• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gustav Hasford

  Przeczytaj także...
  Reporter wojenny, dawniej korespondent wojenny (ang. War Correspondent) – dziennikarz pracujący dla prasy, radia, telewizji lub kronik filmowych, specjalizujący się w relacjonowaniu przebiegu konfliktów zbrojnych, przewrotów wojskowych lub rewolucji. Zajmuje się zbieraniem materiałów, najczęściej jako naoczny świadek, przeprowadza wywiady z osobami biorącymi udział w wydarzeniach, zbiera opinie wśród świadków wydarzeń. Często też robi fotoreportaż lub nagrywa materiał dla stacji telewizyjnej z terenu konfliktu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Gustav Hasford w Wietnamie

  Gustav Hasford (ur. 28 listopada 1947; zm. 29 stycznia 1993 w Russellville, Alabama, USA) – amerykański pisarz, weteran wojny wietnamskiej.

  Gustav Hasford wstąpił do US marines w 1967, służąc następnie jako korespondent wojenny podczas wojny wietnamskiej. Z innymi korespondentami, swoimi przyjaciółmi z Pierwszej Dywizji Marines, stworzył grupę pod nieformalną nazwą "Sniffers", z którą utrzymywał kontakty także po wojnie. Jego pół-autobiograficzna powieść The Short-Timers, zawierająca wspomnienia z tego okresu, była później wykorzystana jako podstawa do scenariusza filmu Full Metal Jacket w reżyserii Stanleya Kubricka. Scenariusz do filmu był nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, z samym reżyserem oraz Michaelem Herrem i Hasfordem jako współautorami (jakkolwiek Hasford osobiście spotkał Kubricka tylko raz). Różnica w poglądach na wkład pisarza w scenariusz spowodowała, że Hasford postanowił nie brać udziału w ceremoniach wręczania nagród.

  Full Metal Jacket – dramat wojenny produkcji USA z 1987 roku w reżyserii Stanleya Kubricka, na podstawie pół-autobiograficznej powieści Gustava Hasforda The Short-Timers, opisującej udział autora w wojnie wietnamskiej.Powieść detektywistyczna – gatunek powieści kryminalnej, popularny głównie dzięki twórczości Agathy Christie. Tematyką powieści detektywistycznej jest śledztwo zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni opisanej na początku utworu.

  Hasford współpracował z różnymi pisarzami s-f z lat 70. XX wieku, a także sam publikował w zinach. Przez pewien czas dzielił mieszkanie z pisarzem s-f Harlanem Ellisonem.

  We wrześniu 1978 ożenił się z Charlene Broock, imię jego żony nadaje jeden z bohaterów The Short-Timers - szeregowy Pyle, swojemu karabinowi.

  W 1988, z powodu swoich bibliofilskich skłonności, Hasford został aresztowany w San Luis Obispo za kradzieże kilkuset książek z bibliotek na terenie całego kraju, a także Anglii. Hasford twierdził, że tylko "pożyczył" te książki na potrzeby badań nad swoim nowym dziełem, dotyczącym wojny secesyjnej w USA (książka nigdy nie wydana). Rozprawa zakończyła się wyrokiem sześciomiesięcznego więzienia dla pisarza, z czego Hasford odsiedział trzy miesiące i obiecał pokryć straty bibliotek ze swojego honorarium autorskiego za swoją następną książkę, kontynuację The Short-Timers, pod tytułem The Phantom Blooper.

  San Luis Obispo - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Luis Obispo. Według danych z 2000 roku miasto miało 44174 mieszkańców.Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.

  Ostatnią książką Hasforda była wydana w 1992 powieść detektywistyczna, z akcją osadzoną w Los Angeles - A Gypsy Good Time. Książka nie zwróciła na siebie wielkiej uwagi. Hasford po jej wydaniu, cierpiący na cukrzycę, przeprowadził się na grecką wyspę - Eginę. 29 stycznia 1993 roku pisarz zmarł wskutek niewydolności serca.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Książki[ | edytuj kod]

 • The Short-Timers (1979)
 • The Phantom Blooper (1990)
 • A Gypsy Good Time (1992)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (ang.)
 • Biogram pisarza (ang.)
 • Gustav Hasford w bazie IMDb (ang.)
 • Gustav Hasford w bazie Filmweb
 • Egina (stgr. Αἴγινα Aigina; ngr. Αίγινα [Ejina]) – wyspa grecka w Zatoce Sarońskiej, należąca do archipelagu Wysp Sarońskich. Bibliofilstwo (gr. biblos – książka, phileo – kocham) – miłośnictwo i znawstwo w zbieraniu książek, uwzględniające zarówno dobór tematyczny (np. kolekcjonowanie dzieł z zakresu hippiki) jak też rzadkość dzieła.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.
  Stanley Kubrick (ur. 26 lipca 1928 w Nowym Jorku w USA, zm. 7 marca 1999 w Harpenden, Hertfordshire w Wielkiej Brytanii) – amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta i producent filmowy.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.