• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gundobad

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Zygmunt I Święty (zm. 1 maja 524 w Coulmiers) – król Burgundii (516-524), męczennik i święty Kościoła katolickiego (jako Zygmunt Król lub Zygmunt Król-Męczennik).
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Gundobad (c. 452-516) – syn Gundioka, siostrzeniec Rycymera. Król Burgundów (473-516).

  W roku 472 został wezwany przez swojego wuja Rycymera do Italii. Zabił cesarza Antemiusza w obrębie bazyliki św. Piotra. W latach 472-473 faktyczny władca Cesarstwa Zachodniorzymskiego; 3 marca 473 powołał na tron marionetkowego cesarza Gliceriusza. Niedługo po tym musiał wracać do Burgundii, by przejąć władzę po śmierci stryja Chilperyka I. Po powrocie, w początkowym okresie sprawował władzę w formie tetrarchii wraz z trzema swoimi braćmi: Godigiselem, Chilperykiem II i Gundomarem, po wyeliminowaniu braci objął rządy samodzielne. Zasłynął jako prawodawca. Wzorując się na wizygockim królu Euryku kazał skodyfikować prawo burgundzkie (Lex Gundobada).

  Gunderyk (zm. 473) – król Burgundów od 436 do 473 roku. Po śmierci Gunderyka Burgundia została podzielona między jego następców.Tetrarchia (z greckiego rządy czterech, czwórwładza; łac. kwadrumwirat) – system rządów w cesarstwie rzymskim wprowadzany stopniowo przez cesarza Dioklecjana od 286 roku. Polegał na równoczesnym panowaniu czterech osób: dwóch augustów i dwóch władców niższej rangi z tytułem cezara.

  Gundobad był wyznania ariańskiego, jako władca prowadził politykę tolerancji religijnej. Żona Gundobada, królowa Karetena była katoliczką. Władzę po Gundobadzie przejął jego syn Zygmunt wychowany przez matkę w religii katolickiej. Zygmunt uznał katolicyzm religią oficjalna państwa - został uznany za świętego (patron Czech).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bruno Dumezil: Chrześcijańskie korzenie Europy. Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2008, s. 397 i n.. ISBN 978-83-89637-85-7.
  2. Bruno Dumezil: Chrześcijańskie korzenie Europy. Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2008, s. 397-406,1038. ISBN 978-83-89637-85-7.
  3. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Cesarstwo Niemieckie - Arabowie na półwyspie pirenejskim. T. 17. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 108. ISBN 978-83-7425-697-1.Sprawdź autora:1.
  4. Bruno Dumezil: Chrześcijańskie korzenie Europy. Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2008, s. 373 - 418. ISBN 978-83-89637-85-7.
  Gundomar, czasami numerowany jako Gundomar I lub II lub nazywany Godomar (zm. prawdopodobnie w 486) – król Burgundów w Vienne od 473 roku do śmierci. Syn Gunderyka, siostrzeniec Rycymera. Po śmierci stryja Chliperyka I objął władzę w formie tetrarchii z braćmi Gundobadem (w Lyonie), Chilperykiem II (w Valence) i Godigisel (w Genewie), samemu wchodząc w posiadanie dzielnicy z Vienne. Pierwszy z braci dążył jednak do wyeliminowania pozostałych, a Gundomar okazał się jego pierwszą ofiarą (według jednej z wersji zmarł w 486; według innej już w 476/7 zarówno Gundomar, jak i Chilperyk II nie żyli). Po wyeliminowaniu braci Gundobad objął samodzielne rządy. O czasach jego panowania opowiadają właściwie jedynie pisma Grzegorza z Tours.Prokopiusz Antemiusz, Procopius Anthemius (ok. 420 r. - zm. 11 lipca 472 r. w Rzymie) – cesarz zachodniorzymski od 12 kwietnia 467 do 11 lipca 472 roku n.e. Jego żoną była Eufemia - jedyna córka cesarza Marcjana.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Burgundowie – lud wschodniogermański, pochodzący prawdopodobnie z wyspy Bornholm, która zawdzięcza im swą nazwę (pierwotnie Burgundarholm) lub z zachodniej Wielkopolski. Ich nazwa znaczy dosłownie „Synowie wiatru północnego”. W okresie wpływów rzymskich najprawdopodobniej zamieszkiwali terytorium dzisiejszej zachodniej Polski, a odzwierciedleniem ich osadnictwa jest archeologiczna kultura luboszycka w międzyrzeczu Nysy Łużyckiej i Bobru, w rejonie Gubina.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Arianizm – doktryna teologiczna Ariusza (zm. 336), prezbitera Kościoła w Aleksandrii w Egipcie, zaprzeczająca dogmatowi o Trójcy Świętej – tzw. antytrynitaryzm – w kontekście sporów o rozumienie chrześcijańskiego monoteizmu. Ariusz, wykształcony w szkole antiocheńskiej, uznawał pochodzenie Syna od Boga Ojca na zasadzie stworzenia/zrodzenia.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Gliceriusz, Glycerius (ok. 420 - po 480), cesarz zachodniorzymski od 3 marca 473. Marionetkowy władca wyniesiony na tron przez Gundobada.
  Rycymer (łac. Flavius Ricimer, ok. 405 - zm. 18 sierpnia 472) - wódz rzymski. Magister militum cesarstwa zachodniorzymskiego w latach 456-472 i patrycjusz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.