• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gula - mitologia

  Przeczytaj także...
  Ninazu (sum. nin-a-zu, tłum. "pan wodę znający") - w mitologii sumeryjskiej bóstwo związane ze światem podziemnym; syn bogini Ereszkigal, królowej świata podziemnego, ojciec boga Ningiszzidy. W III tys. p.n.e. czczono go w Esznunnie, ale później jego kult został tam zastąpiony kultem boga Tiszpaka (pierwotnie huryckiego boga burzy Teszuba). Boskim zwierzęciem Ninazu był, jak się wydaje, wąż-smok (akad. mušhuššu), najwyraźniej przejęty przez Tiszpaka, a później przez Marduka. Jest możliwe, że czczony w mieście Enegi w południowym Sumerze Ninazu, będący synem Enlila, był zupełnie innym bogiem.Borsippa (obecnie Birs Nimrud w Iraku) – starożytne miasto położone ok. 18 km od Babilonu, na wschodnim brzegu Eufratu. Istniejąca tu świątynia E-zida (Dom trwały) była głównym ośrodkiem kultu Nabu, który rozwinął się w I tysiącleciu p.n.e. Tutaj również znajdowała się świątynia boga Nanny. Miasto jest uznawane za jedną z możliwych lokalizacji Wieży Babel.
  Ninurta - sumeryjski bóg burzy, wojny i rolnictwa. Główne ośrodki kultu w Nippur (świątynia E-szu-me-sza) oraz Kalchu.

  Gula – w mitologii mezopotamskiej bogini uzdrawiania i opiekunka lekarzy. Czczona również pod imionami Nintinuga, Ninkarrak i Meme (pierwotnie imiona innych bogiń) oraz Ninisina („Pani Isin”). Jej główna świątynia E-galmah („Wspaniały pałac”) znajdowała się w mieście Isin, ale miała również swe świątynie w Nippur, Borsippie i Aszur. Uważano ją za żonę boga Ninurty lub Pabilsaga, a niekiedy – mającego niższą rangę – boga wegetacji Abu. Gula była matką boga uzdrawiania Damu oraz boga Ninazu (również związanego z leczeniem). Jej świętym zwierzęciem był pies, a wierni ofiarowywali jej małe kamienne lub gliniane figurki psów.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Gulę przedstawiano najczęściej jako kobietę siedzącą na tronie, ubraną w długą szatę i wysoką czapkę, z dłońmi podniesionymi na wysokość twarzy w geście modlitewnym. Często u jej stóp leżał lub siedział pies.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Nippur (sum. nibru(EN.LÍL); akad. Nippur, Nippuru) – starożytne miasto w południowej Mezopotamii, pradawna stolica religijna Sumeru i główne miejsce kultu boga Enlila (w świątyni E-kur); obecnie stanowisko archeologiczne Niffar położone w prowincji Al-Kadisijja w Iraku, nieco na północ od miasta Afak i ok. 180 km. na południowy zachód od Bagdadu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • hasło „Gula”, [w:] Jeremy Black, Anthony Green, Słownik mitologii Mezopotamii, Wydawnictwo „Książnica”, Katowice 2006, s. 81-82, ​ISBN 83-7132-860-5​.
 • Praca zbiorowa, Mitologie Świata – Ludy Mezopotamii, New Media Concept sp. z o.o., 2007, ss. 62-63, ​ISBN 978-83-89840-14-1​.
 • SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Isin – starożytne miasto w południowej Mezopotamii, nad rzeką Eufrat, które największe znaczenie zyskało w XX wieku p.n.e. będąc stolicą państwa I dynastii z Isin; obecnie stanowisko archeologiczne Al-Bahrijjat w Iraku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.