• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gunnar Andreassen

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej – drużyna reprezentująca Szwecję podczas meczów piłki nożnej mężczyzn. Została założona w 1904 roku.III Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozegrano we Francji w czerwcu 1938, w cieniu nadciągającej II wojny światowej. Kilka miesięcy wcześniej, wskutek Anschlussu, przestała istnieć jako państwo Austria. Większość jej zawodników zagrała w reprezentacji Niemiec, która przez to postrzegana była jako jeden z faworytów, jednak zakończyła swój udział w mistrzostwach na powtórzonym meczu pierwszej rundy ze Szwajcarią.
  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  Gunnar Andreassen (ur. 5 stycznia 1913 we Fredrikstad - zm. 23 lipca 2002) – piłkarz norweski grający na pozycji pomocnika. W swojej karierze rozegrał 2 mecze w reprezentacji Norwegii.

  Kariera klubowa[]

  Przez całą swoją karierę piłkarską Andreassen grał w klubie Fredrikstad FK. Wraz z Fredrikstad wywalczył trzy mistrzostwa Norwegii w sezonach 1937/1938, 1938/1939 i 1948/1949. Zdobył też pięć Pucharów Norwegii w latach 1935, 1936, 1938, 1940 i 1950.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Norwegii Andreassen zadebiutował 17 września 1939 roku w przegranym 2:3 meczu Mistrzostw Nordyckich ze Szwecją, rozegranym w Oslo. Wcześniej, w 1938 roku, został powołany do kadry na mistrzostwa świata we Francji, jednak nie wystąpił na nich ani razu. Od 1939 do 1945 roku rozegrał w kadrze narodowej 2 mecze.

  Fredrikstad FK, norweski klub piłkarski z miasta Fredrikstad, występujący obecnie w norweskiej ekstraklasie - Tippeligaen. FFK w latach 1903-1927 siedmiokrotnie zmieniało swoje barwy by w końcu przyjąć barwy biało-czerwone. Klub otrzymał w prezencie komplet strojów reprezentacji Polski i zdecydował się pozstać przy tych kolorach.Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Bibliografia[]

 • Profil na eu-football.info (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Norwegii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Norwegii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo norweskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Norweski Związek Piłki Nożnej. Reprezentacja Norwegii od 1908 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA.
  Puchar Norwegii w piłce nożnej, zwany często po prostu "puchar" lub "NM" w Norwegii. Jego oficjalna nazwa to NM SAS Braathens Cup z powodu głównego sponsora, linii lotniczych SAS Braathens. NM to skrót od "norgesmesterskap", co znaczy dokładnie "Mistrzostwa Norwegii". Pierwsza edycja pucharu miała miejsce w 1902, jednak nie uzyskał on znaczenia ogólnokrajowego aż do roku 1963 roku. W 1963 po raz pierwszy mogły w nim wystąpić kluby z północnej części kraju. Podział był spowodowany złym systemem połączeń komunikacyjnym z północą kraju oraz wiarą, że kluby z tamtych rejomów nie są w stanie konkurować na tym samym poziomie z bogatymi i utytułowanymi klubami z południa (Bodø/Glimt FK, jeden z nowych przybyszów z północy dotarł nawet do czwartej rundy w swoim debiucie).
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.