• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grzegorz Timofiejew

  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.Meteor – polska grupa literacka powstała pod koniec lat 20. XX wieku w Łodzi. W 1928 w Warszawie opublikowano w jej ramach trzy numery czasopisma pod tą samą nazwą. Grupa istniała do około 1930 roku.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Grzegorz Timofiejew (ur. 11 marca 1908 w Łodzi, zm. 3 października 1962 tamże) – polski poeta, pisarz i tłumacz.

  Zarys biograficzny[ | edytuj kod]

  Grób Grzegorza Timofiejewa na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi.

  Absolwent filologii polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim; życie jednak połączył z rodzinną Łodzią.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Współzałożyciel grupy literackiej Meteor (1928), redaktor czasopism „Prądy” (1930-1931) i „Wymiary” (1938-1939) i konspiracyjnego „Biuletynu Kujawskiego”. W okresie przedwojennym był obiektem ataków ze strony prasy narodowej i związanej z OZN.

  Aktywny w kulturalnym podziemiu podczas okupacji niemieckiej. W latach 1942–1945 więziony w hitlerowskich obozach koncentracyjnych Auschwitz i Gusen I.

  Cmentarz Doły – jedna z najważniejszych i największych nekropolii Łodzi. Znajduje się we wschodniej części dzielnicy Bałuty, po obu stronach ulicy Smutnej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Po wojnie jeden z redaktorów „Łodzi Literackiej” i kierownik teatru Osa w Łodzi.

  Pochowany na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi (kwatera VII, rząd 8, grób 23).

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Debiutował w 1930 roku tomikiem wierszy Nie ma mnie w domu. Był także autorem wspomnień: Miłość nie zna zmęczenia (1959), Człowiek jest nagi (1960).

  W twórczości Timofiejewa można zauważyć wpływy grupy poetyckiej Skamander i rosyjskich imażynistów.

  Imażynizm - kierunek w poezji rosyjskiej w latach 20. XX wieku, wywodzący się z futuryzmu i nawiązujący do angielskiego i amerykańskiego imagizmu. Imażynizm głosił postulaty obrazowości i intuicyjności w sztuce, za podstawę poezji uznawał tzw. czysty obraz.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Laureat łódzkiej nagrody literackiej w 1961.

  Ważniejsze prace[ | edytuj kod]

 • 1930: Nie ma mnie w domu (zbiór wierszy)
 • 1935: Inny horyzont
 • 1946: Wysoki płomień. Wiersze z konspiracji i obozu
 • 1954: W stronę jutra
 • 1957: Wiersze dla dzieci
 • 1958: Gorycz wierzbiny
 • 1959: Miłość nie zna zmęczenia (wspomnienia)
 • 1960: Człowiek jest nagi (wspomnienia)
 • 1961: Wiersze wybrane
 • 1964: Trudna wolność (wyd. pośmiertne)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 'Gazeta Polska' 'podziękowała' Timofiejewowi, „Orędownik”, 69 (94), Łódź , 23 kwietnia 1939, Cytat: Przypominamy, że "Gazeta Polska" przerwała współpracę z p. Grzegorzem Timofiejewem po znanym wypowiedzeniu się "Wymiarów" w sprawie Czecho-Słowacji, których redaktorem wespół z p. T. Sarneckim jest p. Grzegorz. Rzecz znamienna, ze ,,Grafomani" (opinia p. Zawistowskiego) w stylu p. Grzegorza znajdują jeszcze protektorów. Ciekawe, cóż to za protektorzy? Może nam kto wyjaśni? Czy to są osoby prywatne, czy też 'instytucjonalne'? Równocześnie pragniemy się dowiedzieć, czy jeszcze w dalszym ciągu pismo "Wymiary" subwencjonowane fest przez Fundusz Pracy. zarząd miejski i inne czynniki? Od tego wyjaśnienia uzależniamy dalsze kroki..
  2. Z ostatniej chwili, „Wymiary”, 2 (12), czerwiec-lipiec 1939, Łódź, Cytat: Dnia 14 b.m. zmarła w szpitalu im. gen. Składkowskiego żona redaktora Timofiejewa. Wydarzenie to jest tym tragiczniejsze, że również red. Timofiejew leży ciężko chory w szpitalu im. prez. Mościckiego. Do sytuacji tej w dużej mierze przyczyniły się nieustanne a niesłuszne ataki prasowe na osobę młodego poety. [...] Redakcja „Wymiarów” umieszczając tę wzmiankę, nie może wyrazić swego oburzenia na stosunki w Łodzi, które pozwalają w atmosferze zawiści a rozwijanie się cichych tragedii..???

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tadeusz Chróścielewski: O Grzegorzu Timofiejewie
 • Portret Timofiejewa i krótka nota biograficzna
 • Timofiejew Grzegorz – hasło w encyklopedii onet.wiem
 • Grzegorz Timofiejew – notka biograficzna w portalu lubimyczytac.pl
 • Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.Skamander – grupa poetycka, którą zaczęli formować około roku 1916 Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński oraz Jan Lechoń. Wzorem dla skamandrytów była przede wszystkim twórczość Leopolda Staffa. Skamander istniał niemal do 1939 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Literatura rosyjska (ros. ру́сская литерату́ра, "literatura ruska") – jedna z słowiańskich literatur europejskich powstała na przełomie X-XI wieku w związku z rozwojem piśmiennictwa i kultury feudalnej Rusi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.