• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gustav Klimt

  Przeczytaj także...
  Ronald S. Lauder (ur. 26 lutego 1944 w Nowym Jorku), biznesmen, dyplomata, filantrop, żydowski działacz społeczny. Od 2007 roku przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Syn Josepha i Estée Lauder, założycieli marki kosmetyków Estée Lauder.Secesja [fr. sécession < łac. seccesio ‘odejście’] – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.
  Galeria Narodowa w Pradze (czes. Národní galerie v Praze, NG) – galeria sztuki w Pradze, narodowa instytucja kultury.
  Judyta z głową Holofernesa (1901)

  Gustav Klimt (ur. 14 lipca 1862 roku w Baumgarten, dziś w Penzing, 14 dzielnicy Wiednia, zm. 6 lutego 1918 w Wiedniu) – austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu.

  Małgorzata Omilanowska z domu Jakubowska (ur. 10 kwietnia 1960 w Warszawie) – polska historyk sztuki, od 2012 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska.Akademizm to kierunek w sztuce europejskiej rozwijający się od XVII do XIX wieku, przede wszystkim w malarstwie i rzeźbie. Polegał na odwoływaniu się do zasad i ideałów sztuki antycznej oraz renesansowej, a także naśladowaniu dzieł uznanych za doskonałe, preferujący tematykę historyczną, religijną i mitologiczną. Propagowany głównie przez Akademie Sztuk Pięknych.

  Życiorys[]

  Adele Bloch-Bauer I (1907), Neue Galerie, New York – został sprzedany za rekordowe wówczas $135 mln w 2006

  Ojciec malarza był złotnikiem-grawerem, a bracia Klimta mieli zajęcia twórcze: Ernst był malarzem dekoracji, Georg – cyzelatorem.

  Klimt otrzymał wykształcenie typowo akademickie. Pierwsze zaś doświadczenie zawodowe zdobył wykonując różne prace dekoracyjne. Zajęcie to wraz z klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty. Klimt stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję, z którą był związany do 1905.

  Medycyna (Medizin) – obraz Gustava Klimta powstały na zamówienie władz Uniwersytetu Wiedeńskiego i zaprezentowany publicznie w marcu 1901 roku. Dzieło powstało jako część plafonu mającego zdobić aulę uczelni. W ramach zamówienia miało powstać pięć obrazów, z czego cztery symbolizujące wydziały Uniwersytetu: Filozofia (Philosophie), Medycyna (Medizin), Prawo (Jurisprudenz) i Teologia (Theologie). Autorem Teologii i piątego, środkowego obrazu był Franz Matsch, pozostałych trzech – Klimt.Edipresse Polska – polska filia międzynarodowego szwajcarskiego wydawnictwa Groupe Edipresse istniejąca od 1995 r. z siedzibą w Warszawie. Od 2000 r. ma status spółki akcyjnej ze 100-procentowym udziałem kapitału szwajcarskiego. Prezesem wydawnictwa jest Zbigniew Napierała.

  Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Jego prace stały się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.

  Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Portret Adeli Bloch-Bauer I, zwany Złotą Adelą (1907), obraz, przy wykonaniu którego artysta zastosował złoto i srebro w płatkach, został sprzedany w 2006 roku spadkobiercy imperium kosmetycznego Ronaldowi S. Lauderowi za 135 mln $ – była to wówczas najwyższa kwota, jaką uzyskano za obraz.

  Uniwersytet Wiedeński (niem. Universität Wien, pełna nazwa łacińska Alma Mater Rudolphina Vindobonensis) – uniwersytet z siedzibą w Wiedniu w Austrii. Został założony 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV. Największy i najstarszy uniwersytet w krajach niemieckojęzycznych. 87.000 studiujących (2010/2011).Pocałunek – obraz olejny Gustava Klimta, zaliczany do nurtu secesji wiedeńskiej, powstały w latach 1907-1908, w czasie opisywanym jako "złoty okres" Klimta. Już w roku 1908 został zakupiony przez Österreichische Galerie Belvedere w Wiedniu i znajduje się w jej kolekcji do dziś. Dzieło doczekało się wielu form reprodukcji.

