• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Grzegorz Łoszewski

  Przeczytaj także...
  Najlepszy scenariusz to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Pierwszym laureatem nagrody został Jiří Křižan i jego scenariusz do filmu Zabić SekalaFestiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Głównymi organizatorami festiwalu są: Polskie Radio S.A., Telewizja Polska S.A. i Miasto Sopot. Producentem festiwalu jest TVP Gdańsk. Dyrektorem pierwszej edycji festiwalu była Ewa Bąk-Woźniakiewicz. W latach 2002-2006 funkcję tę pełnił Jerzy Martyś. W latach 2007 - 2008 dyrektorem była Agnieszka Czarnecka. Natomiast od 2009 r. dyrektorem tego festiwalu jest Bogumił Osiński.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Grzegorz Łoszewski (ur. 12 kwietnia 1964 w Warszawie) – polski scenarzysta filmowy.

  Za scenariusz do filmu Komornik (2005) otrzymał nagrodę na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orła – Polską Nagrodę Filmową.

  W 2008 nagrodzono go za tekst sztuki Stygmatyczka dla Sceny Faktu podczas VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia "Dwa Teatry" w Sopocie.

  Za film Bez wstydu otrzyma 16.05.2013 w Berlinie nagrodę CIVIS w rubryce „rozrywka fikcyjna”. Miłość między rodzeństwem, neonacyści i problem Romów – film Grzegorza Łoszewskiego gra z tematami tabu, naruszeniami zasad i normami społecznymi. I sprawdza skłonność oceniania innych według własnych pomysłów. Jury orzekła: „Świetny film, który wzywa do tolerancji, z imponującą reżyserią, doskonałymi aktorami i wybitna formą i treścią.”

  Scena Faktu − cykl przedstawień telewizyjnych realizowanych przez Teatr Telewizji (Telewizja Polska) od 2006, których tematyka dotyczy historii Polski.Stygmatyczka − spektakl telewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2008 w reżyserii Wojciecha Nowaka, opowiadające o losach mistyczki chrześcijańskiej Wandy Boniszewskiej, siostry z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  30. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, odbył się w dniach 12-17 września 2005 w Gdyni. O Złotego Lwa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych walczyło 21 filmów, które wybrano spośród 31 zgłoszonych produkcji ostatniego sezonu (preselekcji dokonano po raz pierwszy od kilkunastu lat). W konkursie kina niezależnego wystartowało 11 filmów.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.