• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gurvand z Rennes

  Przeczytaj także...
  Salomon (bre. Salaün, zm. 25 czerwca 874), książę Bretanii, który po 868 r. używał tytułu królewskiego, ponadto hrabia Rennes, Nantes, Avranches i Coutances. Był synem Riwallona III z Poher. W 852 r., w zamian za przysięgę wierności złożoną królowi zachodniofrankijskiemu Karolowi Łysemu, otrzymał hrabstwa Rennes i Nantes.Erispoe (fr. Erispoë, zm. 2 lub 12 listopada 857), książę Bretanii od 851 r. do śmierci. Syn i następca Nominoe, pierwszego księcia Bretanii. Przez kronikarza Regino z Prüm tytułowany jest królem, ale sam nie używał nigdy tego tytułu.
  Rennes (bret. Roazhon, gallo Resnn) to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Ille-et-Vilaine, stolica Bretanii.

  Gurvand, Wrhwant, Gurwant lub Gurwent (łac. Vurfandus, zm. 876), książę Bretanii w latach 874-876, konkurent Paskwetena z Vannes.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Gurvand był członkiem spisku, który doprowadził do zamordowania księcia Salomona w 874 r. Wkrótce potem rozpoczął wojnę domową z innym uczestnikiem spisku, Paskwetenem. Udało mu się uzyskać silne oparcie w północno-zachodniej Bretanii z ośrodkiem w Rennes. W 874 r. na czele 200 ludzi walczył z wikingami. Zmarł w 876 r.

  Alan I Wielki (zm. 907), hrabia Vannes i książę Bretanii (dux Brittonium) od 876 r. do śmierci. Był prawdopodobnie jedyną osobą tytułującą się królem Bretanii (rex Brittaniæ), która posiadała formalną zgodę cesarza.Judicael z Rennes (bre. Yezekael, zm. 888 lub 889 pod Questembert), książę Bretanii od 876 r., syn księcia Bretanii Gruvanda z Rennes i jego nieznanej z imienia żony, córki księcia Erispoe.

  Jego żoną była córka księcia Erispoe. Miał z nią dwóch synów i córkę. Córka poślubiła Berengara z Rennes. Jeden z jego synów, Judicael, kontynuował walkę o tron Bretanii z bratem Paskwetena (który również zmarł w 876 r.), Alanem.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paskweten, Pascweten lub Paskwezhen (zm. 876), hrabia Vannes i książę Bretanii, syn Ridoredha z Vannes, prominentny i bogaty arystokrata, zięć księcia Bretanii Salomona.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.