• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grzegorz Ciechowski  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Filologia polska, in. polonistyka – filologia, której przedmiotem jest język polski, literatura polska i kultura polska.Ciechowski. Moja krew – album Kasi Kowalskiej, wydany 26 listopada 2010 roku z okazji dziewiątej rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Zawarto na nim koncert zarejestrowany w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, podczas którego artystka wykonała największe przeboje Republiki i Ciechowskiego. Wydawnictwo zawiera również DVD z relacją z przygotowań do koncertu, występami na żywo ("Reinkarnacje" i "Nieustanne tango"), trwający 1:40 minut film z sesji zdjęciowej oraz galerię zdjęć.
  Popiersie Grzegorza Ciechowskiego wyrzeźbione przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich
  Tablica pamiątkowa w miejscu urodzenia Grzegorza Ciechowskiego na ścianie domu przy ul. Nowy Rynek w Tczewie
  Grób Grzegorza Ciechowskiego na Powązkach Wojskowych
  Gwiazda Grzegorza Ciechowskiego w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu
  Tablica poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu przed klubem Od Nowa w Toruniu
  Plac im. Grzegorza Ciechowskiego przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu
  Parowóz w barwach Republiki w Tczewie

  Grzegorz Zbigniew Ciechowski (ur. 29 sierpnia 1957 w Tczewie, zm. 22 grudnia 2001 w Warszawie) – polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, autor tekstów, lider i wokalista zespołu Republika, który działalność artystyczną zaczynał w toruńskim klubie studenckim „Od Nowa” w 1980.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Przegląd Piosenki Aktorskiej - najstarszy festiwal aktorski organizowany co roku we Wrocławiu. W jego trakcie odbywa się Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz cykl koncertów i spektakli muzycznych.

  Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa. Pisał również teksty innym wykonawcom m.in. zespołowi Lady Pank („Zostawcie Titanica”) oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się 29 sierpnia 1957 w Tczewie. Był drugim z trojga dzieci Zbigniewa (1923-1993) – prezesa tamtejszej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i Heleny Omernik. Miał siostry Aleksandrę (ur. 26 sierpnia 1954) i Małgorzatę (ur.1966). W Tczewie uczęszczał do szkoły podstawowej, w 1972 rozpoczął naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie, w którym w 1976 złożył egzamin dojrzałości.

  ojDADAna – album Grzegorza Ciechowskiego wydany w 1996 roku, wznowiony w roku 2002. Autor sygnował płytę pseudonimem Grzegorz z Ciechowa.Gwiazdy polskiej muzyki lat 80. – album kompilacyjny Obywatela G.C. wydany w 2007 roku jako dodatek do gazety. Zawiera 12 przebojów. Do albumu jest dołączona 24-stronicowa książeczka. Płyta jest częścią kolekcji Dziennika i jest dwunastą częścią cyklu "Gwiazdy polskiej muzyki lat 80."

  W latach szkolnych rozwijał swoje zainteresowania muzyczne i literackie; grał na flecie i pianinie, występował – jako flecista – w chórze i w zespołach Nocny Pociąg, a od 1976 w Jazz Formation. Pisał wiersze, zbierał płyty, ćwiczył też kulturystykę. Na studia wybrał się do Torunia na polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Tam też wydał tom wierszy oraz zaczął karierę muzyczną.

  Sopot Festival 1988 – 25. edycja festiwalu muzycznego odbywającego się w sopockiej Operze Leśnej. Festiwal odbył się 17-18 sierpnia 1988, prowadzili go Krystyna Loska, Grażyna Torbicka, Lucjan Kydryński i Marcin Kydryński. Wygrał Kenny James z utworem The Magic in You. Gośćmi specjalnymi były Sandra, Sabrina i Kim Wilde. Obywatel G.C. – pierwszy solowy album wydany przez Grzegorza Ciechowskiego w 1986 roku. Wszystkie utwory były grane na koncertach jeszcze przed rozwiązaniem Republiki.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1979 dołączył do zespołu Res Publica, prowadzonego przez Jana Castora, szybko został jego liderem, napisał sam większość utworów grupy, która od 1980 przyjęła nazwę Republika.

