowatorskiego stylu gry. Drużynę Węgier prowadził do próby przewrotu w 1956, po upadku wielkiej drużyny na stanowisku kapitana związkowego zastąpił go Lajos Baróti.

  Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Niemiec w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo niemieckie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB).XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.