• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guru - raper

  Przeczytaj także...
  DJ Premier, właściwie Christopher Edward Martin (ur. 21 marca 1966) – amerykański producent i DJ hip-hopowy. Razem z raperem Guru tworzył grupę Gang Starr. Urodził się w Houston, ale już za młodu przeprowadził się do Brooklynu. Portal About.com uznał DJ Premiera za pierwszego spośród 50 najlepszych producentów hip-hopowych w historii. Jego muzyka opiera się głównie o sampling.Hipoksja – niedobór tlenu w tkankach powstający w wyniku zmniejszonej dyfuzji tlenu w płucach (hipoksja hipoksemiczna) lub zaburzenia transportu tlenu przez krew do tkanek (hipoksja ischemiczna).
  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

  Guru, właśc. Keith Edward Elam, znany również jako Baldhead Slick (ur. 17 lipca 1961 w Bostonie, zm. 19 kwietnia 2010 w Nowym Jorku) – amerykański raper, występował w duecie Gang Starr. Wraz z serią albumów Jazzmatazz uważany jest za jednego z pionierów połączenia muzyki jazzowej z hip-hopem. Wystąpił również w kilku filmach.

  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.

  Pseudonim Guru jest skrótem od Gifted Unlimited Rhymes Universal (pol. Uzdolnione Nieograniczone Uniwersum Rymu), lub rzadziej używanego God is Universal, he is the Ruler Universal (pol. Bóg jest Uniwersalny, On jest Władcą Uniwersalnym).

  Życiorys[]

  Pracował w bostońskim pogotowiu opiekuńczym o zaostrzonym rygorze, następnie rozpoczął studia w Atlancie na Morehouse, gdzie uzyskał tytuł naukowy na kierunku biznesu i administracji.

  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  Keith Elam do czasu założenia Gang Starr działał w podziemiu jazzowym. W latach 1986–1988 wydał w wytwórni Wild Pitch Records kilka swoich singli. Przełom nastąpił kiedy usłyszał w 1988 r. demo zespołu ICP, którego producentem był DJ Waxmaster C (Christopher Martin). Będąc pod wrażeniem zdolności Martina, skontaktował się z nim, a po rozpadzie ICP doszło do współpracy między nimi.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Śmierć[]

  1 marca 2010 r. raper dostał ataku serca, po którym zapadł w śpiączkę. 3 marca wybudził się ze śpiączki, lecz 19 kwietnia zmarł.

  W ostatnim liście raper napisał:

  Przyczyną śmierci rapera była hipoksja.

  Przyjaciel Guru, producent Solar w oficjalnym oświadczeniu powiedział

  Dyskografia[]

 • Jazzmatazz, Vol. 1 (1993)
 • Jazzmatazz, Vol. 2: The New Reality (1995)
 • Jazzmatazz, Vol. 3: Street Soul (2000)
 • Baldhead Slick & da Click (2001)
 • Version 7.0: The Street Scriptures (2005)
 • Jazzmatazz, Vol. 4: The Hip-Hop Jazz Messenger: Back to the Future (2007)
 • Guru 8.0: Lost And Found (2009)
 • Przypisy

  1. Skan paszportu Keitha "Guru" Elama (ang.). diaryofahollywoodstreetking.com, 2011-01-04. [dostęp 2010-04-29].
  2. Przegrał walkę z rakiem. Miał 43 lata (pol.). muzyka.interia.pl, 2010-04-20. [dostęp 2010-09-09].
  3. Jon Caramanica: Guru, Rapper Known for Social Themes, Dies at 48 (ang.). nytimes.com, 2010-04-21. [dostęp 2011-08-03].
  4. Guru przeszedł atak serca, jest w śpiączce (pol.). cgm.pl, 2010-03-01. [dostęp 2010-03-01].
  5. UPDATE: Guru Issues Statement On Heart Attack (ang.). allhiphop.com. [dostęp 2010-03-07].
  6. The Gang Starr man battled cancer… (ang.). www.mtv.co.uk. [dostęp 2010-04-20].
  7. Raper Guru nie żyje (pol.). onet.pl. [dostęp 2010-04-20].
  8. Przegrał walkę z rakiem. Miał 43 lata (pol.). interia.pl. [dostęp 2010-04-21].

  Bibliografia[]

 • Guru (ang.). allmusic.com. [dostęp 2013-04-19].
 • Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Skrótowiec lub akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Istnieje także niewielka grupa skrótowców powstałych ze skrócenia jednego słowa. W ujęciu słowotwórczym, skrótowce to specyficzna klasa derywatów. Derywaty te funkcjonują w polszczyźnie pisanej i mówionej. Skrótowiec często bywa mylony ze skrótem.
  Śpiączka, koma (z gr. κῶμα koma, znaczy głęboki sen, łac. coma) – ilościowe zaburzenie świadomości. Często jest wynikiem uszkodzenia tworu siatkowatego. Może to być uszkodzenie pierwotne lub wtórne, powstałe w sposób pośredni wskutek np. procesu ekspansywnego lub uszkodzenia pochodzenia naczyniowego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.