• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guairá - wodospad

  Przeczytaj także...
  Itaipu (port. Hidroelétrica de Itaipú) – zapora wodna na rzece Parana w Ameryce Południowej będąca drugą co do wielkości elektrownią wodną na świecie (po Zaporze Trzech Przełomów w Chinach).Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.
  Granica brazylijsko-paragwajska to granica międzypaństwowa, ciągnąca się na długości 1365,4 km od trójstyku z Boliwią na północy do trójstyku z Argentyną na południu.

  Guairá (hiszp. Saltos del Guairá, port. Salto das Sete Quedas do Guaíra) – nieistniejący już wodospad na rzece Parana.

  Opis[]

  Wodospad położony był na podłożu bazaltowym na rzece Parana i tworzony był przez 18 progów. Wodospady powstały w miejscu, gdzie rzeka Parana przecina piaskowcowe góry Sierra de Maracayú. Tworzący się kanion zwężał w tym miejscu koryto rzeki z 381 do 61 metrów.

  Ilość wody przepływająca przez wodospady Guairá była ośmiokrotnie większa niż w pobliskim wodospadzie Iguazú i kształtowała się na średnim poziomie 13 309 m³/sek. Wysokość najwyższej pojedynczej strugi wynosiła 40 metrów, a wysokość całkowita 114 metrów. Wodospady były słyszane z odległości 32 km.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Przełom – odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, w którym ciek (rzeka) pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze (np. pasmo górskie lub inna wypukłość terenu)

  Wodospad zlokalizowany był na granicy Brazylii i Paragwaju. Bezpośrednio na wschód od wodospadu znajduje się brazylijska miejscowość Guaíra.

  Nazwa[]

  Hiszpańska nazwa Saltos del Guairá została nadana na cześć jednego z wodzów plemienia Guarani, natomiast portugalska nazwa Salto das Sete Quedas do Guaíra pochodzi od siedmiu głównych progów tworzących ten wodospad.

  Historia[]

  Wodospady po raz pierwszy były wzmiankowane przez jezuickich misjonarzy XVI wieku. Przez długi czas, ze względu na swoje rozmiary i wygląd, stanowiły dużą atrakcję turystyczną, jednak w 1982 roku zostały zalane przez wody spiętrzone za sprawą budowy zapory i największej wówczas hydroelektrowni na świecie – Itaipu (obecnie druga co wielkości hydroelektrownia po Zaporze Trzech Przełomów).

  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.

  Przypisy

  1. Guaíra, Salto del (ang.). W: World Waterfall Database [on-line]. [dostęp 2012-06-15].
  2. Guaíra Falls (ang.). W: Encyclopædia Britannica [on-line]. [dostęp 2012-06-15].
  3. Joanna Pociask-Karteczka: Cuda przyrody i techniki – Iguaçu i Itaipu (pol.). W: Badania i podróże naukowe krakowskich geografów. Tom III. [on-line]. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. [dostęp 2012-06-15]. s. 6.
  4. Paulina Sigiel: Itaipu – skarb zniszczył skarb (pol.). Onet Podróże, 2012-06-11. [dostęp 2012-06-15].
  5. Największe elektrownie świata (pol.). W: Forbes [on-line]. Ringier Axel Springer Polska, 2013-08-29. [dostęp 2014-08-30].
  Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wodospad Iguazú (hiszp. Cataratas del Iguazú, port. Cataratas do Iguaçu, Yguasu - pochodzi z języka guaraní - z połączenia słów y - "woda" i ûasú [guasu] - "wielka") – wodospad leżący na granicy Brazylii 20% i Argentyny 80% na rzece Iguaçu.
  Paraná (hiszp. Río Paraná, port. Rio Paraná) – rzeka w Ameryce Południowej, która płynie przez terytorium Brazylii, Paragwaju i Argentyny.
  Misjonarz (łac. missionarius) – osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).
  Zapora Trzech Przełomów (chin. upr.: 三峡大坝; chin. trad.: 三峽大壩; pinyin: Sānxiá Dàbà) – tama zbudowana na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin – Hubei. Budowa rozpoczęła się w roku 1993, a została zakończona 20 maja 2006 roku. Napełnianie zbiornika zakończono 26 października 2010 uzyskując poziom wody wynoszący 175 m, który umożliwia elektrowni wodnej działanie z pełną mocą. Wielka Tama jest najdroższym pojedynczym projektem budowlanym na świecie. Koszt przedsięwzięcia ocenia się na 37 mld USD.
  Guarani – Indianie Ameryki Południowej. Mówią językiem z rodziny guarani. Zajmują się myślistwem i rybołówstwem, żyją w rezerwatach w Brazylii w stanach Parana, São Paulo, Santa Catarina, na wschodzie Paragwaju oraz w argentyńskiej prowincji Misiones.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.