  Prace artysty[]

 • Pocałunek, 1907-1908, olej na płótnie,180 × 180 cm, Österreichische Galerie Belvedere
 • Danae, 1907-1908, olej na płótnie, 77 × 83 cm, Galerie Würthle
 • Medycyna, 1900-1907, Uniwersytet Wiedeński
 • Dziewica, 1912-1913, olej na płótnie, 190 × 200 cm, Galeria Narodowa w Pradze
 • Róże wśród drzew, ok. 1905, olej na płótnie 110 x 110 cm, Musée d’Orsay
 • Alegoria sztuki egipskiej, ok. 1890, fresk, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
 • Śmierć i życie, 1916.
 • Przypisy

  1. Czy Gustav Klimt bał się "Złotej Adeli"?, polskieradio.pl, 7 czerwca 2015 [dostęp 7 czerwca 2015]. (Audycja z cyklu Jest taki obraz).
  2. Złota Adela zdetronizowała wtedy Chłopca z fajką (1905) Pabla Picassa, obraz, który 5 maja 2004 roku został kupiony za 104 mln dolarów.

  Bibliografia[]

 • G. Néret, Gustaw Klimt, tł. E. Tomczyk, Edipresse Polska, Warszawa 2005, ISBN 83-60160-15-5
 • T. Pauli, Klimt, tekst T. Pauli, tł. z fr. E. Romanowska, Rzeczpospolita: HPS, cop., Warszawa 2006, ISBN 83-60529-20-5
 • S. Partsch, Klimt: życie i twórczość: z 96 ilustracjami i 35 rysunkami, tł. A. Kozak, Arkady, Warszawa 2000, ISBN 83-213-4010-5.
 • Klimt 1862-1918, tł. J. Tyczyńska, red. nauk. M. Omilanowska, Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk - Inwestycje, cop., Warszawa 2005, ISBN 83-7423-382-6.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Web Museum – Klimt
 • Gustav Klimt Pictorial Histories
 • Dzieła sztuki autorstwa Gustav Klimt
 • Österreichische Galerie Belvedere, Galeria Austriacka Belvedere – muzeum sztuki mieszczące się w pałacu Belweder w Wiedniu.Danae – obraz Gustava Klimta powstały w latach 1907-1908. Obraz ma temat mitologiczny: przedstawiona na nim Danae to córka króla Argos Akrizjosa, będąca obiektem uczuć Zeusa. Zeus by nie budzić zazdrości Hery odwiedzając Danae przybrał postać złotego deszczu; ta, zapłodniona deszczem, urodziła później Perseusza. Danae była też tematem obrazów m.in. Tycjana, Correggia, Rembrandta i Gustava Klimta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Modernizm, sztuka nowoczesna, ang. modern art – umowny okres w dziejach sztuki, którego ramy czasowe wyznacza się od lat 60. XIX wieku (w związku z impresjonizmem) do lat 70. XX wieku (konceptualizm). Sztuka nowoczesna silnie związana jest z pojęciem modernizmu w filozofii i zjawiskiem awangardy. Terminu modern art, we w miarę skrystalizowanej formie użył jako pierwszy Joris-Karl Huysman w 1883.
  Firma Księgarska Jacek Olesiejuk – jedna z największych w Polsce firm zajmujących się dystrybucją książek, założona w 1994.
  Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (KHM, niem. Kunsthistorisches Museum Wien) – jedna z największych na świecie galerii, posiadająca w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Secesja Wiedeńska (niem. Wiener Secession) – stowarzyszenie artystów plastyków działające w Wiedniu na przełomie XIX i XX w.
  Symbolizm – kierunek w poezji i sztukach plastycznych, powstały we Francji i Belgii w drugiej połowie XIX wieku, zakładał, że świat poznawany zmysłami (materialny) jest złudą skrywającą prawdziwy, idealny świat, którego zmysłami i rozumem nie można zinterpretować. Pojęć ze świata prawdziwego nie da się opisać za pomocą zwykłego języka, może to zrobić tylko symbol.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.