Gustav Simon - gauleiter
Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Gustav Simon (ur. 2 sierpnia 1900 w Malstatt-Burbach, zm. 18 grudnia 1945 w Paderborn) – niemiecki polityk nazistowski, od 1931 gauleiter NSDAP dla okręgu Koblencja-Trewir, przemianowanego w 1942 na Gau Moselland, od 1940 szef administracji cywilnej w okupowanym Luksemburgu.
Na terenie okupowanego Luksemburga zwalczał bezwzględnie wszelkie przejawy ruchu oporu. Gdy w 1942 wprowadzono obowiązek służby wojskowej w Wehrmachcie dla Luksemburczyków, wywołało to falę strajków. Na rozkaz Simona rozstrzelano 21 osób. Przyczynił się także do deportacji 4000 miejscowych Żydów. Po wojnie ukrywał się pod panieńskim nazwiskiem matki w Upsprunge (dzielnica Salzkotten). Został jednak aresztowany 11 grudnia 1945 przez Hannsa Alexandra(ang.) z brytyjskiego War Crimes Investigation Team (WCIT), a kilka dni później popełnił samobójstwo w więziennej celi.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Adolf Hitler – Rozmowy przy stole 1941–1944 : rozmowy w Kwaterze Głównej zapisane na polecenie Martina Bormanna przez jego adiutanta Heinricha Heima, Wyd. Charyzma 1996, s. 344, ISBN 83-85820-02-07.
- Armin Nolzen, Gustav Simon, w: Internetportal Rheinische Geschichte. [dostęp 2019-09-02]