• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gudrun Ensslin

  Przeczytaj także...
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Georg Wilhelm Friedrich Hegel (ur. 27 sierpnia 1770 w Stuttgarcie, zm. 14 listopada 1831 w Berlinie) – niemiecki filozof, twórca nowoczesnego systemu idealistycznego.
  Grób Andreasa Baadera, Gudrun Ensslin i Jana-Carla Raspe na cmentarzu Dornhalde w Stuttgarcie.

  Gudrun Ensslin (ur. 15 sierpnia 1940 w Bartholomä, zm. 18 października 1977 w Stuttgarcie) – niemiecka terrorystka, członkini skrajnie lewicowej organizacji Frakcja Czerwonej Armii (RAF - Rote Armee Fraktion), znanej też jako Grupa Baader-Meinhof.

  Stammheim, Stuttgart-Stammheim – okręg administracyjny (Stadtbezirk) w Stuttgarcie, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Liczy 11 714 mieszkańców (31 grudnia 2011) i ma powierzchnię 4,34 km².Frakcja Czerwonej Armii (niem. Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF), zwana też Grupą Baader-Meinhof – zachodnioniemiecka, skrajnie lewicowa organizacja terrorystyczna, ideologicznie odwołująca się do maoizmu, marksizmu i nowej lewicy. Działała od początku lat 70. do 1998 roku, kiedy to ogłosiła swoje samorozwiązanie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w małej miejscowości Bartholomä, położonej w Badenii-Wirtembergii. Była spokrewniona z niemieckim filozofem Georgiem Heglem. Jej ojciec był pastorem Kościoła Ewangelickiego. W jej rodzinie często dyskutowano na tematy związane z niesprawiedliwością społeczną. Nie sprawiała kłopotów wychowawczych.

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.

  W latach 60. studiowała m.in. filozofię, germanistykę, anglistykę. W 1965 przeniosła się do Berlina Zachodniego, gdzie pracowała na Wolnym Uniwersytecie. W trakcie pobytu w Berlinie zaangażowała się w protesty studenckie i działalność w skrajnie lewicowym Niemieckim Socjalistycznym Związku Studentów. W 1967 poznała Andreasa Baadera i związała z nim swoje dalsze losy. W 1968 zaczęła działalność terrorystyczną. W latach 1970-1972 wielokrotnie uczestniczyła w napadach na banki, które były głównym źródłem finansowania RAF. Stała się jedną z najbardziej poszukiwanych osób w Niemczech. 8 czerwca 1972 została aresztowana w Hamburgu.

  Wolny Uniwersytet Berlina (niem. Freie Universität Berlin, FU Berlin) – jeden z czterech największych uniwersytetów Berlina, mający swoją siedzibę w Dahlem (południowo-zachodnia część miasta).Reinhard Hauff (ur. 23 maja 1939 w Marburgu) – niemiecki reżyser i scenarzysta filmowy. Jego filmy znane były z zaangażowania politycznego i społecznego.

  Proces Ensslin i pozostałych przy życiu członków RAF rozpoczął się w Stammheim 21 maja 1975 i zakończył się 28 kwietnia 1977 skazaniem jej i innych członków RAF. 18 października Ensslin powiesiła się w celi. Tego samego dnia znaleziono w celi zastrzelonego Andreasa Baadera, który również popełnił samobójstwo.

  Johanna Wokalek (ur. 3 marca 1975 we Fryburgu Bryzgowijskim) – niemiecka aktorka filmowa i teatralna pochodzenia rumuńskiego. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Ensslin w filmie[ | edytuj kod]

  Postać Ensslin pojawiła się w wielu filmach fabularnych, m.in. w:

 • 1981: Czas ołowiu (Die bleierne Zeit) Margarethe von Trotty - w postać Marianne, inspirowaną Ensslin, wcieliła się Barbara Sukowa.
 • 1986: Stammheim (Stammheim - Die Baader-Meinhof-Gruppe vor Gericht) Reinharda Hauffa - w roli Ensslin Sabine Wegner.
 • 1986: Podróż (Die Reise) Markusa Imhoofa - w postać Dagmar, inspirowaną Ensslin, wcieliła się Corinna Kirchhoff.
 • 2002: Baader Christophera Rotha - w roli Ensslin Laura Tonke.
 • 2008: Baader Meinhof (Der Baader Meinhof Komplex) Uli Edela - w roli Ensslin Johanna Wokalek.
 • 2011: Jeśli nie my, to kto? (Wer wenn nicht wir) Andresa Veiela - w roli Ensslin Lena Lauzemis.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Uli Edel (ur. 11 kwietnia 1947 w Neuenburg am Rhein) – niemiecki reżyser, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
  18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Baader-Meinhof (niem. Der Baader Meinhof Komplex) – niemiecki film dramatyczny z 2008 roku w reżyserii Uli Edel. Powstał na podstawie książki Stefana Austa Der Baader Meinhof Komplex.
  Terroryzm – użycie siły lub przemocy psychicznej przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i wymuszenie na danej grupie ludności lub państwie ustępstw w drodze do realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych obywateli zmusić do odpowiednich zachowań.
  Ewangelicy – nazwą tą od XVI wieku określa się w Polsce protestantów z najstarszych Kościołów reformacji, czyli luteran, kalwinów oraz od kilkunastu lat metodystów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.273 sek.