• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guillaume Samica

  Przeczytaj także...
  17. edycja Ligi Światowej rozpoczęła się 14 lipca 2006 roku. W fazie eliminacyjnej uczestniczyło 16 drużyn podzielonych na cztery grupy. Do turnieju finałowego, który odbył się w Moskwie, awansowały zespoły Serbii i Czarnogóry, Brazylii, Francji, Bułgarii, Rosji (gospodarz turnieju finałowego) oraz Włoch (dzika karta przyznana przez FIVB).Przyjmujący – pozycja na boisku w siatkówce. Zadaniem przyjmującego jest odbieranie piłki po zagrywce i gra obronna, połączona z atakiem ze skrzydła bądź z głębi pola (atak z szóstej strefy).
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Guillaume Samica (ur. 28 września 1981 roku w Choisy-au-Bac) – były francuski siatkarz, grający na pozycji przyjmującego. Reprezentant Francji w latach 2003–2012. Od sezonu 2015/2016 występował w klubie AZS Politechnika Warszawska (później ONICO Warszawa). W 2018 roku zakończył karierę siatkarską.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn podczas XXVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach był jedenastą edycją w historii halowej odmiany tej dyscypliny sportu. Turniej olimpijski rozegrano w dniach od od 15 do 29 sierpnia 2004 roku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Guillaume Samica pochodzi ze sportowej rodziny. Jego ojciec jest trenerem siatkarskim. To głównie dzięki niemu zawodnik zaczął treningi siatkówki.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. XXVI Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2009 odbyły się w Turcji w Stambule i Izmirze między 3 a 13 września 2009 roku.

  Zawodnik ma polskie korzenie. Jego prapradziadkowie pochodzili z Polski.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Sukcesy klubowe[ | edytuj kod]

 • 2007: Silver medal with cup.svg Wicemistrzostwo Francji z Stade Poitevin
 • 2009: Silver medal with cup.svg Srebrny medalista Pucharu Challenge z Jastrzębskim Węglem
 • 2009: Bronze medal with cup.svg Brązowy medalista Mistrzostw Polski z Jastrzębskim Węglem
 • 2010: Simple gold cup.svg Puchar Grecji z Panathinaikosem Ateny
 • 2010: Silver medal with cup.svg Wicemistrzostwo Grecji z Panathinaikosem Ateny
 • 2013: Silver medal with cup.svg Wicemistrzostwo Argentyny z Buenos Aires Unidos
 • Sukcesy reprezentacyjne[ | edytuj kod]

 • 2004: 9-10. miejsce na igrzyskach olimpijskich w Grecji
 • 2005: 7. miejsce na mistrzostwach Europy we Włoszech
 • 2006: Silver medal with cup.svg Srebrny medalista Ligi Światowej 2006
 • 2006: 6. miejsce na mistrzostwach świata w Japonii
 • 2007: 9. miejsce na mistrzostwach Europy w Rosji
 • 2009: Silver medal with cup.svg Srebrny medalista Mistrzostw Europy 2009
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wiadomości: Guillaume Samica: Jestem usatysfakcjonowany. Mogło być lepiej, mogło być gorzej, Strefa Siatkówki - Mocny Serwis, 24 kwietnia 2018 [dostęp 2019-06-08] (pol.).
  2. Grali u nas - Guillaume Samica (pol.). [dostęp 2016-01-21].
  3. Guillaume Samica: Moi prapradziadkowie są z Polski (pol.). [dostęp 2016-01-21].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Guillaume Samica (wł.). [dostęp 2016-01-21]. – profil na stronie LegaVolley.it
 • Guillaume Samica (pol.). [dostęp 2016-01-21]. – profil na stronie PlusLiga.pl
 • Guillaume Samica (pol.). [dostęp 2016-01-21]. – profil na stronie AZS Politechnika Warszawska
 • AZS Politechniki Warszawskiej SA – polska męska drużyna siatkarska klubu z siedzibą w Warszawie. Sekcja siatkarska została założona w AZS Warszawa w 1924 roku, zaś w KU AZS Politechnika Warszawska w połowie lat 50. XX wieku. W 2005 roku z KU AZS PW wydzielono sekcję siatkówki mężczyzn, który stał się oddzielnym klubem sportowym. Drużyna mecze domowe rozgrywa w warszawskiej Arenie Ursynów.XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn odbyły się w Japonii w dniach 17 listopada - 3 grudnia 2006 roku. Uczestniczyły w nich 24 drużyny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Francji w piłce siatkowej mężczyzn — najważniejszy zespół siatkarski w kraju, powoływany przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Reprezentuje Francję na arenie międzynarodowej we wszystkich rozgrywkach organizowanych pod egidą FIVB i CEV (tj. Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy, Pucharze Świata, Pucharze Wielkich Mistrzów, Lidze Światowej oraz eliminacjach do tych imprez). Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Fédération française de volley-ball (FFVB).
  Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.
  XXV Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2007 odbyły się w Rosji w Moskwie i Petersburgu między 6 a 16 września 2007 roku.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  XXIV Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2005 zostały rozegrane we Włoszech oraz Serbii i Czarnogórze pomiędzy 2 a 11 września 2005 roku w dwóch miastach - Rzymie i Belgradzie. Były to pierwsze mistrzostwa Europy rozegrane w dwóch krajach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.