• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guido Bontempi

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Guido Bontempi (ur. 12 stycznia 1960 w Gussago) – włoski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.78. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1981 odbyły się w czechosłowackim Brnie. W programie mistrzostw znalazło się trzynaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m, wyścig punktowy amatorów oraz derny.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Guido Bontempi osiągnął w 1981 roku, kiedy zdobył srebrny medal w keirinie podczas mistrzostw świata w Brnie, gdzie wyprzedził go tylko Australijczyk Danny Clark. Dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Zurychu zdobył kolejny srebrny medal, tym razem w wyścigu punktowym zawodowców, ulegając jedynie Ursowi Freulerowi ze Szwajcarii. Ponadto w 1980 roku brał udział w igrzyskach olimpijskich w Moskwie, gdzie dwukrotnie zajmował czwarte miejsce. Najpierw przegrał walkę o brązowy medal w wyścigu na 1 km z Davidem Wellerem z Jamajki, a następnie wraz z kolegami z reprezentacji uplasował się zaraz za podium w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Startował także w wyścigach szosowych, zwyciężając między innymi w Giro del Piemonte (1983), Gandawa-Wevelgem (1986) oraz Tre Valli Varesine (1986 i 1991).

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Urs Freuler (ur. 6 listopada 1958 w Bilten) – szwajcarski kolarz torowy i szosowy, czternastokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Moskwie w dniach 19 lipca–3 sierpnia 1980. W zawodach olimpijskich udział brało 5217 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów zachodnich.Giro del Piemonte – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Apeninach, we Włoszech. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  80. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1983 odbyły się w szwajcarskim Zurychu. W programie mistrzostw znalazło się czternaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m, wyścig punktowy amatorów, keirin oraz derny.
  Daniel "Danny" Clark OAM (ur. 30 sierpnia 1951 w Launceston) – australijski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz szesnastokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.