• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gudźarat

  Przeczytaj także...
  Vallabhbhai Jhaverbhai Patel (gudźarati વલ્લભભાઈ પટેલ; ur. 31 października 1875 zm. 15 grudnia 1950), indyjski prawnik, polityk i działacz niepodległościowy. Młodszy brat indyjskiego polityka Vithalbhai Patela (1873 - 1933) .Dźunagadh (hindi जूनागढ़, gudźarati જુનાગઢ) – miasto w zachodnich Indiach, w stanie Gujarat. Według danych szacunkowych w 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 204 828 a aglomeracji miejskiej 290 958.
  Gandhinagar (hindi गाँधीनगर, trb.: Gandhinagar, trl.: Gādhīnagar; gudźarati ગાંધીનગર; ang. Gandhinagar) – miasto w Indiach, stolica stanu Gujarat. Jest jedną z czterech, obok Nowego Delhi, Bhubaneswaru i Czandigarhu, zaprojektowanych od podstaw indyjskich stolic. Miasto położone jest na przedmieściach Ahmadabadu, nad rzeką Sabarmati, na wysokości ok. 80 m n.p.m. i zajmuje obszar 205 km². Zamieszkane jest przez 196 000 osób (dane ze spisu powszechnego w 2001).

  Gudźarat (hindi गुजरात, trb.: Gudżarat, trl.: Gujarāt; gudżarati ગુજરાત; ang. Gujarat) – drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. Jego stolicą jest Gandhinagar, zaś największym miastem – Ahmadabad.

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.

  Językiem urzędowym stanu jest język gudźarati. Większość mieszkańców to hinduiści, inne ważne religie to: buddyzm, islam, dżinizm, zaratusztrianizm i chrześcijaństwo. W ostatnich latach dochodziło w Gudżaracie do konfliktów o podłożu religijnym, w których zginęło około 2000 osób (głównie muzułmanów).

  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.

  Z Gudżaratu pochodziło dwóch spośród przywódców ruchu niepodległościowego Indii: Mahatma Gandhi i Vallabhbhai Jhaverbhai Patel.

  Podział administracyjny[]

  Stan Gudżarat dzieli się na następujące dystrykty:

  Gospodarka[]

  Gudżarat jest największym producentem mleka w Indiach. W Anand znajduje się mleczarnia Amul, należąca do największych wytwórców produktów mlecznych na świecie. Zasoby: bawełna, orzechy ziemne, daktyle, cukier, benzyna.

  Lew azjatycki, lew perski , lew indyjski (Panthera leo persica) − podgatunek lwa, ssaka z rodziny kotowatych (Felidae).Ahmadabad (gudźarati અમદાવાદ, hindi अहमदाबाद) – miasto położone w zachodnich Indiach w stanie Gudźarat nad rzeką Sabarmati liczące 5,6 miliona (2006) mieszkańców.

  Turystyka[]

  Miejsca o znaczeniu turystycznym:

 • Palitana;
 • Diu;
 • Dwarka;
 • Kaććh;
 • Dżamnagar;
 • Dźunagadh;
 • Radźkot.
 • W rezerwacie w Gudżaracie żyją ostatnie okazy lwa azjatyckiego, a w rezerwacie na solnisku Mały Rann rosnąca populacja kułana indyjskiego.

  Przypisy

  1. Kutch’s wild ass habitat may soon get heritage label (2 Page article online); by DP Bhattacharya; Jul 26, 2007; Indian Express Newspaper

  Zobacz też[]

 • Kategoria:Miasta Gudźaratu
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa władz stanu Gudźarat • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Indie są parlamentarną republiką związkową dzielącą się na 28 stanów i 7 terytoriów (6 terytoriów związkowych i jedno narodowe terytorium stołeczne). Stany i terytoria dzielą się następnie na dystrykty, których w 2011 roku było 640.
  Radźkot (hindi Rājkot, ang. Rajkot) - miasto w zachodnich Indiach, w stanie Gujarat, w środkowej części półwyspu Kathijawar. Około 1,25 mln mieszkańców.
  Mały Rann (ang. Little Rann of Kutch) to solnisko położone obok solniska Wielki Rann w okręgu administracyjnym Kaććh w stanie Gudźarat w Indiach.
  Diu (hindi दीव, trb.: Diw, trl.: Dīv; gudźarati દિયૂ, trl.: Diyū; ang. Diu; port. Diu) - jest jednym z dwóch dystryktów wchodzących w skład indyjskiego terytorium związkowego Daman i Diu. Dystrykt ma powierzchnię 38,8 km², a zamieszkany jest przez 44.000 mieszkańców (dane na 2001). Dystrykt zajmuje przybrzeżną wyspę Diu, na której znajduje się jego stolica - miasto Diu, oraz niewielki półwysep Ghoghla.
  Dwarka, Dwaraka (sanskryt: द्वारका trl. Dvārakā) – na poły mityczne miasto położone na półwyspie Kathijawar nad Morzem Arabskim. Wspominane w starożytnych tekstach, takich jak Mahabharata, Hariwamsa, Bhagawatapurana, Skanda Purana. Nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa dwar oznaczającego drzwi lub bramę. Uważane za jedno z najstarszych miast Indii. Według legendy zostało założone przez Krysznę, lecz w siedem dni po jego śmierci pochłonięte przez morze.
  Kaććh, (gudźarati: કચ્છ, hindi: कच्छ, ang: Kachchh, Kutch) - okręg administracyjny (hindi: zila, ang: district) w indyjskim stanie Gujarat. Mieszkańcy posługują się językiem kaććhi, znacznie różniącym się od urzędowego w tym stanie języka gudźarati, ale bliskim językowi sindhi.
  Transkrypcja – w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych (inaczej pisownia fonetyczna) lub system fonetycznej konwersji innego pisma. W szczególności może służyć do zapisu wyrazów jednego języka w formie pozwalającej łatwo odtworzyć brzmienie osobie go nie znającej – głoski jednego języka oddaje się wtedy znakami pisma innego języka, przy czym danej głosce nie zawsze musi odpowiadać tylko jeden znak, a niektóre znaki mogą być używane na oznaczanie kilku różnych głosek w języku wyjściowym. Transkrypcja taka zorientowana jest na odbiorcę posługującego się jednym, określonym językiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.