• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gus Van Sant  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gerry – amerykański film fabularny z 2002 roku w reżyserii Gusa Van Santa. Opowieść o losie przyjaciół zagubionych na pustyni.Kevin Patrick Smith (ur. 2 sierpnia 1970 w Red Bank, w stanie New Jersey) – amerykański scenarzysta, reżyser oraz aktor.

  Gus Van Sant, właściwie Gus Green Van Sant Jr. (ur. 24 lipca 1952 w Louisville) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca kina niezależnego. Dwukrotnie nominowany do Oscara za najlepszą reżyserię za filmy Buntownik z wyboru (1997) i Obywatel Milk (2008). Laureat Złotej Palmy na 56. MFF w Cannes za film Słoń (2003).

  Szukając siebie (tytuł oryg. Finding Forrester) – amerykański film fabularny z 2000 roku w reżyserii Gusa Van Santa.J.T. LeRoy (Jeremiah Terminator LeRoy, ur. 1980) - pseudonim literacki młodego amerykańskiego pisarza, który zdobył uznanie prozą, opisującą realia ludzi z marginesu społecznego, prostytutek, sytuację dzieci w tym środowisku.

  Van Sant koncentruje się głównie na mrokach życia – bohaterami swoich filmów czyni rozmaitych wykolejeńców i outsiderów, ludzi żyjących na peryferiach życia.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwsze kroki w kinie stawiał, realizując filmy krótkometrażowe, w tym debiutancki The Discipline of D.E. (1982). Jego debiutem fabularnym była Zła noc (1986), zrealizowana jedynie za dwadzieścia pięć tysięcy dolarów. Film przyniósł mu rozgłos, ale Van Sant nie chciał pozostać jedynie w kręgu kina homoseksualnego. Jego następny film, Narkotykowy kowboj (1989), trafił już do szerokiej dystrybucji, a kolejny zrealizowany projekt – Moje własne Idaho (1991) z Riverem Phoenixem i Keanu Reevesem w rolach głównych – zyskał miano dzieła kultowego.

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Oscar za najlepszą reżyserię (The Academy Award for Directing) – jedna z nagród przyznawanych reżyserom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez członków Akademii pracujących w branży reżyserskiej. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii.

  Po zdobyciu uznania ze strony międzynarodowej krytyki, Van Sant pojawił się na krótko w Hollywood i wraz z młodymi twórcami, Mattem Damonem i Benem Affleckiem, zrealizował nagrodzonego dwoma Oscarami Buntownika z wyboru (1997). Pomimo wielkiego sukcesu komercyjnego tego filmu, Van Sant zdecydował się na powrót do swojej wczesnej konwencji i nakręcił kameralnego Gerry’ego (2003) – poetycką opowieść o podróży dwóch przyjaciół przez amerykańską pustynię. Jego następny film w podobnym oszczędnym stylu, Słoń (2003), zdobył Złotą Palmę na 56. MFF w Cannes. Biograficzny dramat Ostatnie dni (2005) opowiadał o ostatnich dniach życia lidera zespołu rockowego Blake'a, wzorowanego na Kurcie Cobainie.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Jako wielki miłośnik rocka, zrealizował teledyski m.in. dla Red Hot Chili Peppers, Eltona Johna i Davida Bowie. Wystąpił także gościnnie w komedii Kevina Smitha Jay i Cichy Bob kontratakują (2001), serialu HBO Ekipa (2008), skeczu IFC Portlandia (2011) i thrillerze Paula Schradera The Canyons (2013) jako dr Campbell, psychoterapeuta Christiana (James Deen).

  The Canyons − amerykański film fabularny (thriller) z 2013 roku, wyreżyserowany przez Paula Schradera oraz oparty na scenariuszu autorstwa pisarza Breta Eastona Ellisa. W filmie w rolach głównych wystąpili Lindsay Lohan oraz aktor filmów pornograficznych James Deen. 29 lipca 2013 roku odbyła się nowojorska premiera obrazu, lecz komercyjna dystrybucja The Canyons nastąpiła 2 sierpnia 2013. Film prezentowano podczas międzynarodowych festiwali w Wenecji i Rio de Janeiro.Skecz (ang. sketch comedy) – kabaretowy lub estradowy krótki utwór sceniczny (literacki), stworzony w celu wywołania śmiechu u widzów. Oparty na żywym dialogu i komicznych sytuacjach. Cechą charakterystyczną skeczu jest zaskakująca puenta, podobnie jak w dowcipie. Niekiedy jednakże puenta staje się zbyteczna, jeżeli treść lub aktorstwo wywołuje zamierzony efekt rozbawienia publiczności.

  Otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Restless – amerykański film dramatyczny w reżyserii Gusa Van Santa. Światowa premiera produkcji miała miejsca 12 maja 2011 roku podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Zdjęcia do obrazu powstawały w Portland w stanie Oregon.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  River Phoenix, właśc. River Jude Bottom (ur. 23 sierpnia 1970 w Madras, zm. 31 października 1993 w Hollywood) – amerykański muzyk, aktor filmowy i aktywista.
  Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.
  Buntownik z wyboru (ang. Good Will Hunting) – amerykański film fabularny (dramat obyczajowy) z 1997 roku w reżyserii Gusa Van Santa.
  Jay i Cichy Bob kontratakują (ang. Jay and Silent Bob Strike Back) – amerykański film komediowy z 2001 roku. Pierwszy film Kevina Smitha w całości poświęcony Jayowi i Cichemu Bobowi, którzy wcześniej pojawiali się w epizodycznych rolach w pozostałych filmach reżysera. Parodia popularnych hollywoodzkich projektów, m.in. Gwiezdnych wojen czy Krzyku. Film opowiada o dwójce przyjaciół, którzy dowiadują się, że potężna amerykańska wytwórnia filmowa chce zekranizować komiks, którego są bohaterami.
  William Seward Burroughs II (ur. 5 lutego 1914 w St. Louis, zm. 2 sierpnia 1997 w Lawrence) – pisarz i poeta amerykański, także aktor i scenarzysta filmowy. Wiele fragmentów jego twórczości zawiera elementy autobiograficzne; sam widział swoje dzieła jako jedną, wielką księgę. Obok Allena Ginsberga i Jacka Kerouaca główny przedstawiciel ruchu artystycznego znanego jako Beat Generation, popularny także w środowisku hippisów oraz obyczajowych rebeliantów lat 60. Często tematem jego dzieł były własne doświadczenia związane z zażywaniem opiatów oraz praktyki homoseksualne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.