• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guayaquil

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników. Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Nabrzeże Malecon

  Guayaquil (albo Gwajakil) (właściwie Santiago de Guayaquil) – miasto w zachodnim Ekwadorze przy ujściu rzeki Guayas do Zatoki Guayaquil (Ocean Spokojny). Ośrodek administracyjny prowincji Guayas.

  Założone w 1537, było często niszczone przez Indian i piratów. W 1821 brało udział w walkach antyhiszpańskich. W XIX wieku było siedzibą liberałów. Rywalizowało z Quito, które było siedzibą konserwatystów. Od XIX wieku bardzo ważny port wywozowy Ekwadoru. Siedziba archidiecezji (zał. 1956, przedtem od 1838 diecezja), na czele której stał m.in. abp Juan Ignacio Larrea Holguín, a od 2003 abp Antonio Arregui Yarza. Znajduje się tu sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, które w 1985 odwiedził papież Jan Paweł II.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Guayaquil jest największym miastem kraju i głównym portem handlowym. Jest dużym ośrodkiem przemysłu spożywczego, obuwniczego, chemicznego, poligraficznego i stoczniowego. Ma hutę aluminium. Jest dużym portem rybackim. Znajduje się w nim międzynarodowy port lotniczy. Ma 2 uniwersytety (w tym katolicki) oraz politechnikę. W jego pobliżu wydobywa się ropę naftową i gaz ziemny.

  Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Chile Santiago, Chile
 • Stany Zjednoczone Houston, Stany Zjednoczone
 • Chińska Republika Ludowa Szanghaj, Chińska Republika Ludowa
 • Włochy Genua, Włochy
 • Hiszpania Barcelona, Hiszpania
 • Chile Concepción, Chile
 • Administracja[ | edytuj kod]

  Gmina Guayaquil podlega głównie przepisom art. 253 i 264 konstytucji politycznej Republiki i ustawy o reżimie miejskim w artykułach 1 i 16, które ustanawiają autonomię funkcjonalną, gospodarczą i administracyjną Entity.

  Prowincja Guayas – jedna z 22 prowincji Ekwadorze. Guayas położone jest w środkowo-zachodniej części państwa, bezpośrednio nad Oceanem Spokojnym, graniczy od północy z prowincją Manabí, od wschodu z prowincjami Los Ríos, Bolívar, Chimborazo, Cañar i Azuay, natomiast od południa z prowincją El Oro.Concepción – miasto w środkowym Chile, położone nad rzeką Biobío, około 10 km od jej ujścia do Oceanu Spokojnego. 36°50′S 73°03′W/-36,833333 -73,050000. Ośrodek administracyjny regionu Biobío. Miasto w 2006 liczyło 292 589, a wraz z aglomeracją 1 322 581 mieszkańców.

  Organizacja terytorialna[ | edytuj kod]

  Terytorialnie miasto Guayaquil jest podzielone na 16 sektorów miejskich i 5 sektorów wiejskich, które łącznie tworzą 21 parafii w Guayaquil. Określenie „parafia” jest używane w Ekwadorze w odniesieniu do terytoriów w ramach gminnego podziału administracyjnego. Do 1992 r. Miasto Guayaquil utrzymywało tylko 14 parafii, jednak miejscowości Chongón i Pascuales zostały przyłączone z obszarów wiejskich do miejskich ze względu na ich bliskość do stolicy kantonów.

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Ropa naftowa (olej skalny, czarne złoto) – ciekła kopalina, złożona z mieszaniny naturalnych węglowodorów gazowych, ciekłych i stałych (bituminów), z niewielkimi domieszkami azotu, tlenu, siarki i zanieczyszczeń. Ma podstawowe znaczenie dla gospodarki światowej jako surowiec przemysłu chemicznego, a przede wszystkim jako jeden z najważniejszych surowców energetycznych.

  Natura[ | edytuj kod]

  Guayaquil znajduje się na bardzo żyznym terytorium, które pozwala na obfitą i zróżnicowaną produkcję rolną i hodowlaną. Całe terytorium otaczające miasto ma ziemię, która produkuje trzcinę cukrową, ryż, banany, kakao, owoce tropikalne, takie jak mango, marakuja (pierwsi światowi eksporterzy), papaja, melony, kawa i wiele innych. Istnieje również suchy las tropikalny Cerro Blanco, tama Chongón, zabytkowy park i inne obszary naturalne.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Ekwador (Republika Ekwadoru; hiszp. Ecuador, República del Ecuador) – państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Spokojnym, jedno z czterech powstałych w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 r. Sąsiaduje od północy z Kolumbią a od południa z Peru. W skład Ekwadoru wchodzą także położone na Oceanie Spokojnym Wyspy Galapagos - są jego największą atrakcją turystyczną. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Tramwaje w Guayaquil
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Przydatne informacje do podróży do Guayaquil
 • Oficjalna strona miasta
 • http://archive.is/20130428141019/http://www.world-gazetteer.com/wg.php?x=&men=gpro&lng=en&des=wg&geo=-67&srt=pnan&col=abcdefghinoq&msz=1500&pt=c&va=&geo=316054010
 • Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców. Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Archidiecezja Guayaquil (łac. Archidioecesis Guayaquilensis) – katolicka archidiecezja w Ekwadorze. Została podniesiona do rangi archidiecezji w 1956 roku w miejsce istniejącej od 1838 roku diecezji Guayaquil.
  Antonio Arregui Yarza (ur. 3 czerwca 1939 w Oñati, Hiszpania) − katolicki arcybiskup w Ekwadorze, arcybiskup metropolita Guayaquil w latach 2003−2015, od 2015 arcybiskup senior.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Lotnisko – obszar, na którym lądują, startują i kołują statki powietrzne (samoloty, śmigłowce, sterowce). Ich wyposażenie zróżnicowane jest w zależności od liczby odprawianych pasażerów i przeładowywanych towarów.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zatoka Guayaquil to duży zbiornik wodny na Oceanie Spokojnym na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Leży na pograniczu Peru oraz Ekwadoru. Nazwa zatoki pochodzi od nazwy największego miasta – Guayaquil, położonego nad nią. Nad zatoką leżą m.in miasta: Salinas, Guayaquil, Punta Pariñas, Tumbes.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.