  Zespół Republika zaczął publiczne występy jesienią 1981 w Toruniu, a wiosną 1982 pojawił się w Warszawie. Proponował nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty oraz czarno-biały styl wizualny. Utwory Republiki odbierano jako inteligentne spojrzenie na sytuację jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie. Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: „Kombinat”, „Gadające głowy”, „Sexy Doll”, „Układ sił”, „Telefony” i „Biała flaga”.

  Republique – płyta Kwartetu Śląskiego, na której zawarte są piosenki Grzegorza Ciechowskiego w aranżacji Stefana Sandeckiego. Album został wydany w 2005 roku przez EMI. Nagrania odbyły się w Kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie w sierpniu 2005. Płyta otrzymała nagrodę specjalną miesięcznika HI FI i Muzyka za jakość realizacji oraz nominację do Fryderyka 2005 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.Soundedit (Międzynarodowy Festiwal Poducentów Muzycznych Soundedit, ang. International Festival of Music Producers and Sound Designers Soundedit) – organizowany w Łodzi, międzynarodowy festiwal producentów muzycznych, pierwsza tego typu impreza na świecie. Nagrodą przyznawaną w ramach festiwalu jest statuetka Człowieka ze Złotym Uchem.

  We wrześniu 1982 zespół nagrał pierwszą płytę długogrającą Nowe sytuacje, która została wydana w marcu 1983. Wszystkie 10 utworów napisał Grzegorz Ciechowski i były to tylko nowe piosenki. Zespół nagrał też anglojęzyczną wersję albumu, która ukazała się rok później w Wielkiej Brytanii jako 1984. W tym samym roku Republika wystąpiła na festiwalu w Roskilde w Danii, śpiewając po polsku i po angielsku. Ciechowski jako jeden z pierwszych w polskim show-biznesie zaczął stosować kontrowersję, jako sposób na promocję zespołu i swej osoby. Między innymi wyreżyserował reportaż radiowy prezentujący go jako gwiazdę rocka.

  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Monety kolekcjonerskie – monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra) bite przeważnie dla uczczenia ważnych osób lub wydarzeń. Mimo zadeklarowanego nominału, na ich wartość ma wpływ głównie ilość zawartego kruszcu, a w niektórych przypadkach (w odróżnieniu od monet bulionowych) także bieżące trendy rynkowe określane jako tzw. wartość kolekcjonerska.

  Przez rok zespół przygotowywał materiał na nową płytę, która pojawiła się w listopadzie 1984 pod tytułem Nieustanne tango. Znalazły się na niej przeboje: „Obcy astronom”, „Zróbmy to (teraz)”, „Poranna wiadomość” i piosenka tytułowa. W następnych latach nagrali jeszcze kilka utworów, takich jak „Ciało”, „Klatka”, „Sam na linie” i „Moja krew”. W 1986 zakończyli działalności, a Ciechowski zaczął występować jako „Obywatel G.C.”. W 1987 wydał pierwszy solowy album, również zatytułowany Obywatel G.C.. Rok później wydał kolejny album pt. Tak! Tak!, na którym znalazły się przeboje „Nie pytaj o Polskę” i „Tak... tak... to ja”. W sierpniu 1988 wystąpił na festiwalu w Sopocie. Jego muzyka była bardziej osobista i łagodniejsza, a brzmienie bardziej oparte na instrumentach klawiszowych i mniej oryginalne niż wcześniej. Muzyk wyraźnie wzbogacił instrumentarium, grał m.in. na pianie Fendera i organach Hammonda. W 1989 wydał muzykę do filmu Stan strachu.

  Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki – wielofunkcyjna sala koncertowo-kongresowa znajdująca się w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach w Toruniu. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 12 grudnia 2015 roku.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  W 1990 powrócił do śpiewania z zespołem Republika, pierwszy koncert po zjednoczeniu zagrali w Opolu. Po fali koncertów wydali nowy album pt. 1991, który promowali utworem „Lawa”. Następnie wydali płytę pt. Siódma pieczęć, będącą składanką starych nagrań i koncert akustyczny. W tym czasie Ciechowski nagrał również solowy album pt. Obywatel świata i stworzył muzykę filmową do niemieckiego serialu Schloss Pompon Rouge. W 1991 Roland Rowiński napisał scenariusz do filmu Obywatel świata na podstawie noweli Ciechowskiego.

  Narodowy Bank Polski (NBP) – polski bank centralny z siedzibą w Warszawie. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Od połowy lat 90. Ciechowski powoli stabilizował swoje życie osobiste i karierę muzyczną. Wydał składankową płytę solową pt. Selekcja i tom wierszy Wokół niej, a z zespołem nagrał płytę pt. Republika marzeń. W 1996 pod nazwą „Grzegorz z Ciechowa” wydał płytę pt. OjDADAna z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru, zawierającą m.in. utwór „Piejo kury, piejo”.

  Tętniak serca – uwypuklenie ściany serca, zmienionej bliznowato najczęściej w wyniku zawału. Blizna zawałowa nie ma zdolności kurczenia się. Podczas pracy serca obszar blizny ulega rozciąganiu, co doprowadza do patologii ściany serca, a w konsekwencji do tętniaka.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Udzielał się też jako producent płytowy. Współpracował nad albumami m.in. Kayah, Kasi Kowalskiej, Justyny Steczkowskiej, Marcina Rozynka, Krzysztofa Antkowiaka i Katarzyny Groniec.

  W 1998 została wydana przedostatnia płyta Republiki pt. Masakra, zawierająca przeboje, takie jak „Mamona”, „Raz na milion lat” czy „Odchodząc”. Później ukazały się tylko wznowienia dawnych nagrań oraz muzyka Ciechowskiego do filmu Wiedźmin (2001). Nagrania do nowej płyty grupy przerwała niespodziewana śmierć Ciechowskiego. Kilka gotowych piosenek, w tym „Śmierć na pięć”, wydano w następnym roku na płycie pt. Republika. Zespół zakończył działalność koncertem o nazwie „Kombinat”, który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej 16 marca 2002.

  Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Archiwalne nagrania Ciechowskiego i grupy Republika ukazały się po jego śmierci w kilku obszernych wydawnictwach płytowych. Album z koncertem zespołu, zarejestrowanym w 1998 w studiu Programu Trzeciego, dołączono 7 listopada 2007 do dziennika „Rzeczpospolita”. Od kilku lat odbywają się w Tczewie festiwale jego muzyki In memoriam. Toruń przyznaje nagrodę artystyczną jego imienia.

  29 sierpnia jest 241. (w latach przestępnych 242.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 124 dni. Jann Castor, Jan Castor właśc. Wiesław Ruciński, (ur. prawdopodobnie we Włocławku, zm. 21 kwietnia 2016 w Los Angeles) – polski muzyk, wykonawca i kompozytor, poeta.

  Pod koniec lata 2007 przygotowano książkę o Obywatelu G.C. pt. „Grzegorz Ciechowski 1957–2001. Wybitny artysta rodem z Tczewa”, którą zredagował jego szkolny kolega, poseł Jan Kulas. Książka ukazała się w 50. urodziny muzyka.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wiedźmin – polski film fantasy z 2001 roku w reżyserii Marka Brodzkiego. Film jest ekranizacją opowiadań o Wiedźminie polskiego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Katarzyna Groniec (ur. 22 lutego 1972 w Zabrzu) – polska piosenkarka i aktorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Show business lub show-business – produkcja programów rozrywkowych lub osoby i przedsiębiorstwa zajmujące się taką działalnością.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Justyna Steczkowska (ur. 2 sierpnia 1972 w Rzeszowie) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, a także skrzypaczka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Marcin Rozynek (ur. 16 maja 1971 w Żywcu) - polski wokalista rockowy, autor piosenek, producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wydał w swojej karierze sześć płyt studyjnych, z czego dwie nagrał z zespołem Atmosphere. Współpracował z Grzegorzem Ciechowskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.