• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guillaume Bigourdan

  Przeczytaj także...
  Francuska Akademia Nauk (fr. Académie des sciences) – korporacja uczonych założona w roku 1666 przez Ludwika XIV. Bezpośrednim inicjatorem jej utworzenia był Jan Baptysta Colbert, którego zamysłem było pobudzenie i wsparcie badań naukowych we Francji. Założenie tej akademii było prekursorskim posunięciem w dziedzinie organizacji nauki w XVII i XVIII wieku – była ona jedną z pierwszych tego rodzaju instytucji.Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.
  Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.

  Guillaume Bigourdan (ur. 6 kwietnia 1851 w Sistels, zm. 28 lutego 1932 w Paryżu) – astronom francuski. Dokonał obserwacji i zweryfikował współrzędne ponad 6 tysięcy „mgławic”.

  W 1877 roku François Félix Tisserand przyjął go na stanowiska asystenta w obserwatorium w Tuluzie. W 1879 roku Tisserand został mianowany dyrektorem Obserwatorium Astronomicznego w Paryżu i ściągnął tam Bigourdana. W obserwatorium paryskim Bigourdan przez wiele lat prowadził obserwacje i obliczył pozycje wszystkich znanych wówczas obiektów mgławicowych nieba północnego oraz odkrył wiele nowych. Prowadził także pomiary pozycji komet i gwiazd podwójnych. W 1894 roku odkrył planetoidę (390) Alma. Odkrył 75 obiektów (głównie galaktyk), które znalazły się w katalogu NGC, oraz 318 obiektów z jego suplementów Index Catalogue.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

  Był także dyrektorem Międzynarodowego Biura Czasu od chwili jego powstania do 1928 roku.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  W 1904 roku został członkiem Francuskiej Akademii Nauk, a w 1923 jej wiceprezydentem.

  W 1903 roku został członkiem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, a w 1919 otrzymał Złoty Medal tego towarzystwa. W tym samym roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Pod pojęciem „mgławica” rozumiano wówczas wszelkie mgliste obiekty na niebie; później okazało się, że są to mgławice, galaktyki i gromady gwiazd.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. F.W. Dyson. Obituary: M. Guillaume Bigourdan. „Nature”. 129, s. 643-643, 1932-04-30. DOI: 10.1038/129643a0 (ang.). 
  2. Obituary Notices: Associates:- Bigourdan, Guillaume. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. 93, s. 233-234, 1933. Bibcode1933MNRAS..93..234. (ang.). 
  3. Obituary: Guillaume Bigourdan. „The Observatory”. 55, s. 116-117, 1932. Bibcode1932Obs....55..116. (ang.). 
  4. 390 Alma (1894 BC) (ang.). W: JPL Small-Body Database Browser [on-line]. Jet Propulsion Laboratory. [dostęp 2016-10-27].
  5. Wolfgang Steinicke: Guillaume Bigourdan (ang.). W: NGC/IC observers [on-line]. 2016-10-20. [dostęp 2016-10-27].
  6. Prix et Médailles décernés par la Société depuis sa fondation. „L'Astronomie”. 93, s. 544, 1979. Bibcode1979LAstr..93..543S (fr.). 
  François Félix Tisserand (1845-1896) – francuski astronom. Autor prac z zakresu mechaniki nieba. Był profesorem francuskiej Sorbony oraz uniwersytetu w Tuluzie. Pełnił funkcję dyrektora obserwatorium astronomicznego w Tuluzie i Obserwatorium Paryskiego. Był członkiem Francuskiej Akademii Nauk.Prix Jules-Janssen (Nagroda Julesa Janssena) - najwyższa nagroda przyznawana astronomom przez Société astronomique de France (SAF).
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Katalog Ogólny (New General Catalogue, NGC) – katalog astronomiczny przygotowany przez duńskiego astronoma Johna Dreyera, który opublikował go w roku 1888 (w latach 1895 i 1908 dopisał dwa uzupełnienia do już istniejącego katalogu) próbując połączyć wiele istniejących wówczas katalogów.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Mgławice – obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd (dawniej również tak nazywano galaktyki).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Index Catalogue (IC) – katalog astronomiczny zawierający mgławice, gromady gwiazd oraz galaktyki. Został opublikowany po raz pierwszy w 1885 roku jako suplement do New General Catalogue. Katalog zawiera 5386 obiektów znanych jako „obiekty IC”.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.