• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guard

  Przeczytaj także...
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Futbol kanadyjski – jeden z najpopularniejszych sportów w Kanadzie. Sport pochodzi od angielskiego rugby. Jest on bardzo podobny do futbolu amerykańskiego. Są nieznaczne różnice w przepisach, z których jedną jest możliwość zdobywania pojedynczych punktów (single). Wynika to z tego, że zmiany w przepisach College football, które zostały wprowadzone na początku XX. wieku nie zostały przejęte przez Kanadyjczyków. Różnice te powodują to że w futbolu kanadyjskim jest mniej przerw w meczu co pozwala na szybsze rozgrywanie piłki.
  Center (C) (środkowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, i wchodzi w skład offensive line. Jego zadaniem jest rozpoczęcie akcji i podanie piłki do rozgrywającego.
  Football-Formation-OG.svg

  Guard (G) - pozycja zawodnika formacji ataku w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do offensive line.

  Running back (RB) (biegacz) - pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego głównym zadaniem jest bieg z piłką i zdobycie jak największej liczby jardów.Quarterback (QB; rozgrywający) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego zadaniem jest rozegranie piłki.

  W skład formacji ataku wchodzi dwóch zawodników typu guard, którzy ustawieni są po obu stronach centra. Ich rola jest taka sama jak centra. Muszą chronić rozgrywającego przed zawodnikami drużyny broniącej, a także starać się utworzyć ”korytarz” dla zawodnika typu running back.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.653 sek.