Grzbiet Mendelejewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Oceanu Arktycznego

Grzbiet Mendelejewa (ang. Mendeleev Ridge, Mendeleev Rise, ros. Хребет Менделеева) - grzbiet podmorski na dnie Oceanu Arktycznego, w jego części zwanej Basenem Amerazjatyckim. Ciągnie się od Morza Wschodniosyberyjskiego leżącego na Szelfie Syberyjskim do środkowej części Oceanu, gdzie łączy się z Grzbietem Alpha. Grzbiet Mendelejewa wraz z Grzbietem Alpha oddzielają Basen Beauforta od Basenu Makarowa.

Grzbiet śródoceaniczny – silnie wydłużona wypukła forma dna oceanicznego, o stromych stokach, położona zazwyczaj pośrodku oceanów, oddzielająca od siebie dwa baseny oceaniczne.Dmitrij Iwanowicz Mendelejew, Дмитрий Иванович Менделеев (pol. Dymitr Mendelejew, ur. 27 stycznia/8 lutego 1834 w Tobolsku, zm. 20 stycznia/2 lutego 1907 w Petersburgu) – chemik rosyjski, odkrywca (w roku 1869) prawa okresowości pierwiastków chemicznych.

Jego nazwę nadano na cześć Dmitrija Mendelejewa, zaś jego odkrycie miało miejsce w 1948 roku, dokonała go ekspedycja radziecka.

Jej nazwę zaakceptowano w kwietniu 1987 roku na posiedzeniu IHO.

Grzbiet Mendelejewa jest wykorzystywany przez Rosję do popierania swoich roszczeń do terytoriów arktycznych, bogatych w złoża paliw kopalnych, obejmujących sam biegun północny.

Tak naprawdę, nie ma pewności, czy jest on zbudowany podobnie jak Grzbiet Śródatlantycki ze skał wulkanicznych, tzn. czy jest grzbietem śródoceanicznym związanym ze strefą spreadingu, czy też jest fragmentem skorupy kontynentalnej.

Grzbiet podmorski - silnie wydłużona wypukła forma dna oceanicznego, o stromych stokach, położona w obrębie dna oceanicznego.Ekspansja dna oceanicznego (spreading) w geologii – proces rozrastania się dna oceanicznego w rejonie grzbietu śródoceanicznego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. IHO-IOC GEBCO Gazetteer, International Hydrographic Organization/Intergovernmental Oceanographic Commission, 2007 [dostęp 2008-05-24].
  2. A Geophysical Survey Of The Mendeleev Ridge, Processing Steps And Interpretation. [dostęp 2010-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-08)].
  3. Outer limits of the continental shelf beyond 200 nautical miles from the baselines: Submissions to the Commission: Submission by the Russian Federation
  4. Area of the continental shelf of the Russian Federation in the Arctic Ocean beyond 200-nautical-mile zone - borders of the 200 mile zone are marked in red, territory claimed by Russia is shaded
Paliwa kopalne – substancje powstałe ze związków organicznych w wyniku zalegania przez kilkadziesiąt lub kilkaset milionów lat pod ziemią, gdzie były poddane wysokiemu ciśnieniu, bez dostępu powietrza i uległy rozkładowi na:Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna, IHO (ang.: International Hydrographic Organization, fr.: Organisation hydrographique internationale) – jest to pozarządowa organizacja międzynarodowa powołana w 1921. Organizacja ta jest efektem międzynarodowych konferencji i kongresów, które obywały się już od roku 1889.
Warto wiedzieć że... beta

Biegun północny – najbardziej wysunięty na północ punkt na Ziemi. Można go definiować na cztery różne sposoby, jednak tylko dwa z nich są powszechnie używane. Wszystkie definicje mają jedną cechę wspólną – każda umiejscawia biegun na Oceanie Arktycznym.
Ocean Arktyczny (także: Morze Arktyczne, Morze Lodowate, Ocean Lodowaty Północny) – najmniejszy i najpłytszy, a być może również najmłodszy ocean na Ziemi, uznawany dawniej za część Oceanu Atlantyckiego. Rozciąga się wokół bieguna północnego w Arktyce, między kontynentem Eurazji, a Ameryką Północną. Granica między Oceanem Arktycznym a Atlantykiem biegnie między Ziemią Baffina a Grenlandią w rejonie Cieśniny Davisa; od Grenlandii do północno-zachodniej Islandii; od północno-wschodniej Islandii do południowego Spitsbergenu i od Spitsbergenu do Nordkapp. Z Oceanem Spokojnym łączy go Cieśnina Beringa. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi "Ocean Arktyczny".
Morze Wschodniosyberyjskie – część Oceanu Arktycznego, położone poza kołem podbiegunowym północnym, u wybrzeży wschodniej Syberii, pomiędzy Wyspami Nowosyberyjskimi a Wyspą Wrangla. Od zachodu przez Cieśniny Łaptiewa i Sannikowa łączy się z Morzem Łaptiewów, od wschodu przez Cieśninę De Longa z Morzem Czukockim.
Skała wylewna (skała wulkaniczna, wulkanity) – skała magmowa, która powstaje w wyniku krystalizacji lawy, a ponieważ proces ten postępuje stosunkowo szybko, w skład skał wchodzą minerały tak drobne, że w większości nie można ich rozpoznać gołym okiem. Wśród skał magmowych wylewnych najpospolitszy jest bazalt. Skały magmowe wylewne ze względu na dużą odporność na niszczenie mechaniczne mają zastosowanie w budownictwie, przemyśle drogowym, a ze względu na wykształcenie minerałów o różnych barwach - jako materiał dekoracyjny.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

Reklama