• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gustavus Waltz

  Przeczytaj także...
  Foundling Hospital - przytułek dla sierot zbudowany w Londynie w 1739 roku. Szefem prrzedsięwzięcia był kpt. Thomas Coram, a wspierali go czołowi politycy, zwłaszcza Spencer Compton, 1. hrabia Wilmington i Philip Dormer Stanhope, 4. hrabia Chesterfield.Georg Friedrich Händel (ang. George Frideric Handel; pol. Jerzy Fryderyk Haendel, ur. 23 lutego 1685 w Halle, zm. 14 kwietnia 1759 w Londynie) – niemiecki kompozytor późnego baroku. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Gustavus Waltz

  Gustavus Waltz (ur. 1732, zm. 1759) był słynnym śpiewakiem współpracującym z Händlem.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Podobnie jak sam Händel, Waltz był naturalizowanym Anglikiem niemieckiego pochodzenia. Współpraca rozpoczęła się w 1732 roku. Waltz występował zarówno jako solista jak i jako chórzysta. Ostatni raz jako chórzysta wystąpił w 1754 gdy wystawiano Mesjasza Händla w Foundling Hospital (Londyn) na koncercie charytatywnym. Możliwe, że był też kucharzem kompozytora.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Donald Burrows: Handel and the English Chapel Royal. Oxford University Press, 2005, s. 298. ISBN 978-0-19-816228-5.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Gustavus Waltz
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.