• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gurinder Chadha

  Przeczytaj także...
  Bride and Prejudice – indyjska adaptacja powieści Jane Austen z 1813 roku Duma i uprzedzenie, wyreżyserowana w języku angielskim, hindi i pendżabskim przez Gurinder Chadha, współautorki Zakochanego Paryża (2006, część: „Quais de Seine”). W roli głównej Aishwarya Rai. Tematem filmu są relacje w rodzinie, marzenia o zamążpójściu, fascynacje i nieporozumienia między mężczyzną i kobietą, szukanie tego jedynego, rozmijanie się ze sobą z powodu dumy i uprzedzenia, pojednanie. Film ten jest spotkaniem Bollywoodu z Hollywoodem.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Jane Austen (ur. 16 grudnia 1775 w Steventon w hrabstwie Hampshire, zm. 18 lipca 1817 w Winchester) – angielska pisarka.

  Gurinder Chadha (ur. 10 stycznia 1960 w Nairobi) – brytyjska reżyserka i scenarzystka pochodzenia indyjskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Kenii w rodzinie pochodzącej z Indii, jednak w 1961 jej rodzice przeprowadzili się do Londynu. W latach 80. pracowała jako dziennikarka radiowa dla BBC, karierę filmową zaczęła od filmów dokumentalnych. W 1990 zrealizowała dla Channel 4 I'm British But..., dokument o młodych Hindusach. Także później jej filmy będą poświęcone najczęściej mieszkającym w Wielkiej Brytanii przybyszom z Azji.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  W pełnym metrażu debiutowała na początku lat 90. Najbardziej znane jej filmy to Bhaji on the Beach (1993), Podkręć jak Beckham (2002) oraz Duma i uprzedzenie (2004). Szczególnym uznaniem cieszył się zwłaszcza drugi z filmów, komedia o hinduskiej dziewczynie próbującej – wbrew sprzeciwowi rodziców – robić piłkarską karierę. Duma i uprzedzenie to adaptacja powieści Jane Austen, jej akcja została przeniesiona w realia Indii.

  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Podkręć jak Beckham (ang. Bend It Like Beckham) – angielska komedia z elementami filmu sportowego, wyreżyserowana w 2003 roku przez Gurinder Chadha.

  Za wkład w rozwój filmu została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Jej mężem jest reżyser Paul Mayeda Berges (autor filmu Mistress of Spices)

  Reżyseria (wybór)[ | edytuj kod]

 • I'm British But... (1990, dokument)
 • Bhaji on the Beach (1993)
 • Rodzina to grunt (What's Cooking? 2000)
 • Podkręć jak Beckham (Bend It Like Beckham 2002)
 • Duma i uprzedzenie (Bride and Prejudice 2004)
 • Zakochany Paryż (Paris, je t'aime 2006, odcinek „Quais de Seine”)
 • Pałac wicekróla (Viceroy’s House 2017, film fabularny)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Gurinder Chadha w bazie IMDb (ang.)
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hindusi, Indusi, Indyjczycy (ang. Indians) − ogólna nazwa obywateli Indii i emigrantów pochodzenia indyjskiego, a także mieszkańców subkontynentu indyjskiego w czasach przed uzyskaniem przez Indie niepodległości (w 1947 roku).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.875 sek.