• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gubernia woroneska

  Przeczytaj także...
  Woroneż (ros. Воронеж) – miasto obwodowe w Rosji, nad rzeką Woroneż (dopływ Donu). Znajduje się 486 km na południe od Moskwy, na federalnej magistrali M4 „Don”. Aglomeracja woroneska liczy ponad 1,0 mln mieszkańców.Etnografia – dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. W zależności od tradycji naukowej, pod pojęciem etnografia rozumie się wszystkie nauki etnologiczne, bądź też jedną z tych nauk.
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Mapa guberni
  Mapa etnograficzna guberni woroneskiej według spisu 1897

  Gubernia woroneska (ros. Воронежская губерния) – gubernia utworzona w 1725, istniała do 1928. Jej stolicą był Woroneż. Położona nad Donem, który dzielił jej terytorium na dwie części. Gubernia mieszana etnicznie, w północnej części zasiedlona przez Rosjan, w południowej (stanowiącej do 1780 część guberni słobodzko-ukraińskiej) przez Ukraińców.

  Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.

  Powierzchnia guberni wynosiła w 1905 – 65 892 km², zaś ludność według spisu powszechnego 1897 – 2 531 253 osób. Gubernia graniczyła od zachodu z gubernią orłowską i kurską, na północnym wschodzie z gubernią tambowską, na wschodzie z gubernią saratowską, na południu z gubernią charkowską, na południowym wschodzie z Obwodem Wojska Dońskiego.

  Gubernia orłowska – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego i RFSRR w centralnej Rosji europejskiej, utworzona ukazem Katarzyny II 28 lutego/11 marca 1778 jako namiestnictwo orłowskie, od 1796 gubernia. Stolicą guberni był Orzeł. Zlikwidowana w 1928.Gubernia kurska – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego i RFSRR w południowo-zachodniej Rosji, utworzona ukazem Katarzyny II 3 maja/14 maja 1779 jako namiestnictwo kurskie, od 1796 gubernia. Stolicą guberni był Kursk. Zlikwidowana w 1928.

  Ludność w ujezdach według deklarowanego języka ojczystego 1897[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Książka adresowa guberni z 1917
 • Wyniki spisu 1897 – języki
 • Artykuł w encyklopedii Brokhauza i Efrona
 • Gubernia charkowska – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego ze stolicą w Charkowie, utworzona ukazem Katarzyny II w 1780 roku z przekształcenia guberni słobodzko - ukraińskiej. W 1797 Paweł I przywrócił nazwę guberni słobodzko-ukraińskiej, od 1835 ponownie i ostatecznie gubernia charkowska. Obejmowała powierzchnię 54 493 km².Gubernia tambowska – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego i RFSRR w centralnej Rosji, utworzona ukazem Katarzyny II 15 grudnia 1779 jako namiestnictwo tambowskie, od 1796 gubernia. Stolicą guberni był Tambow. Zlikwidowana w 1928.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gubernia charkowska – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego ze stolicą w Charkowie, utworzona ukazem Katarzyny II w 1780 roku z przekształcenia guberni słobodzko - ukraińskiej. W 1797 Paweł I przywrócił nazwę guberni słobodzko-ukraińskiej, od 1835 ponownie i ostatecznie gubernia charkowska. Obejmowała powierzchnię 54 493 km².
  Gubernia (ros. губерния) – jednostka podziału administracyjnego wyższego szczebla w Rosji i krajach przez nią zajętych: w Finlandii i Polsce.
  Don (ros. Дон, starożytny Tanais) – rzeka w południowej Rosji. Długość – 1950 km, powierzchnia zlewni – 422 000 km², średni przepływ – 935 m³/s.
  Gubernia saratowska – jednostka administracyjna Imperium Rosyjskiego i RFSRR w południowej Rosji (na Powołżu), utworzona ukazem Pawła I 5 marca/16 marca 1797. Stolicą guberni był Saratow. Zlikwidowana w 1928.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.