• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gustaw Adolf Gebethner

  Przeczytaj także...
  August Robert Wolff (ur. 10 stycznia 1833 w Zgierzu, zm. 20 sierpnia 1910 w Sopocie) - polski księgarz i wydawca prasy oraz książek.Księgarstwo – działalność polegająca na rozpowszechnianianiu książek zgodnie z programem wydawniczym dzięki sieci księgarń.
  Księgarnia – przedsiębiorstwo handlowe zajmujące się detaliczną a czasami hurtową sprzedażą książek, a także innych wydawnictw i artykułów pokrewnych takich jak czasopisma, mapy, czy przewodniki. A także jednostka operatywno-wykonawcza wchodząca w skład przedsiębiorstwa księgarskiego, będąca stałym punktem detalicznej sprzedaży książek i innych wydawnictw, dysponująca lokalem wyposażonym w odpowiednia urządzenia służące do ekspozycji i sprzedaży.
  Grób Jana Roberta i Gustawa Adolfa Gebethnerów na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie

  Gustaw Adolf Gebethner (ur. 3 stycznia 1831, zm. 18 września 1901) – polski księgarz i wydawca.

  Syn Wilhelma Gebethnera i Julianny z Ritzów, brat Feliksa Jana. W 1857 założył wraz z Augustem Robertem Wolffem księgarnię oraz wydawnictwo o nazwie „Gebethner i Wolff” z filiami na terenie całego kraju, a także w Paryżu i Nowym Jorku. Spółka słynęła z wydań dzieł literatury polskiej, ludowej i muzycznej. Firma istniała do 1951 (antykwariat zamknięto w 1961).

  Gebethner i Wolff – warszawskie przedsiębiorstwo wydawnicze i księgarskie założone w 1857 przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (Pałac Potockich), a później również w Krakowie. Istniało do 1950, zlikwidowane przez komunistów (antykwariat działał do 1961).Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie (aleja 19 gr. 10).

  Jego prawnukiem jest Stanisław Gebethner, prawnik i politolog.

  Linki zewnętrzne[]

 • Historia Wydawnictwa "Gebethner i Wolff" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Stanisław Tytus Gebethner (ur. 1935 w Warszawie) – polski prawnik, politolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Były kierownik Katedry Prawa Administracyjnego w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Obecnie Kierownik Katedry Prawa Publicznego w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej.
  Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.
  Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie – cmentarz położony na Woli w Warszawie przy ulicy Młynarskiej 54/56/58.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.