• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guanahani

  Przeczytaj także...
  Grand Turk Island (dawny polski egzonim: Wielki Turk) - główna wyspa w grupie wysp Turks w brytyjskim terytorium zależnym Turks i Caicos. Na wyspie leży miasto Cockburn Town.12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.
  Samana Cay (hiszp. Cayo Samaná) − mała, niezamieszkana wyspa w centralnej części archipelagu Bahamów, przez niektórych identyfikowana z Guanahani, pierwszą wyspą, na której wylądował Krzysztof Kolumb. Rdzennymi mieszkańcami wyspy byli Indianie z plemienia Guanahani.
  prawdopodobne lokalizacje wyspy Guanahani

  Guanahani – używana przez rdzennych mieszkańców nazwa jednej z wysp w archipelagu Bahamów, na której 12 października 1492 podczas pierwszej swej wyprawy wylądował po ponaddwumiesięcznym rejsie Krzysztof Kolumb.

  Nie ma zgodności wśród historyków, która to była w rzeczywistości wyspa. Przez wiele lat uważano, że była to Wyspa Watlinga, zwana dziś San Salvador, ale od około roku 1986 uważa się, że bardziej prawdopodobnym kandydatem jest niewielka Samana Cay.

  Plana Cays – dwie małe wyspy należące do Wspólnoty Bahamów, leżące pomiędzy wyspami Acklins i Mayaguana. Obie wyspy nie są zamieszkałe. Odkrycie wysp jest przez niektórych badaczy przypisywane Krzysztofowi Kolumbowi. Według tej teorii jedna z wysp Plana to legendarna Guanahani.San Salvador, San Salvador Island, znana także jako Watling Island – jedna z wysp tworzących archipelag Wysp Bahama. Watling była oficjalną nazwą wyspy do 1925 roku, kiedy to oficjalnie przeniesiono na nią nazwę San Salvador. Dotychczasowa wyspa San Salvador jest od tego momentu znana jako Cat Island. Uważano (zwłaszcza Samuel Eliot Morison i James Murdock), że opis Guanahani – miejsca w którym Krzysztof Kolumb wylądował w Ameryce 12 października 1492 – bardziej odpowiada Watling.

  Inni badacze wskazują na wyspy Plana Cays, Wielki Turk (w brytyjskim terytorium Turks i Caicos), rzadziej na Mayaguana, Conception, East Caicos (w Turks i Caicos), Lignum Vitae Cay, Cat Island lub Egg.

  Przypisy

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G-M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 139.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Na mapach: 23°49′59″N 75°06′46″W/23,833056 -75,112778 Conception – niezamieszkana wyspa w archipelagu Bahamów, o powierzchni ok. 8,5 km² i rozciągłości południkowej ok. 6 km oraz równoleżnikowej ok. 4 km.
  Krzysztof Kolumb, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón (ur. prawdopodobnie między 25 sierpnia a 31 października 1451 w Genui, zm. 20 maja 1506 w Valladolid) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator, tercjarz franciszkański.
  Turks i Caicos (ang. Turks and Caicos Islands) – terytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej, na Oceanie Atlantyckim, na północ od wyspy Haiti. Obejmuje dwie grupy wysp: Turks i Caicos we wschodniej części archipelagu Bahamów. Wyspy, zbudowane z wapieni oolitowych, otaczają rafy koralowe. Są często nawiedzane przez huragany.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.