• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guido Masetti

  Przeczytaj także...
  III Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozegrano we Francji w czerwcu 1938, w cieniu nadciągającej II wojny światowej. Kilka miesięcy wcześniej, wskutek Anschlussu, przestała istnieć jako państwo Austria. Większość jej zawodników zagrała w reprezentacji Niemiec, która przez to postrzegana była jako jeden z faworytów, jednak zakończyła swój udział w mistrzostwach na powtórzonym meczu pierwszej rundy ze Szwajcarią.Trener – osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.
  Modena FC jest włoskim klubem piłkarskim z miasta Modena. Klub założony został w roku 1912. Barwy drużyny to niebieski i żółty.

  Guido Masetti (ur. 22 listopada 1907 w Weronie, zm. 27 listopada 1993 w Rzymie) – włoski piłkarz grający na pozycji bramkarza, a po zakończeniu kariery piłkarskiej trener.

  Kariera klubowa[]

  Masetti pochodził z Werony. Karierę piłkarską rozpoczął w tamtejszym Hellas Werona i w 1926 r. zadebiutował w rozgrywkach Divisione Nazionale. Początkowo grał jako pomocnik, ale z czasem został przekwalifikowany na bramkarza. W Hellas spędził cztery pełne sezony, w sezonie 1929/1930 występując w rozgrywkach Serie B. W 1930 r. Masetti przeszedł do AS Roma. W barwach nowego klubu zadebiutował 28 września w zremisowanym 1:1 meczu z Modeną. W kolejnych latach był podstawowym zawodnikiem "giallorossich". Już w 1931 r. wywalczył wicemistrzostwo Włoch oraz dotarł do półfinału Pucharu Europy Centralnej. W następnych sezonach także zajmował z klubowymi kolegami miejsca w górnej części tabeli, w tym kolejne 2. miejsce w sezonie 1935/1936. W 1937 r. dotarł do finału Pucharu Włoch, podobnie jak w 1941 r. Największy sukces odniósł jednak w 1942 r., gdy z Romą prowadzoną przez trenera Alfreda Schaffera sięgnął po pierwszy tytuł mistrza kraju dla "żółto-czerwonych". Piłkarską karierę zakończył rok później w wieku 36 lat. Dla Romy rozegrał 339 ligowych meczów i plasuje się na 4. miejscu w klubowej klasyfikacji wszech czasów.

  Węgrzy (t. Madziarzy, węg. l.poj. magyar, l.mn. magyarok) – naród europejski z grupy ludów ugrofińskich, zamieszkujący głównie własne państwo narodowe - Węgry w Europie Środkowej, posługujący się językiem węgierskim.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W reprezentacji Włoch Masetti zadebiutował 5 kwietnia 1936 w rozegranym w Zurychu wygranym 2:1 towarzyskim meczu ze Szwajcarią. Swój drugi i ostatni mecz w kadrze rozegrał w 1939 r., a przeciwnikiem "Squadra Azzurra" znów byli Szwajcarzy, którzy tym razem wygrali 3:1. W swojej karierze Masetti dwukrotnie znalazł się w kadrze na finały MŚ – MŚ 1934 i MŚ 1938. Z obu tych imprez przywiózł złote medale, jednak w każdym z tych turniejów był rezerwowym, najpierw w zespole Giampiera Combiego a następnie Alda Olivieriego. Zmarł w listopadzie 1993 w wieku 86 lat. Był ostatnim żyjącym piłkarskim mistrzem świata z 1934.

  Puchar Włoch (włoska nazwa Coppa Italia) - turniej piłkarski (także w innych grach zespołowych) dla włoskich zespołów klubowych, drugi pod względem ważności po ligowych rozgrywkach (Serie A). Rozgrywany jest systemem pucharowym (przegrywający odpada). Jego zwycięzca uzyskuje prawo do reprezentowania Italii w rozgrywkach o Puchar UEFA.Bramkarz – w grach zespołowych – członek zespołu, którego zadaniem jest uniemożliwienie zdobycia bramki (gola) zawodnikom drużyny przeciwnej.

  Kariera trenerska[]

  Przez pół sezonu w 1943 r. Masetti był grającym trenerem w zespole AS Gubbio, a następnie trenował Romę w rozgrywkach regionalnych. W 1951 r. znów przejął Romę po Pietrze Serantonim, gdy zespół znajdował się w strefie spadkowej. W ostatnich pięciu kolejkach zdobył 7 punktów na 10 możliwych, pokonując nawet AC Milan, jednak do pozostania w Serie A zabrakło jednego punktu. W 1957 r. po raz trzeci został trenerem "giallorossich", zastępując Węgra Györgya Sárosiego, i uratował zespół przed degradacją.

  Pietro Serantoni (ur. 11 grudnia 1906 w Wenecji, zm. 6 października 1964), włoski piłkarz, pomocnik. Mistrz świata z roku 1938.Alfréd Schaffer (ur. 13 lutego 1893 w Bratysławie, zm. 30 sierpnia 1945 w Prien am Chiemsee) – były węgierski piłkarz i trener piłkarski. Był zawodnikiem wielu europejskich zespołów, a po zakończeniu kariery trenował także kilkanaście drużyn. W 1938 wspólnie z Károly Dietzem był selekcjonerem reprezentacji Węgier na Mistrzostwach Świata. Zmarł w wieku 52 lat.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Giampiero Combi (ur. 20 listopada 1902 w Turynie, zm. 13 sierpnia 1956 w Imperii) – włoski piłkarz, mistrz świata z roku 1934, olimpijczyk.
  Associazione Sportiva Roma – włoski klub piłkarski ze stolicy kraju, Rzymu, obecnie występujący w rozgrywkach Serie A. Założony w 1927 roku, od tego czasu niemal nieprzerwanie występuje w pierwszej lidze Włoch, a sezon 2009/2010 był 58. z rzędu w najwyższej klasie rozgrywkowej. W swojej historii AS Roma trzykrotnie zdobywała mistrzostwa Włoch, dziewięciokrotnie Puchar Włoch, a także jeden raz Puchar Miast Targowych. Jeden raz klub ten wystąpił w finale Pucharu Europy. Domowe mecze rozgrywane są na mogącym pomieścić ponad 82 tysiące widzów stadionie Stadio Olimpico.
  György Sárosi (ur. 16 września 1912 w Budapeszcie, zm. 20 czerwca 1993 w Genui), węgierski piłkarz, napastnik i trener piłkarski. Srebrny medalista MŚ 38. Długoletni zawodnik Ferencvárosi TC.
  II Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach od 27 maja do 10 czerwca 1934 roku (częściowo wskutek udanych zabiegów Mussoliniego) we Włoszech. O organizację turnieju finałowego starała się również Szwecja. FIFA podjęła decyzję o wyborze gospodarza na kongresie w październiku 1932 w Sztokholmie. Były to pierwsze mistrzostwa, do których drużyny musiały się kwalifikować. Na kongresie ustalono pięć punktów uściślających zasady wyłaniania uczestników mistrzostw:
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Serie B jest drugą po Serie A w kolejności ligą piłkarską we Włoszech. Grają w niej 22 zespoły. Pierwsze trzy zespoły awansują do Serie A, natomiast zespoły z miejsc 19-22 spadają do Serie C1.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.