• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gustaw Wolff

  Przeczytaj także...
  Adam Wolff (ur. 14 sierpnia 1899 w Warszawie, zm. 7 lutego 1984 w Warszawie) – polski historyk, archiwista i wydawca źródeł; wioślarz, olimpijczyk z Amsterdamu 1928, działacz sportowy.August Robert Wolff (ur. 10 stycznia 1833 w Zgierzu, zm. 20 sierpnia 1910 w Sopocie) - polski księgarz i wydawca prasy oraz książek.
  Wolny strzelec (Der Freischütz) – opera w trzech aktach skomponowana przez Carla von Webera do libretta napisanego przez Friedricha Kinda.

  Kazimierz Gustaw Wolff, ps. lit. Profanus, (ur. 12 grudnia 1872 w Warszawie, zm. 28 listopada 1951 w Krakowie) – polski księgarz i wydawca, współwłaściciel firmy wydawniczej Gebethner i Wolff, pierwszy prezes Powszechnego Związku Księgarzy i Wydawców Polskich; działacz oświatowy i poliglota; tłumacz poezji i tekstów do utworów muzycznych (gł. z literatury niemieckiej i angielskiej).

  John Keats (ur. 31 października 1795 w Moorgate w pobliżu Londynu, zm. 23 lutego 1821 w Rzymie) – angielski poeta, jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu; obok Edmunda Spensera nazywany w Anglii poetą poetów. Za życia niedoceniany i atakowany przez krytykę literacką (jego poetykę pogardliwie określano mianem Cocktly School), po śmierci wywarł ogromny wpływ na poetów postromantycznych z kręgu Alfreda Tennysona. Jego legenda stała się tematem dzieł wielu ówczesnych i późniejszych twórców, tj.: Percy Bysshe Shelley, Lord Byron, Wallace Stevens czy William Butler Yeats. Keats był wyznawcą ideału piękna pojmowanego sensualistycznie, które starał się oddawać przez zastosowanie rozbudowanych form wierszowanych i rytmicznych oraz malowniczość opisu. Plastyka i muzyczność jego utworów wywarła spory wpływ na twórczość tzw. prerafaelitów.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn Augusta Roberta Wolffa, współzałożyciela firmy, brat Józefa Augusta. Na Ogólnopolskim Zjeździe Księgarzy i Wydawców w Lublinie (który odbył się w dniach 3–5 sierpnia 1918 roku i na którym doszło do zjednoczenia związków dzielnicowych), wybrany pierwszym przewodniczącym zarządu nowego zjednoczonego Powszechnego Związku Księgarzy i Wydawców Polskich.

  Poliglota (gr. polýglōttos lub polýglōssos - wielojęzyczny) – człowiek znający wiele języków, potrafiący kontaktować się lub pisać w wielu językach świata.Stefan Żeromski herbu Jelita (ur. 14 października 1864 w Strawczynie, zm. 20 listopada 1925 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany „sumieniem polskiej literatury”, wolnomularz; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu.

  Po ustąpieniu z firmy zajął się pracą literacką i przełożył na język polski z różnych języków wiele tekstów wokalnych do muzyki znanych kompozytorów. Początkowo swoje przekłady wydawał anonimowo pod pseudonimem Profanus. Autor przekładu na język polski m.in. takich utworów jak: Intermezzo liryczne: (1822–1823) autorstwa Heinricha Heinego (tł. pod ps. Profanus, wyd. z 1927), Arii Agaty z II aktu opery Wolny strzelec autorstwa Carla Marii von Webera (wyd. pośm. z 1958) i poezji Johna Keatsa.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Gebethner i Wolff – warszawskie przedsiębiorstwo wydawnicze i księgarskie założone w 1857 przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (Pałac Potockich), a później również w Krakowie. Istniało do 1950, zlikwidowane przez komunistów (antykwariat działał do 1961).

  Utrzymywał bliskie stosunki ze Stefanem Żeromskim (jako świadectwo ich znajomości zachowały się listy).

  W 1898 roku w Warszawie poślubił Marię Romiszewską (1870–1918), córkę generała armii carskiej Władysława Romiszewskiego i Anny z Dżakelich. Miał z nią troje dzieci: Adama (1899–1984), Jadwigę (ur. 1901) i Marię (ur. 1904).

  Ordery i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (10 listopada 1933)
 • Srebrny Wawrzyn Akademicki (5 listopada 1935)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dane z internetowego katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie
 • Biblioteczki i biblioteki krajoznawcze oraz turystyczne PTTK - udział Gustawa Wolffa w Komisji Wydawniczej PTTK w połowie lat 30.
 • Google Books - zbiór prac dotyczących Gustawa Wolffa
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Carl Maria von Weber (ur. 18 listopada 1786 w Eutin k. Lubeki, zm. 5 czerwca 1826 w Londynie) – niemiecki kompozytor, jeden z głównych reprezentantów okresu wczesnego romantyzmu w muzyce niemieckiej. Pianista, dyrygent.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Wawrzyn Akademicki – polskie odznaczenie ustanowione w 1934 r., przyznawane corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury w okresie II Rzeczypospolitej.
  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.