Gubernia siedlecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gubernia siedlecka (ros. Седлецкая губерния) – jednostka administracyjna Królestwa Polskiego, istniejącą w latach 1867–1912.

Gmina Zahajki – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1809-1954 na Lubelszczyźnie. Siedzibą gminy były Zahajki (1952-54 Międzyrzec Podlaski).Gmina Wola Wereszczyńska (od 1973 gmina Urszulin) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1867-1954 na Lubelszczyźnie. Siedzibami gminy były: w latach 1867-1944 Wola Wereszczyńska a w 1944-54 Urszulin.

Powstała w 1867 z podziału guberni lubelskiej. Faktycznie było to wskrzeszenie wcześniej istniejącej guberni podlaskiej, teraz nazywanej siedlecką.

Powiaty[ | edytuj kod]

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego dzieli ją na następujące powiaty:

 • powiat bialski
 • powiat garwoliński
 • powiat konstantynowski
 • powiat łukowski
 • powiat radzyński
 • powiat siedlecki
 • powiat sokołowski
 • powiat sokołowski
 • powiat włodawski.
 • Gubernię siedlecką zniesiono w 1912 roku w związku z utworzeniem 6 lipca 1912 guberni chełmskiej. W skład guberni chełmskiej ze zlikwidowanej guberni siedleckiej weszły :

  Gmina Wyryki – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.Gmina Dębowa Kłoda - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.
 • powiat bialski
 • część powiatu konstantynowskiego (gminy Hołowczyce, Kornica, Łosice, Czuchleby, Olszanka, Bohukały, Witulin, Huszlew, Zakanale, Pawłów, Rokitno, Swory oraz osada Janów)
 • część powiatu włodawskiego (wsie Bednarzówka, Białka, Uhnin i Chmielów z gminy Dębowa Kłoda; gmina Ostrów (Lubelski); wsie Babianka, Kolechowice i Tyśmienica z gminy Tyśmienica; gminy Uścimów, Wola Wereszczyńska, Włodawa, Wyryki, Hańsk, Horodyszcze, Krzywowierzba, Opole, Romanów, Sobibór, Turno i miasto Włodawa)
 • fragment powiatu radzyńskiego (gminy Tłuściec, Zahajki, Szóstka; wsie Kolembrody i Żelizna z gminy Żelizna; gminy Brzozowy Kąt, Jabłoń i Żerocin).
 • Ponadto powiat węgrowski włączono do guberni łomżyńskiej, a pozostałe powiaty (bądź ich części), które nie weszły w skład guberni chełmskiej, włączondo do guberni lubelskiej.

  Gmina Łosice – dawna gmina wiejska istniejąca na przełomie XIX i XX wieku w guberni siedleckiej i chełmskiej. Siedzibą władz gminy była osada miejska Łosice.Włodawa – miasto i gmina w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, we wschodniej Polsce, w powiecie włodawskim; położone na obszarze Garbu Włodawskiego, nad Włodawką i Bugiem przy granicy z Białorusią. Włodawa leży na Południowym Podlasiu, Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i Polesiu. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa chełmskiego. Według danych z 1 stycznia 2013 miasto miało 13 719 mieszkańców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Hańsk – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie chełmskim.
  Aleksandr Iwanowicz Pietrow, ros. Александр Иванович Петров (ur. 16 lutego/ 28 lutego 1838, zm. 19 sierpnia/ 1 września 1915) – działacz państwowy Imperium Rosyjskiego, członek Senatu Rządzącego, gubernator miński i charkowski, wicegubernator siedlecki.
  Gmina Rokitno – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bialskopodlaskim.
  Gmina Hołowczyce – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1809-1954 na Lubelszczyźnie. Siedzibą gminy za II RP były Hołowczyce, a po wojnie Horoszki (Wielkie).
  Powiat bialski, powiat w województwie lubelskim utworzony w 1999 roku; największy powiat w województwie (obejmuje 11% jego powierzchni) i trzeci co do wielkości w Polsce (po białostockim i olsztyńskim). Jego siedzibą jest miasto Biała Podlaska.
  Gmina Zakanale (od 1973 gmina Konstantynów) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1809-1954 na Lubelszczyźnie. Siedzibą gminy było początkowo Zakanale, a następnie Konstantynów.
  Powiat konstantynowski – powiat istniejący w latach 1867-1932 w województwie lubelskim. Jego ośrodkiem administracyjnym był Janów Podlaski, jednakże nazwę powiatu utworzono od sąsiedniego Konstantynowa aby powiatu nie mylić z powiatem janowskim w pobliskiej guberni lubelskiej.

  Reklama