• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guo Yan

  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w tenisie stołowym to prestiżowy turniej w tenisie stołowym rozgrywany corocznie. Pierwsza edycja dla mężczyzn odbyła się w 1980 roku w Hongkongu, natomiast dla kobiet w 1996 również w Hongkongu. Listę zawodników uprawnionych do startu w tej imprezie ustala na podstawie rankingu ITTF.Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) – nadrzędna organizacja sportowa w stosunku do wszystkich narodowych związków tenisa stołowego. Pierwszy międzynarodowy turniej odbył się w styczniu 1926 r. w Berlinie. ITTF zajmuje się ciągłym unowocześnianiem przepisów i kontrolą sprzętu (określa, których desek, okładzin, klejów itp. mogą używać zawodnicy). Przeprowadza też międzynarodowe turnieje, np. mistrzostwa świata w tenisie stołowym (ang. Table Tennis World Championships).
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Guo Yan (chiń.: 郭焱; ur. 24 czerwca 1982 w Pekinie) – chińska tenisistka stołowa, dwukrotna drużynowa mistrzyni świata.

  Siedmiokrotnie zdobywała medale mistrzostw świata. Dwukrotnie była drużynową mistrzynią świata (2006, 2008), a w 2005 roku w Szanghaju zdobyła srebrny medal w grze pojedynczej (dwa lata później w Zagrzebiu wywalczyła brąz) i dwa brązowe medale (debel i mikst). W 2009 roku w Jokohamie i dwa lata później w Rotterdamie zdobyła srebrny medal w deblu (w parze z Ding Ning).

  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

  Dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata (2006, 2010). Czterokrotna złota medalistka mistrzostw Azji, medalistka igrzysk azjatyckich, zdobywczyni Pucharu Azji 2005.

  Według stanu na 4 lipca 2013 notowana na 6. miejscu w światowym rankingu ITTF.

  Przypisy

  1. World Ranking - Women (ang.). ittfranking.com. [dostęp 15 lipca 2013].

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie www.beijingolympicathletes.com
 • Guo Yan na stronie www.ittf.com • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tenis stołowy (znany jako ping-pong) - gra, w której uczestniczą 2 (gra pojedyncza – singel) lub 4 osoby (gra podwójna – debel, mikst), polegająca na odbijaniu piłeczki rakietką tak, by przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza, tak jak to ma miejsce w tenisie. Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.
  Jokohama (jap. 横浜市, Yokohama-shi) – drugie co do wielkości miasto Japonii, największy port morski i jeden z większych ośrodków przemysłowych w kraju. Leży w południowo-wschodniej części wyspy Honsiu, w prefekturze Kanagawa, której jest stolicą. Miasto zajmuje półwysep znajdujący się w zachodniej części Zatoki Tokijskiej, w pobliżu ujścia rzeki Tsurumi do morza.
  Drużynowe mistrzostwa świata w tenisie stołowym po raz pierwszy odbyły się w 1926 roku. Kobiety rozpoczęły rywalizacje od 1934. Drużynowe mistrzostwa rozgrywane były aż do 2001 roku razem z indywidualnymi. Od 2004 rozgrywane są oddzielnie. Mistrzostwa organizuje Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego.
  Mistrzostwa świata w tenisie stołowym organizuje ITTF, która powstała w 1926 roku. Wkrótce, w tym samym roku odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Do 1935 w mistrzostwach dominowali Węgrzy, następnie sukcesy odnosili Czechosłowacy, Austriacy. Po II wojnie światowej pojawili się zawodnicy japońscy i chińscy, którzy zrewolucjonizowali technikę gry. Hegemonia Azjatów (szczególnie Chińczyków) trwa do dziś. Tylko nieliczni europejscy zawodnicy zdobywali tytuły i medale, wśród nich Polacy Alojzy Ehrlich, Andrzej Grubba i Leszek Kucharski.
  Ding Ning (chiń. upr.: 丁宁; chiń. trad.: 丁寧; pinyin: Dīng Níng; ur. 2 czerwca 1990 w Daqing) – chińska tenisistka stołowa, wicemistrzyni olimpijska z Londynu, mistrzyni i trzykrotna wicemistrzyni świata, mistrzyni świata juniorów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.