• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gubernator  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Jan Maurycy Hauke herbu Bosak, (ur. 26 października 1775, Seifersdorf, Saksonia, zm. 29 listopada 1830, Warszawa) – hrabia, generał artylerii Wojska Polskiego Królestwa Polskiego, senator-wojewoda Królestwa Polskiego.Saint Lucia – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, na wyspie o tej samej nazwie należącej do archipelagu Wysp Zawietrznych, części Małych Antyli.
  Bibliografia[edytuj kod]
 • P. K. Marszałek, Polscy gubernatorzy miasta stołecznego Warszawy w okresie porozbiorowym 1807-1831,[w:] "Studia Lubuskie" z 2010, t. VI, ss. 13 – 48.
 • P. K. Marszałek, Wojskowy Gubernator Warszawy. Sierpień – wrzesień 1920 roku,[w:] "Acta Universitatis Wratislaviensis" z 2004, No 2616, seria PRAWO CCLXXXVIII, ss. 237 – 260.
 • J. Strychalski, Wojskowe Gubernatorstwo Warszawy 29.7.-23.9.1920 roku, [w:] "Wojskowy Przegląd Historyczny" z 1995, nr 3-4.
 • Zobacz też[edytuj kod]

 • namiestnik
 • generał-gubernator
 • wojewoda
 • Przypisy

  1. Słownik Wyrazów Obcych
  2. Elliot Belgrave pełni od 1 XI 2011 obowiązki gubernatora generalnego Barbadosu po rezygnacji Clifforda Husbandsa
  3. w Guernsey i Jersey królowej przysługuje równolegle tytuł "Książę Normandii", zaś na Wyspie Man - tytuł "Pani Man"
  4. pełna nazwa: Baliwat Guernsey
  5. pełna nazwa: Baliwat Jersey
  6. Fundamental Law of Vatican City State
  7. oficjalne określenie Wspólnota USA (US Commonwealth)
  Wojciech Chrzanowski (ur. 14 stycznia 1793 w Biskupicach, zm. 26 lutego 1861 w Paryżu) – polski generał i kartograf, twórca pierwszej mapy ziem polskich w skali 1:300 000.Generalne Gubernatorstwo Wojskowe w Polsce (niem. Militärgeneralgouvernement in Polen – MGG in Polen, Militärgeneralgouvernement in Lublin) – austro-węgierska administracja okupacyjna w Królestwie Polskim (Kongresowym), działająca od 1 września 1915 r. do 3 listopada 1918 r.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Sir Frederick Nathaniel Ballantyne (ur. 5 lipca 1936), gubernator generalny Saint Vincent i Grenadyn, powołany 2 września 2002 po śmierci Charlesa Antrobusa i tymczasowych rządach Moniki Dacon.
  Michael Ogio (ur. 1942) – papuański polityk, deputowany do Parlamentu Narodowego i minister. Gubernator generalny od 25 lutego 2011, wcześniej pełniący obowiązki gubernatora generalnego od 20 grudnia 2010 do 25 lutego 2011.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Współksiążęta Andory – dwoje książąt, będących kolegialną głową państwa w Księstwie Andory. Współksiążęta oficjalnie reprezentują księstwo na arenie międzynarodowej. Każdy ze współksiążąt jest reprezentowany w Andorze przez osobistego przedstawiciela.
  Antigua i Barbuda (ang. Antigua and Barbuda) – wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli (Ameryka Środkowa). Głową państwa jest królowa brytyjska, reprezentowana na wyspach przez gubernatora generalnego. Podstawą gospodarki jest turystyka. Do lat 70. XX wieku w gospodarce dominowało rolnictwo przemysłowe. Podział administracyjny jest nietypowy. Antigua, zamieszkana przez 98% ludności, jest podzielona na 6 okręgów, natomiast pozostałe wyspy są dependencjami.
  Wacław Sierakowski (ur. 1788 w Kamieńcu Podolskim, zm. 1839 w Płocku) – polski dowódca wojskowy, generał brygady powstania listopadowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.