• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grzegorz - Charkiewicz

  Przeczytaj także...
  Policealne Studium Ikonograficzne – niepubliczna (bez uprawnień szkół publicznych) policealna szkoła artystyczna, znajdująca się w Bielsku Podlaskim, jedyna szkoła tego typu w Polsce. Istnieje od 1991 i kształci w zawodzie technika plastyka ikonografa. Jej absolwenci zajmują się pisaniem ikon. Patronem szkoły jest św. Andrzej.Diecezja białostocko-gdańska – jedna z 6 diecezji kościoła prawosławnego w Polsce utworzona 7 września 1951 zamiast diecezji białostocko-bielskiej. Graniczy z diecezjami: warszawsko-bielską, łódzko-poznańską i wrocławsko-szczecińską.
  Przegląd Prawosławny – ogólnopolski prawosławny miesięcznik społeczno-religijny, pierwsze tego typu pismo w powojennej historii Polski.

  Grzegorz (pełny tytuł: Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz, Biskup Supraski), imię świeckie Jerzy Charkiewicz (ur. 4 grudnia 1964 w Białymstoku) – polski biskup prawosławny, wikariusz diecezji białostocko-gdańskiej.

  Życiorys[]

  W 1979 rozpoczął naukę w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Po jego ukończeniu kontynuował naukę w dwuletnim Wyższym Prawosławnym Seminarium Duchownym w Jabłecznej. W 1987 rozpoczął studia na Leningradzkiej Akademii Teologicznej, gdzie w 1991 obronił pracę magisterską. W 1989 z rąk Jego Ekscelencji Arcybiskupa Sawy otrzymał święcenia diakońskie, a w trzy lata później kapłańskie. Również w 1992 złożył wieczyste śluby zakonne. Od 1996 jest asystentem w Katedrze Teologii Praktycznej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Od 1996 jest również nauczycielem liturgiki i języka starocerkiewnosłowiańskiego w Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim.

  Bielsk Podlaski – miasto i gmina w województwie podlaskim, siedziba powiatu bielskiego oraz gminy wiejskiej Bielsk Podlaski.Sawa, imię świeckie: Michał Hrycuniak (ur. 15 kwietnia 1938 w Śniatyczach) – polski biskup prawosławny, szósty metropolita warszawski i całej Polski.

  12 maja 1998 otrzymał sakrę biskupią i został mianowany biskupem bielskim oraz wikariuszem diecezji warszawsko-bielskiej. Biskup Grzegorz w imieniu Świętego Soboru Biskupów jako dziekan sprawuje opiekę nad klasztorami prawosławnymi w Polsce. 1 kwietnia 2008 powołano go na namiestnika monasteru w Supraślu oraz na wikariusza diecezji białostocko-gdańskiej z tytułem biskupa supraskiego. 9 listopada 2010 Sobór Biskupów PAKP przychylił się do prośby bpa Grzegorza o odwołaniu go ze stanowiska namiestnika monasteru w Supraślu oraz proboszcza parafii przyklasztornej, pozostawiając go jednocześnie na stanowisku biskupa supraskiego.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Supraśl – miasto w woj. podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Supraśl. Położone jest nad rzeką Supraślą, na Wysoczyźnie Białostockiej, jest otoczone Puszczą Knyszyńską, historycznie na Podlasiu. Zaliczane do aglomeracji białostockiej.

  Przypisy

  1. Sylwetki nowych biskupów, Przegląd Prawosławny, nr 4(154), s.3

  Linki zewnętrzne[]

 • Notka biograficzna na witrynie diecezji białostocko-gdańskiej
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Diecezja warszawsko-bielska (metropolitalna) – jedna z 6 diecezji kościoła prawosławnego w Polsce, utworzona w 1948. Graniczy z diecezjami: białostocko-gdańską, lubelsko-chełmską i łódzko-poznańską.
  Parafia Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu – jedna z 20 parafii prawosławnych w dekanacie Białystok należącym do diecezji białostocko-gdańskiej.
  Jabłeczna – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Sławatycze. Położona na Równinie Kodeńskiej, nad Bugiem, 30 km na pn. od Włodawy.
  Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie (ChAT) - publiczna dwuwydziałowa ekumeniczna uczelnia akademicka kształcąca studentów w zakresie nauk teologicznych i humanistycznych. Akademia posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego nauk teologicznych.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa w Supraślu, Ławra Supraska – jeden z sześciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Podlega diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.