Karel Johan Gustav Hartlaub (8 listopada 1814 w Bremie, zm. 29 listopada 1900 tamże) – niemiecki lekarz i ornitolog.
Gustav Hartlaub urodził się w Bremie, studiował w Bonn i Berlinie, a medycynę ukończył w Getyndze. W 1840 zaczął badać i kolekcjonować ptaki egzotyczne, które potem przekazywał do Muzeum Historii Naturalnej w swoim rodzinnym mieście, kilka gatunków opisał jako pierwszy. W 1852 wraz z Jeanem Cabanisem rozpoczął wydawanie czasopisma „Journal of Ornithology” (niem. „Journal für Ornithologie”), natomiast razem z Ottem Finschem napisał książkę Beitrag zur Fauna Centralpolynesiens. W 1867 namalował serię litografii, opierając się na okazach zebranych przez Eduarda Heinricha Graeffe dla Muzeum Godeffroy w Hamburgu.
Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Na bazie jego nazwiska zostały utworzone nazwy kilku gatunków ptaków, między innymi gwinejka (Pteronetta hartlaubii), dropik białouchy (Lissotis hartlaubii), mewa przylądkowa (Chroicocephalus hartlaubii).
Bo Beolens, Michael Watkins: Whose bird? : common bird names and the people they commemorate. Londyn: Christopher Helm, 2003. ISBN 978-0300103595.

Getynga (niem. Göttingen, dolnoniem. Chöttingen) – akademickie miasto powiatowe w Niemczech, nad rzeką Leine, na południowym krańcu kraju związkowego Dolna Saksonia, siedziba powiatu Getynga. W roku 2008 miasto liczyło 121 455 mieszkańców. Jeden z głównych ośrodków naukowych kraju (ponad 30 tys. studentów). Liczące się centrum turystyczne oraz kulturalne.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Brema (niem. Bremen) – miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Wezerą (niem. Weser) w odległości ok. 60 km od jej ujścia do Morza Północnego. Brema jest miastem na prawach kraju związkowego Niemiec (patrz: "Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema"), któremu podlega oprócz samego miasta Brema, leżące około 60 km na północ Bremerhaven.
Lekarz – osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności do: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawania opinii i orzeczeń lekarskich, w zakresie swojej specjalizacji (art. 2 ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943).
Journal of Ornithology (niem. Journal für Ornithologie) – czasopismo naukowe publikowane przez Niemieckie Towarzystwo Ornitologiczne (niem. Deutsche Ornithologen-Gesellschaft). Utworzone przez Jeana Cabanisa w 1853 roku, w 1854 stało się oficjalnym czasopismem Niemieckiego Towarzystwa Ornitologicznego.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).