• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gus Van Sant


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Gerry – amerykański film fabularny z 2002 roku w reżyserii Gusa Van Santa. Opowieść o losie przyjaciół zagubionych na pustyni.Szukając siebie (tytuł oryg. Finding Forrester) – amerykański film fabularny z 2000 roku w reżyserii Gusa Van Santa.
  J.T. LeRoy (Jeremiah Terminator LeRoy, ur. 1980) - pseudonim literacki młodego amerykańskiego pisarza, który zdobył uznanie prozą, opisującą realia ludzi z marginesu społecznego, prostytutek, sytuację dzieci w tym środowisku.

  Gus Van Sant (ur. 24 lipca 1952 w Louisville) – amerykański twórca kina niezależnego.

  Van Sant koncentruje się głównie na mrokach życia – bohaterami swoich filmów czyni rozmaitych wykolejeńców i outsiderów, ludzi żyjących na peryferiach życia.

  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Kariera[]

  Pierwsze kroki stawiał przy stworzeniu filmu krótkometrażowego The Discipline of D.E.. W 1985 roku stworzył film Mala Noche, zrealizowanym za jedyne dwadzieścia pięć tysięcy dolarów. Zdobył rozgłos, lecz nie chciał pozostać jedynie w kręgu kina homoseksualnego. Jego następny film, Narkotykowy kowboj (1989), trafił już do szerokiej dystrybucji, a kolejny, zrealizowany w 1991 roku projekt Moje własne Idaho zyskał miano dzieła kultowego.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Restless – amerykański film dramatyczny w reżyserii Gusa Van Santa. Światowa premiera produkcji miała miejsca 12 maja 2011 roku podczas 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Zdjęcia do obrazu powstawały w Portland w stanie Oregon.

  Po zdobyciu uznania ze strony międzynarodowej krytyki, pojawił się na krótko w Hollywood i wraz z młodymi twórcami, Mattem Damonem i Benem Affleckiem, zrealizował nagrodzonego Oscarem Buntownika z Wyboru.

  W 2002 roku Van Sant zdecydował się na zrealizowanie filmów w swojej wczesnej konwencji i nakręcił Gerry’ego – poetycką opowieść o podróży dwóch przyjaciół przez amerykańską pustynię. Jego następny film, Słoń, zdobył aż trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes.

  W 2006 roku na ekrany kin wszedł biograficzny dramat Ostatnie dni (Last days), opowiadający o ostatnich dniach życia Blake’a (lidera zespołu rockowego). Van Sant zdecydował się na ukrycie pod opowieścią o fikcyjnej postaci historii ostatnich dni życia Kurta Cobaina.

  Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na francuskim Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku (z pewnymi wyjątkami) i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym.

  Reżyser, jako wielki miłośnik rocka, zrealizował teledyski m.in. Red Hot Chili Peppers, Eltona Johna i Davida Bowie.

  Jest zdeklarowanym gejem.

  Filmografia[]

 • 1982: The Discipline of D.E.
 • 1985: Mala Noche
 • 1989: Narkotykowy kowboj (Drugstore Cowboy)
 • 1991: Moje własne Idaho (My Own Private Idaho)
 • 1993: I kowbojki mogą marzyć (Even Cowgirls Get the Blues)
 • 1995: Za wszelką cenę (To Die For)
 • 1997: Buntownik z wyboru (Good Will Hunting)
 • 1998: Psychol (Psycho)
 • 2000: Szukając siebie (Finding Forrester)
 • 2002: Gerry
 • 2003: Słoń (Elephant)
 • 2005: Ostatnie dni (Last Days)
 • 2007: Paranoid Park
 • 2008: Obywatel Milk (Milk)
 • 2011: Restless
 • 2012: Promised Land
 • 2015: The Sea of Trees
 • Gus Van Sant jest też autorem wideoklipów, m.in. „Under the BridgeRed Hot Chili Peppers.

  Buntownik z wyboru (ang. Good Will Hunting) – amerykański film fabularny (dramat obyczajowy) z 1997 roku w reżyserii Gusa Van Santa.Coming out (of the closet) (od ang. to come out of the closet - wyjść z szafy) – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej (posiadanej przez mniejszość w społeczeństwie) przed innymi ludźmi (np. rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami). Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej (coming out przed samym sobą).

  Zobacz też[]

 • J.T. LeRoy – amerykański pisarz, według niektórych literackie alter ego Gusa Van Santa
 • Przypisy

  1. Gus Van Sant – Interview with an Openly Gay Filmmaker. About.com: Gay Life. Dostęp: 7 lipca 2009 r. (ang.)

  Linki zewnętrzne[]

 • Gus Van Sant w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Gus Van Sant w bazie stopklatka.pl
 • Gus Van Sant w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Sylwetka na portalu G-punkt.pl
 • Gus Van Sant w bazie filmweb.pl
 • Mala Noche – amerykański film sensacyjny z 1985 roku, zrealizowany na podstawie autobiograficznej powieści Walta Curtisa. W Polsce film znany także jako Zła noc.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Louisville – miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Kentucky. Leży nad rzeką Ohio, która wyznacza granicę między stanami Kentucky i Indiana.
  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Matthew Paige Damon (ur. 8 października 1970 w Cambridge) − amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara wraz z Benem Affleckiem za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Buntownik z wyboru.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  I kowbojki mogą marzyć - amerykański komediodramat z 1993 oparty na powieści Toma Robbinsa z 1976 roku pod tym samym tytułem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.