Gusinooziorsk
Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Węgiel brunatny – skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w neogenie, w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza. Zawartość węgla 62-75%. Często stosowany jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 7,5 do 21 MJ/kg. Węgiel brunatny jest nieodnawialnym źródłem energii.
Jezioro Gęsie (ros. Гусиное озеро, Gusinoje oziero; bur. Галута нуур, Galuta nuur) – słodkowodne jezioro w Azji, położone na terytorium Buriacji w Rosji (Syberia).
Gusinooziorsk (ros. Гусиноозёрск) - niegdyś miasto, a obecnie osiedle typu miejskiego w Azji, położone na terytorium Buriacji w Rosji (Syberia). Leży na północnowschodnim brzegu Jeziora Gęsiego w kotlinie gusinoozierskiej.
Centrum rejonu selengijskiego Buriacji. 25 400 mieszkańców w 2005.
Założony w 1939 pod nazwą Szachty (Шахты; po polsku Kopalnie) w wyniku otwarcia wydobycia w miejscowym złożu węgla brunatnego. W 1953 uzyskał prawa miejskie i nastąpiła zmiana nazwy na aktualną. Do 1995 działała kopalnia węgla dająca 90% węgla Buriacji, fabryka aparatów radiowych, tekstylna, fabryki spożywcze i materiałów budowlanych, a także elektrownia wodna. Po 1995 fabryki i kopalnia upadły, została tylko elektrownia. Po tym Gusinooziorsk pozbawiono statusu miasta, obecnie jest to osiedle typu miejskiego.